אופנסיבית סייבר איראנית ללא תגובה, בישראל הותקפו מטרות צבאיות. בארה"ב מטרות פיננסיות. במפרץ מטרות נפט וגז

לפני שבוע בשבת 6.10,  הותקפה ישראל בידי כלי טייס איראני, שהיו בו אלמנטים של מטוס חמקן, שהצליח להטעות את המודיעין ואת ההגנה האווירית הישראלית, והראה כי גבולותיה האוויריים  ומערכות הגנת הנ''מ של ישראל פרוצים.
ביום ה' 11.10, בנפנפו בהצלחה אסטרטגית זו, ממנה ראש הממשלה בנימין נתניהו מתעלם כאילו לא הייתה, מאחר והיא את סותרת את הנחת היסוד שלו שאפשר וצריך בעזרת גדרות ביטחון קרקעיות לחסום את החדירות לישראל, הבטיח מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה חדירות-הפתעות נוספות. בשש השנים האחרונות, מאז מלחמת 2006, התרגלו כבר בישראל כי הצהרותיו של נסראללה אמינות יותר מאשר אלה של ראשי הממשלה בישראל.
בשבת 13.10, כתב אתר האינטרנט של משמרות המהפכה האיראניים, כי בדבריו מיום ו'  של מפקד המשמרות הגנרל עלי ג'פערי, בנוכחותו של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי בסיור באזור חורסן Khorrasan, על 'הרתעה אסטרטגית', הוא התכוון לכך, כי כלי הטייס האיראני  שטהרן שחיזבאללה שלחו לישראל, התקרב לכור הגרעיני בדימונה.  בדבריו הודיע ג'פערי,  כי כוחות הטילים והצי האיראנים הועמדו במצב כוננות של הרתעה אסטרטגית.
מלבד שזו הייתה  הכרזת מלחמת סייבר-צבאית איראנית גלויה וישירה על ישראל, הייה בה אלמנט בולט של בוז איראני, המצביע על כך כי טהרן מעריכה שישראל לא תגיב על חדירות של מזל''טים איראנים לתחומה, בדיוק כפי שהיא איננה מגיבה על הצבת אלפי חיילים של  גדודי אל קודס איראניים בסוריה ובלבנון, מול גבולותיה. 

באותו יום, גילה המועמד הרפובליקני לתפקיד סגן הנשיא פול ראיין, מה שההנהגות הפוליטית והצבאיות האמריקניות והישראליות מנסות להסתיר כבר שנים באמצעות להטוטים לשוניים, מספרים והטעיות מכוונים, כי בידי איראן יש כבר חומר בקיע מספיק לייצור חמש פצצות גרעיניות.
ראיין קיבל את המידע מצוות אנשי המודיעין האמריקנים לשעבר המכין את החומר, למועמד הרפובליקני לנשיאות מיט רומני, לעימותים הנשיאותיים.  בראש צוות זה  עומד ג'והן בולטון John Bolton, מי שהיה שגריר ארה''ב באו''ם, ומי שיהיה כנראה היועץ לביטחון לאומי האמריקני, באם רומני ייבחר.
במילים אחרות, אם רומני ייבחר לנשיא מדיניותו כלפי איראן תתחיל מהנקודה שיש לה כבר חומר בקיע מספיק לבניית מאגר של פצצות גרעיניות.
דבר זה עדיין איננו מבטיח, לא התקפה אמריקנית על תוכנית הגרעין האיראנית, וגם לא תמיכה אמריקנית בהתקפה ישראלית כזו.

הדבר היחיד שפרסום מידע  זה מבטיח, הוא שעכשיו אנחנו יודעים, כי כדי לעצור התוכנית הגרעינית  האיראנית, לא צריך לתקוף עשרות מתקנים איראניים, אלא צריך לתקוף ולהשמיד את החומר הבקיע שיש לאיראן ואשר באמצעותו היא יכולה לבנות חמש פצצות גרעיניות, ואשר לקח לה 20 שנה להעשיר ולאגור אותו.
גם האיראנים מבינים הגיון אסטרטגי צבאי זה, ולכן אפשר וצריך להניח, כי כמות כזו של חומר בקיע היכולה להיכנס לארגז עופרת, שאיננו גדול יותר משולחן אוכל ממוצע, העומדים בכל מטבח אמריקני או ישראלי, מוסתרים כבר לא במתקן התת-קרקעי בפורדו, אלא באיזה דירה או בקתה נידחת במקום כלשהו במדינת הענק המשתרעת על  שטח 1,6  מיליון קמ''ר.
במילים אחרות, אין צורך במאות מפציצים, ופצצות חודרות בונקרים, כפי שמאיימים עלינו בשנים האחרונות, אלא צריך במודיעין מדויק, ובטיל אחד שישמיד את ארגז העופרת. 
ביום ה' 11.10, לאחר שבועיים בהם הותקפו מערכות המחשבים והניהול של חברות הנפט והגז הגדולות ביותר במפרץ הפרסי, בייחוד בערב הסעודית, קטאר ושל בנקים גדולים אמריקנים, נשא שר ההגנה האמריקני ליאון פאטנה  לא פחות מאשר את נאום 'הרגע של 11 בספטמבר'  pre-9/11 moment, בנושא התקפות הסייבר על ארצות הברית, כאשר הוא מאיים להגיע לאלה המנחיתים אותן.
פאנטה, לא פירט באיזה גורמים מדובר , אבל כרגיל בארצות הברית, הפרטים מדוע דברים חריפים כאלה נאמרים, מופיעים לאחר מכן בצורת הדלפות בעיתונות האמריקנית.
ביום שישי ושבת 13.10, היו כלי התקשורת האמריקנים מלאים בדיווחים, כי בממשל אובמה חוששים, כי איראן תהייה המדינה הראשונה שתנחית על ארצות הברית התקפת טרור של סייבר, זאת לאחר שבמציאות התקפה כזו מתרחשת.
ה'וול סטרייט ז'ורנאל', ידע למסור פרטים על קבוצה של כ-100 מומחי סייבר איראניים העומדת מאחורי התקפות אלה על תעשיית הנפט במפרץ ועל הבנקים האמריקנים.
במילים אחרות, טהרן מאותתת לארה''ב שאם תימשך באמצעות הסנקציות הפגיעה בייצוא הנפט שלה, ובאם תמשכנה הסנקציות הפיננסיות על איראן, ייצוא הנפט מהמפרץ למערב, ומערכות הבנקים והפיננסים האמריקנים ייפגעו.
אם כן, דבריו של פאנטה היו אזהרה אחרונה לפני שארצות הברית תנחית מכת סייבר נגדית על איראן.
דברים אלה של שר ההגנה האמריקני באו, לאחר כמעט שבוע, בו פאנטה לא פסק מלהזהיר מהתפשטות המלחמה בסוריה למדינות אחרות במזרח התיכון, ומפני האפשרות שייעשה שימוש בנשק הכימי הסורי. עד שפאנטה הגיע לדבר על מלחמת הסייבר, המלחמה בסוריה התפשטה כבר לטורקיה.
מה יהיו התאריכים הבאים בהידרדרות איטית, אך מתמדת זו, לקראת מלחמה מזרח תיכונית כוללת?
ביום שלישי 16.10, ייערך העימות הטלוויזיוני המכריע בין הנשיא באראק אובמה, והמועמד הרפובליקני לנשיאות מיט רומני, אשר יתרכז בשאלות מדיניות החוץ והביטחון האמריקנית.
קיימת אפשרות, כי  עוד לפני, או אולי אחרי העימות, כל אחד מהגורמים הבאים: אל קעידה, איראן, סוריה וחיזבאללה, ינסה באמצעות פעולה צבאית, או טרור, להשאיר את חותמו על העימות הנשיאותי. פעולה כזו איננה צריכה להיות דווקא ישירה נגד מטרה אמריקנית. לפי המתרחש בשבוע האחרון היא יכולה להתרחש גם נגד ישראל, טורקיה, ירדן, סעודיה, וקטאר.  יכולה להיות גם פעולת תגמול  אמריקנית חשאית נגד איראן.
עובדה אחת כבר אי אפשר לשנות, איראן כבר החלה השבוע במתקפת סייבר, כאשר היא תוקפת מטרות צבאיות בישראל, מטרות פיננסיות בארצות הברית, ומטרות נפט בערב הסעודית.
נכון לעכשיו לא ארצות הברית, לא ישראל, ולא סעודיה הגיבו. לכן צריך לצפות כי בהעדר תגובה התקפות איראניות  אלה תתגברנה.   

 

Print Friendly, PDF & Email