אופנסיבת החורף של ISIS גרמה עד עכשיו למאות הרוגים


(מול פעולות הטרור הנרחבות של ISIS שהביאו למאות הרוגים, ניסתה ארה''ב לחסל מטרה אחת: את  'ג'ון הג'יהאדי'. המדובר במוחמד אמוואזי   Mohamed Emwazi, מוסלמי בריטי ממוצא כוויתי.)
מזל"ט אמריקני אחד תקף ביום ו' 13.11 לפנות בוקר מטרה בראקא Raqqa בירת ISIS בצפון סוריה. המטרה הייתה 'ג'ון הג'יהאדי' הדמות המופיעה תמיד שהיא מכוסה בכובע גרב שחור בסרטי הזוועה שארגון הטרור מפיץ. המדובר למעשה במוחמד אמוואזי   Mohamed Emwazi, מוסלמי בריטי ממוצא כוויתי. מקורות האמריקנים אמרו 'כי עדיין מוקדם לדעת את תוצאות ההתקפה'.
כמה שעות לפני כן, ביום ה' 12.11 בלילה, הכה ISIS בביירות במעוז חיזבאללה בבורג' אל בארג'נה Borj al-Barajneh.
שני מחבלים מתאבדים התפוצצו וגרמו ל-43 הרוגים, ולמעלה מ-240 פצועים.
תוך שבועיים מאז ISIS הפיל את מטוס הנוסעים הרוסי של חברת Metrojet מעל חצי האי סיני, ורצח 224 נוסעים ואנשי צוות, אופנסיבת החורף של ISIS רק מתגברת.
בשארם א-שייח וברבת עמון, הצליח ארגון הטרור לא רק להרוס את תעשיית התיירות המצרית, עליה נשענת חלק גדול של הכלכלה המצרית, אלא לערער את מעמדו של נשיא מצרים עבד פאתח אלפ-סיסי, לפגוע במאמץ המלחמתי של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בסוריה, ולזעזע את מעמדו ומעמד המודיעין ומערכת הביטחון של מלך ירדן עבדאללה.
את זה  השיג ISIS באמצעות קצין משטרה ירדני שגייס לשורותיו, וביום ב' 9.11, פתח באש על קבוצת מדריכים אמריקנים במתקן אימונים הממומן על ידי ארצות הברית ליד רבת עמון. בפיגוע נהרגו שני מדריכים אמריקנים ומדריך דרום-אפריקני, ומספר בלתי ידוע של מדריכים אמריקנים נפצעו.
כמו שהרוסים מעמידים פנים כלפי העולם ודעת הציבור  בבית ברוסיה, שאין להם מושג מי הפיל ואיך הוא הפיל את המטוס הרוסי, למרות שהם יודעים בדיוק מי ביצע זאת, כך וושינגטון ורבת עמון מעמידות פנים כי אינן יודעות מי עומד מאחורי הפיגוע במדריכים ובמתקן האימונים האמריקני-ירדני.
זאת למרות שהדברים יותר מברורים. הפיגוע בירדן בוצע במלואת בדיוק 10 שנים (9 בנובמבר 2005), להתקפה הגדולה של מתאבדי אל קעידה על בתי המלון המרכזיים בבירה הירדנית, כולם היו בבעלות חברות אמריקניות. התקפה בה נהרגו 61 איש.
התקפת המתאבדים ביום ה' מול מטרות חיזבאללה בבורג' אל בארג'נה בביירות, שהביאה את מספר ההרוגים ש-ISIS גרם ברחבי המזרח התיכון תוך שבועיים ל-274, כולל 9 מצרים שנרצחו בהתקפה באל-עריש ביום ה', נועדה להשיג שלוש מטרות אסטרטגיות:
1. להוכיח לצמרת הפוליטית והצבאית האיראנית בטהרן, ולחסן נסראללה בביירות, שהם יכולים לשלוח כמה חיילים שהם רוצים להלחם בסוריה,( מספר החיילים האיראניים ושל חיזבאללה בסוריה הגיע כבר ל-13,000), ISIS, לא רק שיגרום להם אבידות כבדות בשדות הקרב הסוריים, אלא גם יכה בהם בעורפם-קודם בביירות ואח''כ בטהרן.
2. רק יום אחד לפני פיגוע ההתאבדות בביירות, ביום ד' 11.11, נשא נסראללה נאום 'ביום השאהיד' בו התפאר 'בניצחונות' של חיזבאללה בסוריה ליד חאלב, ובכך שהוא הצליח להקים מערכת ביטחון פנימית שלא תאפשר ל-ISIS ולחזית המוסלמית הסורית ג'הבת אל-נוסרה לבצע פיגועים בתוך לבנון.  כשם שלהתפארויות של נסראללה על 'ניצחונות גדולים בסוריה' כביכול לא היה בסיס, כך הוכח בפיגוע ההתאבדות, כי גם דבריו על 'מערכת ביטחון בלתי חדירה', היו חלולים, וכי המעורבות של חיזבאללה במלחמה בסוריה לא יכולה לעצור את ISIS, כפי שהוא טוען להעביר את המלחמה ללבנון.
3. המטרה השלשית של הפיגוע בביירות הייתה שוב 'מטרה רוסית'.
רוסיה יכול לשלוח את צבאה להלחם בסוריה, אבל כמו בשארם-א-שייח' ISIS  ימשיך להכות בה ובבעלי בריתה למלחמה-הפעם בחיזבאללה-בזירות אחרות במזרח התיכון.
פוטין יכול לשלוח צבא רוסי לסוריה להגן על בשאר אסד. על מי צבא רוסי יגן בלבנון? על חסן נסראללה?
המקורות ללוחמת טרור  של תיקדבקה מציינים, כי בשטחים גדולים של המזרח התיכון נוצר מצב בו בעוד ארה''ב ורוסיה המובילות את המאמץ הצבאי מול ISIS  מבצעות פעולות צבאיות ממוקדות אבל גם מוגבלות ומסורבלות מאוד נגד ארגון הטרור, ISIS נמצא בעיצומה של 'אופנסיבת חורף' גמישה המתנהלת בזירות אחרות לגמרי מאשר וושינגטון ומוסקבה קבעו.  
וזו עדיין נמצאת בתחילתה.
 

Print Friendly, PDF & Email