אופנסיבת הרמאדאן של ISIS צוברת תאוצה. מערך הטרור של ISIS בארצות חוץ פועל ללא הפסקה והפרעה

מחבל  מתאבד חגור חגורת נפץ פוצץ את עצמו, ביום ג' בלילה 20.6, בתחנת הרכבת המרכזית של בריסל, תוך כדי שהוא צועק 'אללה אכבר'. זה היה ניסיון הפיגוע השני של ISIS תוך יומיים במערב אירופה.
למרבה המזל המחבל נורה ונפצע קשה מאוד. איש מלבדו לא נפגע.
יום קודם לכן, ביום ב', פוצץ את עצמו מחבל מתאבד במרכז פריס בשרות שאנז אליזה, כאשר התנגש במכוניתו שהייתה עמוסה בבלוני גז ובכלי נשק שונים בניידת משטרה צרפתית. המחבל אדם דזאזירי Adam Dzaziri, בן 31, השאיר אחריו מכתב בו כתב כי נשבע אמונים למנהיג ISIS אבו באקר אל-בגדאדי, לפני שיצא למשימת ההתאבדות שלו.
בדירתו נמצא מחסן נשק וחומרי נפץ רבים.
לא באירופה ולא במזרח התיכון, לא מקשרים את הפיגועים האלה עם הפיגועים שארגון הטרור ISIS ביצע ב-7 ביוני בטהרן, וב-16 ביוני בירושלים.
העובדה ש-ISIS פועל במערב אירופה בצורה כמעט חופשית איננה מפתיעה איש. אולם העובדה ש-ISIS הצליח לחדור אל שתי בירות מזרח תיכוניות אשר נחשבות כמוגנות ביותר ולבצע שם פיגועים משולבים, זו היא התפתחות חדשה ומסוכנת.
היחיד במדינת ישראל שהיה מוכן לומר בפה מלא כי הפיגוע בירושלים היה פיגוע של ISIS, היה מנהיג המחנה הציוני והאופוזיציה יצחק הרצוג. יתר הגורמים הפוליטיים והביטחוניים בישראל מילאו את פיהם מים, כאשר הם מגדירים את הפיגוע 'כפיגוע הקרבה'.
הפיגועים האחרונים של ISIS מצביעים על שלוש חולשות עיקריות, של הגורמים הנלחמים במערב נגד הטרור:
1. אין שום השפעה וקשר בין המלחמה נגד ISIS בסוריה ועיראק והמפלות שהוא סופג שם, ובין מערך הטרור שלו במדינות אחרות. עצם העובדה  ש-ISIS המכריז מראש ובגלוי על אופנסיבת חודש הרמאדאן, מסוגל להוציא לפועל פיגועים בזה אחר זה, מעיד על יכולת מבצעית גבוה של מנגנוני הטרור שלו מחוץ לסוריה ולעיראק.
2. ריבוי הפיגועים חושף את העובדה החוזרת על עצמה ברוב הפיגועים, לפיהן מבצעיהם, או לפחות חלק מהם, היו ידועים קודם לכן לשירותי הביטחון והמודיעין.   כך היה בפיגועים האחרונים במנצ'סטר ובלונדון, ובפיגוע השבוע בשאנז אליזה פריס.
במילים אחרות, גופי המודיעין, בייחוד האירופאים, הנלחמים בטרור, אינם יכולים להתמודד עם היקף הבעיה העומדת לפניהם.
3. כדי להבין תופעה זו לא צריך להרחיק לכת. מספיק להתבונן במה שמתרחש בישראל וברשות הפלסטינית.
בעוד שדוברים צבאיים ישראליים חוזרים ואומרים ש-ISIS איננו מפעיל תשתיות טרור ברשות הפלסטינית, בתאי המעצר של כוחות הביטחון הפלסטינים  נמצאים נכון לעכשיו כ-60 איש החשודים בקשרים עם ISIS. 
במילים אחרות, גופי הביטחון משתדלים להדחיק ולהסתיר מעיני הציבור את היקף הבעיה, ויחד אתה את היקף הסיכונים.

Print Friendly, PDF & Email

6 תגובות עבור “אופנסיבת הרמאדאן של ISIS צוברת תאוצה. מערך הטרור של ISIS בארצות חוץ פועל ללא הפסקה והפרעה

 • יונ 21, 2017 @ 2:31 at 2:31
  Permalink

  למה?

  • יונ 25, 2017 @ 13:15 at 13:15
   Permalink

   "גופי הביטחון משתדלים להדחיק ולהסתיר מעיני הציבור את היקף הבעיה, ויחד אתה את היקף הסיכונים."
   גם אני לא מבין למה. אם קוברים את הראש בחול השמש לא תזרח? אולי, אם לא מזכירים שקיימת בעיה, היא נעלמת? למה שהם עושים קוראים הטעיה מכוונת. בדיוק כמו להתעלם מהחיזבאללה והחמאס ומעשרות אלפי טיליהם, שהם אספו לשם קישוט בתיהם, ולא כדי לשגר אותם לעברנו. והם יעשו את זה, ו ISIS ובצע עוד פגועים.

 • יונ 21, 2017 @ 6:23 at 6:23
  Permalink

  מה מהות ההבדל / דמיון בין מתאבדי ISIS והפלסטינים האחרים כגון חמאס? הרי לפגועים יש מטרה זהה !

 • יונ 21, 2017 @ 8:31 at 8:31
  Permalink

  "ISIS הצליח לחדור אל שתי בירות מזרח תיכוניות אשר נחשבות כמוגנות ביותר" – כל מה שצריך זה מוסלמי קיצוני עם גישה לאינטרנט וסכין. יש לנו הרבה כאלה פה וזה לא משנה באיזה דרך הם בוחרים למתג את עצמם. לעשות מזה דרמה גדולה זה לשרת את הטרור רק כדי למכור חדשות ישנות בעטיפה חדשה.

 • יונ 21, 2017 @ 11:15 at 11:15
  Permalink

  הפיגוע בירושליים לא הצריך הכנות, למעט סכין ונק"ל מאולתר שקיים בכמויות. לעומת זאת הפיגועים באירופה של טרורסטים מתאבדים דורשים כנה ולוגיסטיקה, ולכן ההשוואה בין מה שקורה במערב אירופה למה שקורה כאן לא רצינית. מה שכן יכול בהחלט להיות שצעירים ערבים ביהודה ושומרון מושפעים מדאעש, ויוצאים לדקור. אבל הם ממש לא שייכים לדאעש, לא מקבלים סיוע או חומר נפץ מהם, וגם לא שהו במחנות של דעאש בעיראק וסוריה כמו טרורסטים אירופאים מוסלמים שחזרו משם. בנוסף הרבה יותר קשה להם לפעול כאן, מכיון שהמעט שיוצא מישראל לדאעש, לרוב לא חוזר. ואלו שחוזרים מייד נכלאים להרבה שנים.

 • יונ 22, 2017 @ 23:42 at 23:42
  Permalink

  ברגע שקטאר הפסיקה לממן את עזה, היא דחפה אותה לפתוח באלימות נגד ישראל. מי שתקף את קטאר על עזרתו לעזה, התכוון לגרור אותנו למהומה המזרח-תיכונית. לכן טוב עשתה אותה הממשלה שהכניסה עשרות מכליות סולר לעזה. היא הוכיחה שאיננה נותנת לגרור אותה למלחמה. וטוב שכך.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות