אופנסיבת סוף הקיץ של ISIS בסוריה ובאירופה. המלחמה מתרכזת עתה בכניסות לעמק נהר הפרת, בראקא, ובבירות אירופה

כוחות המדינה האיסלמית ISIS מצויים בשבועיים האחרונים במתקפת נגד בשלוש חזיתות, שתיים בסוריה ואחת בבירות אירופה. עובדה זו סותרת 4 הנחות יסוד שמומחים ופרשנים למיניהם משתדלים לטעת בלב דעת הקהל המערבית והמזרח תיכונית.
1. ISIS  סופג מכות צבאיות קשות והוא נסוג בבהלה.  זהו תיאור מצב נכון, אבל רק בחלקו. ISIS לא נסוג בבהלה והוא איננו נמצא במנוסה. כאשר כוחותיו נסוגים הם נסוגים בצורה מאורגנת ונכונה, ומה שיותר חשוב הנסיגות מחושבות בצורה טקטית צבאית מקצועית, אשר משאירות בידי ISIS את האמצעים והיוזמה להתקפות נגד.
הדוגמא הטובה ביותר לכך הייתה ההפתעה המוחלטת שתפסה את יחידות העיליות המשוריינות של צבא סוריה 'כוחות הנמרים' Tiger Forces,המנהלים ביחד עם כוחות של מיליציות שיעיות פרו-איראניות את המלחמה נגד ISIS בשבועות האחרונים במזרח סוריה, באזורי ראקא Raqqa והמדבר הסורי.
כוחות שריון גדולים של ISIS שהופיעו בצורה פתאומית באזורים אלה מנהלים החל מיום ה' 24.8 מתקפת נגד גדולה.
כוח השריון התוקף כבש מידי הצבא הסורי שורה של כפרים דרומית-מזרחית לראקא, וכן שורה של מחנות ועמדות. צבא סוריה איבד בקרבות האלה לפחות 100 חיילים, ומאות חיילים אחרים נצפו כשהם מנסים להיחלץ מהאזור כשהם פצועים.
ההצלחה באופנסיבה של ISIS דרומית-מזרחית לראקא לא רק משאירה בידי ISIS את השליטה על הדרכים הראשיות במדבר הסורי לערים מאיידין   Mayadin , ואבו קמאל  Abu Kamal מעוזי הכוח שלו לאורך גבול סוריה עיראק, אלא גם מאיימת על כוחות צבא עיראק והמליציות השיעיות העיראקיות הנמצאות תחת פיקוד איראני, 'כוחות הגיוס העממי' Popular Mobilization Force-P.M.U, המנסים לכבוש עתה את מידי ISIS את העיר תל-עפאר Tal Afar בצפון עיראק.
זו הסיבה בגללה כוחות של צבא עיראקי חצו בפעם הראשונה, ביום ו' 25.8, את גבול עיראק לתוך סוריה בניסיון לעזור לכוחות הסורים להדוף את ההתקפה.
שני הצבאות הסוריים והעיראקי מתאמים ביניהם את המהלכים הצבאיים נגד ISIS באמצעות הפיקוד האיראני של חזיתות סוריה ועיראק, שבפיקודו של הגנרל האיראני קסאם סוליימני.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי במסגרת התקפת הנגד הגדולה הזו,  הצליחו כוחות ISIS גם לדחוק את רגלי הצבא הסורי והכוחות הפרו-איראניים כולל חיזבאללה, מהגדה הדרומית של נהר פרת באזור דיר א-זור Dier a-Zor במזרח סוריה. רק בשבוע שעבר טען המטכ"ל הסורי בדמשק כי כוחותיו חצו את נהר הפרת, זו הייתה הגזמה שבחלקה הייתה נכונה מאחר וכוחות קטנים מאוד של צבא סוריה הצליחו לחצות את הנהר, אולם נכשלו במשימתם להקים ראש גשר על הגדה הצפונית שלו למרות שקיבלו לשם כך סיוע מחיל האוויר הרוסי. ISIS הצליח להשמיד כוחות אלה והחזיר לעצמו את השליטה על הכניסות לעמק נהר הפרת באזור בו הנהר חוצה את גבול סוריה-עיראק.
  ( שיירות של צבא סוריה שנפגעו על ידיכוחות השיריון של ISIS )

2. מספר והיקף הכוחות הצבאיים הנלחמים ב-ISIS הולך ומצטמצם. הסיבה העיקרית לכך, החלטתם של נשיא ארה"ב דולנד טראמפ, ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, להתרכז בפעולות הצבאיות האמריקניות והרוסיות בסוריה רק לתחום התקיפות האוויריות.
אין כיום לא בסוריה ולא בעיראק כוחות קרקע-כולל כוחות מיוחדים אמריקנים ורוסיים  המשתתפים בקרבות מול ISIS.
המקום היחיד בסוריה בו קצינים אמריקנים מפקדים ישירות על כוחות מקומיים שתוקפים את ISIS הוא בחזית ראקא, שם פועלים כוחות של 'הצבא הדמוקרטי הסורי' SDF, ביחד עם כוחות כורדיים של מיליצית YPG.
צריך לציין, כי מלבד הפסקת הפעולות הקרקעיות, גם הפעילות האווירית האמריקנית והרוסית במלחמה הצטמצמה במידה ניכרת. דבר זה מאפשר ל-ISIS להניע בחופשיות ובמהירות-ללא הפרעה, כוחות גדולים מנקודה אחת לשנייה, בייחוד באזורים המדבריים של סוריה ועיראק.
3. צמצום מעורבותן של ארצות הברית ורוסיה במלחמה נגד ISIS, משאירה כיום את המלחמה נגד ISIS בידי 4 צבאות עיקריים: הצבא הסורי, חיזבאללה, המיליציות השיעיות העיראקיות וכוחות כורדים שונים. שלושה מתוך ארבעה צבאות אלה הם כוחות פרו-איראניים.
דבר זה מסביר את ההנחה המוטעית של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו האומר באחרונה שבכל מקום בו ISIS נסוג האיראניים נכנסים. אולי מבחינה אופטית הדבר נכון, אולם מבחינה טקטית צבאית מדובר במצב שנוצר בעיקר בגלל נסיגתן של ארצות הברית ורוסיה מהמלחמה ב-ISIS.
זו הסיבה העיקרית מדוע ניסיונותיו של נתניהו לשכנע את טראמפ ואת פוטין לשנות את מדיניותם-נכשלו.
4. המצב הזה בשטח סותר גם את מסקנותיהם של המומחים למלחמה בטרור שלאחר כל פיגוע גדול בעיר מרכזית באירופה, כמו בשבוע שעבר בברצלונה, מזדרזים לקבוע כי ככל שתבוסותיו של ISIS בשדות הקרב של סוריה עיראק גדלות, כך מתרבים הפיגועים באירופה.
המצב בשטח מצביע על כך כי המסקנה צריכה להיות הפוכה: ככל ש-ISIS מגביר את התקפות הנגד שלו בסוריה ובעיראק, כך הוא פותח ומנהל גם חזית שנייה באירופה.
בהקשר זה כדאי להקשיב לדבריו של מפקד המשמר השוויצרי בוותיקן ברומא, כריסטוף גארף  Christoph Graf  שאמר ביום שישי: 'כי זו רק שאלה של זמן עד שהתקפה כזו ( כמו בברצלונה), תבוצע גם ברומא. אבל אנחנו מוכנים' It could perhaps be just a matter of time before there is such an attack in Rome, but we are prepared.

Print Friendly, PDF & Email

1 תגובות עבור “אופנסיבת סוף הקיץ של ISIS בסוריה ובאירופה. המלחמה מתרכזת עתה בכניסות לעמק נהר הפרת, בראקא, ובבירות אירופה

 • אוג 27, 2017 @ 12:50 at 12:50
  Permalink

  במזרח התיכון הכל הפוך על הפוך לכל אחד האיטרסים שלו!!!!
  1) מדינות אירופה ורוסיה רוצים את השמדת ISIS בכל מחיר
  2) טורקיה רוצה את השמדת הכורדים וישראל בדיוק הפוך כן רוצה את הקמת מדינת כורדיסטאן כי יהיה לנו בת ברית חשובה מאוד במזרח התיכון
  3) ואם תושמד ISIS עיראק-סוריה ולבנון יהיו חלק בלתי נפרד מאיראן וזה לא טוב לא לישראל ולא לכל המוסלמים הסוננים בכל מזרח התיכון, ולדעתי הטורקים לא ישלימו עם אימפריה איראנית מתחת לאף שלהם והסוננים יהיו בסכנת השמדה
  4) ואם נניח ISIS ינצחו את פרו איראנים זה גם לא טוב לישראל כי כל הממלכות כמו ירדן -סעודיה ואפילו גם מצרים יפלו ונקבל את ISIS או אחים מוסלמים אך שתרצו לא רק בשטחים גם בתוך ישראל
  לפי דעתי במצב נתון עדיף לנו לשבת בצד ולחכות כי איראן והטורקיה עוד לא אמרו את המילה אחרונה עוד יהיו הרבה הפתעות!!!!

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות