'אופק 10' שוגר לאחר שארה"ב הבהירה לירושלים שתעלה בפני האיראנים את נושא התוכנית הצבאית הגרעינית, אבל סירבה לדרוש לפרקה

ראש הממשלה בנימין נתניהו, הורה ביום ד' 9.8, שלא לעכב את שיגור לוויין הריגול 'אופק 10', דווקא ביום בו הסתיים הסיבוב הראשון בשיחות בין שש המעצמות ואיראן על הסכם גרעיני סופי, למרות שממשל אובמה העביר לירושלים מסרים בהן התחייב לכלול בדיוניים העתידיים עם טהרן את נושא התוכנית הצבאית הגרעינית האיראנית. הממשל ביקש להרגיע את ישראל ואת סעודיה, לה ניתנה הבטחה דומה, אולם במקום זה העמיק את החששות בירושלים בקרב הצמרת המדינית, ובתל-אביב בקרב הצמרת הביטחונית.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון ובירושלים מוסרים, כי כאשר הממשל התבקש לומר, כיצד תועלה בעיית התוכנית הצבאית הגרעינית בדיונים החשאים האמריקנים המתקיימים עם איראן, כלומר, איזה נקודות הממשל יעלה בשיחות הגרעין, סירב הממשל לפרט זאת.
כמו כן סירב הממשל לומר, כיצד הוא ינהג כאשר האיראנים ישמעו את השאלות האמריקניות, ואחר כך יגידו: בסדר, דבריכם נשמעים מעניינים, אבל אין לנו תוכנית כזו, ואנו לא עונים ומתעסקים במו''מ בשאלות היפותטיות.
המקורות שלנו מציינים, כי הממשל גם סירב לומר לראש הממשלה בנימין נתניהו, מה נציגי ארה''ב יעשו עם המידע המודיעיני שישראל וכמה מדינות אירופיות ובמרכזן בריטניה והולנד, העבירו  באחרונה לממשל ובו פרטים חדשים המצביעים על כך כי האיראנים הגבירו בשבועות האחרונים את העבודה בתוכנית הגרעין הצבאית שלהם, למרות שהם טוענים, כי אין להם תוכנית כזו.
הממשל סירב לענות על הפנייה הישראלית.
מקורות בכירים אמריקנים וישראליים שתיקדבקה דיבר אתם ביום ה' 10.9 לפנות בוקר אמרו, כי אי אפשר להפריד בין מה שמתרחש מסביב למו''מ המדיני בין ישראל והפלסטינים, ובין המו''מ הגרעיני שבין המעצמות ואיראן.
הבעיה העיקרית אמרו המקורות, כי הצמרת האמריקנית נחלקת עתה לשתי קבוצות שכל אחת מהן מושכת לכיוון אחר, במיוחד כאשר הדברים נוגעים לישראל.  קבוצה אחת בראשה עומד הנשיא באראק אובמה, ואשר כוללת גם את היועצת לביטחון לאומי האמריקנית סוזן רייס, מציגה כלפי ישראל גם בשאלת הגרעין האיראנית, וגם בשאלת המו''מ עם הפלסטינים, עמדות נוקשות במיוחד. הקבוצה השנייה שבראשה שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, היא גמישה יותר כלפי עמדות ישראל, ומנסה לתווך בין הבית הלבן וירושלים.
המקורות האלה הגדירו את עמדותיה של היועצת לביטחון לאומי רייס נגד ישראל, חריפות ונוקשות יותר מאלו של הנשיא אובמה, וכי מאמציו של קארי לרכך עמדות אלה עד עתה נכשלו.
המקורות הצביעו על כך, כי המתיחות הזו בין הבית הלבן ושר החוץ קארי, היא שהביאה ביום ג' 8.4, לביטול הפגישה בין הנשיא אובמה וקארי בה עמדה להידון השאלה באם ארה''ב ממשיכה להיות מעורבת במו''מ המדיני בין ישראל והפלסטינים, או שהיא  פורשת ממנו, תוך הטלת האשמה על פיצוצו על ישראל- קו בו תומכת היועצת לביטחון לאומי רייס.
המקורות אמרו, כי עצם דחיית פגישת ההכרעה הזו בבית הלבן, היא למעשה הישג לקארי המנסה להציל את המו''מ ולהמשיכו.
מקורות בירושלים אמרו, כי העמדות האלה של הבית הלבן, הן שעוזרות ליו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, להמשיך ולהציג עמדות קשוחות לגבי חידוש המו''מ.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו, סקר ביום ד' את כל ההתפתחויות האלה, הוא החליט על נקיטת קו נוקשה כלפי מדיניות הלבן. נתניהו הורה להמשיך בשיגור הלוויין 'אופק 10', וההצגה הפומבית הראשונה של מטוס התובלה 'שמשון'- סופר- הרקולס C-130J, מתוצרת לוקהיד-מרטין Lockheed- Martin, שנכנס לשירות מבצעי בחיל האוויר, והיכול להגיע לכל נקודה באיראן. עד תחילת השנה הבאה ייכנסו לפעולה מבצעית בחיל האוויר ששה מטוסי כאלה. 
במילים אחרות, ישראל ממשיכה בהכנותיה המבצעיות לתקוף את התוכנית הגרעין הצבאית האיראנית.  
במלים אחרות, העימות בין הנשיא אובמה וראש הממשלה נתניהו התחדש.

Print Friendly, PDF & Email