flash90

אושר: אש חיה מול אבנים, בקבוקי תבערה, ירי זיקוקים וטרור עממי

מושג חדש עומד להיכנס ללכסיקון רווי הדמים הישראלי-פלטסיני-'טרור עממי'. ראש הממשלה בנימין נתניהו, באישור היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ווינשטיין, יביא ביום א' 20.9 לאישור הממשלה טיוטה להחמרת הוראות הפתיחה באש.
היועץ המשפטי לממשלה כבר אישר בסוף השבוע את השימוש  ברובה רוגר  Ruger Rifle, בירושלים.
מדובר בנשק היורה כדורי 0.22 -טו-טו- (5.59 מ"מ). כדורים אלה הם בקוטר דומה לתחמושת חיה אך בעלי כמות פחותה של אבק שריפה ולכן עוצמת פגיעתם נמוכה.טווח הירי הוא של 100 מטר והוא גורם לפציעה. השם 'רוגר'  לאמצעי זה הוא על שם רובה הרוגר 10/22 בקליבר 0.22 אינץ' Ruger Rifle. בכלי נשק זה השתמשו בתקופת האינתיפאדה השנייה שנמשכה 7 שנים מאז שנת 2000 ועד 2007.
הטיוטה קובעת כי  שוטרים וחיילים יוכלו להשתמש באש חיה באירועים שיש בהם סיכון חיי אדם, כולל יידויי אבנים ובקבוקי תבערה במזרח ירושלים. הוראות הפתיחה חדשה באש יהיו תקפים  בכל בתחומי ישראל. סימן ראשון לכך כי הממשלה ערה לכך, כי אחד המקורות העיקריים המסיתים למתרחש בירושלים ומממנת אותו, היא התנועה המוסלמית הצפונית של ערביי ישראל.
משלחת של ערביי ישראל עומדת לצאת ביום א' לרבת עמון ולהיפגש שם עם עבדאללה מלך ירדן, כדי לדון במה שהם מכנים 'שיוני הסטאטוס קוו  על הר הבית'. המשלחת גם תיסע לטורקיה כדי להיפגש ולדון במצב עם נשיא טורקיה טאייפ ארדואן.
טיוטת ההצעה קובעת, כי תתבצע הבחנה בין הפגנות לבין טרור עממי. מה שהתרחש בשבוע האחרון בירושלים בהתנגשויות בין כוחות הביטחון לפלסטינים מוגדר 'כאירועי טרור עממיים'.
ראש הממשלה נתניהו וראשי מערכת הביטחון החליטו גם, כי  יחידות מבצעיות מיוחדות של המשטרה יגיעו לירושלים לתקופה הקרובה והמשטרה תגברה כוחות בשכונות מזרח העיר. הוקם כוח משימה משותף למשטרה ולשב"כ בתחומי מודיעין וחקירות.
לטיוטה צורף תזכיר חוק על קנסות להורי זורקי אבנים ובקבוקי תבערה וכן חקיקה לעונשי מינימום למיידי אבנים, בקבוקי תבערה וירי זיקוקים.
ביום שבת 19.9 דיווחו המקורות של תיקדבקה את הפרטים הבאים תחת הכותרת: נקודת מפתח: האם בג'באל מוכבר ירו אש חיה על מג''ב?  
שאלת המפתח באירועי יום ו' 18.9 בהתנגשויות הקשות שהיו בין כוחות של מסתערבים ומשמר הגבול של משטרת ישראל בשכונה הפלסטינית ג'באל מוכבר, היא: האם הפלסטינים פתחו באש על הכוחות הישראליים?
פתיחה באש על ידי הפלסטינים בירושלים, איננה חדשה, ומידי פעם היא מתרחשת בצפון העיר, בייחוד במחנה הפליטים שועפט, ומתוך הכפר עיסוואיה. אולם המדובר בירי בודד, שלעיתים כמה כדורים שלו הגיעו לשכונות היהודיות הסמוכות, בייחוד פסגת זאב.  אבל בג'בל מוכבר התרחש ביום ו' ירי מרוכז ומכוון אל לוחמי מג''ב בכוונה להרוג או לפצוע אותם, וזהו כבר נושא אחר.
מהדורות החדשות 'בקול ישראל' ביום  ו' בשעות 17:00 ו-18:00 נפתחו בידיעה שאי אפשר היה לטעות בחומרתה, כי 4 שוטרי מג''ב  נפצעו בפיגוע ירי שבוצע בג'בל מוכבר על משוריין של מג''ב. בפיגוע הירי נפצעו 4 שוטרים, מהם 1 במצב קשה, היתר בינוני. במהדורת 19:00 נעלם כבר פיגוע הירי כלא היה, ואת מקומו תפסה התקפת בקבוקי תבערה ואבנים. גם מספר השוטרים הפצועים וחומרת פציעתם ירדה.
4 נקודות סתרו הנחות אלה:
1. על המשוריין של משמר הגבול שהותקף לא נראו כל סימנים של שריפה, כלומר שימוש בבקבוקי תבערה, אבל נראו סימנים ברורים של פגיעות כדורים.
2. עדויות של צלמי עיתונות שהיו בשטח, דיברו במפורש על לוחמי משמר הגבול שנפצעו מירי.
3. תושבי רחוב מאיר נקר, הגובל עם ג'באל מוכבר,  שרואיינו בכלי תקשורת השונים דיברו 'על קרב יריות בין מג''ב לפלסטינים'. 
באתר החדשות 'וואלה' סיפרו תושבי הרחוב:  'שמעתי את היריות', סיפרה ליאורה גולדמן. גיל שכטר, אמר: 'זו עליית מדרגה. ראיתי איך מחלצים את החבר'ה'. 'שמענו את הירי, זה היה קרוב'.
4. בשעה מאוחרת בליל שבת הגיעה גרסא חדשה של כמה קציני משטרה לאירועים: ייתכן שמסתערבים של מג"ב ירו כדי לבצע 'חילוץ עצמי'. כנראה ששוטרי מג"ב לא נורו, אלא רק נפגעו מבקבוק התבערה.
במילים אחרות, לא מדובר בירי פלסטיני, אלא בירי ישראלי.
ייתכן!
כמה שעות לאחר תקרית זו הייתה עוד תקרית ירי בדרום ירושלים. פלסטינים שתקפו בבקבוקי תבערה  עמדה של צה''ל ליד קרב רחל נורו ונפצעו קשה. זו לא הייתה התקרית היחידה של תקיפת עמדות ובסיסים של צה''ל באזור ירושלים ב-24 השעות האחרונות.
ביום ה' 17.9, הותקף בבקבוקי תבערה בסיס פיקוד העורף באזור ירושלים על הר הצופים וחלקו עלה באש.
לכל אלה צריך להוסיף את העובדה שבמשך כל השבוע האחרון ירו פלסטינים שהתבצרו במסגד אל אקצא, בהשתמשם ברובי ואקדחי זיקוקים, בכינון ישיר כשהם מכוונים לפניהם של   לוחמי מג''ב שניסו לפנותם מהמסגד ומהר הבית. בנס שום לוחם מג''ב לא נפגע.
פגיעה ישירה של זיקוק בפנים, פירושה פציעה קשה כולל אפשרות של עיוורון.
במילים אחרות, יש עליית מדרגה בהתנגשויות שבין הפלסטינים וכוחות הביטחון הישראליים.
ראש עיריית ירושלים ניר ברקת אמר ביום ו'  לאחר האירועים בג'בל מוכבר, כי ' אני מברך את משטרת ירושלים, שבהמשך להנחיות ראש הממשלה עברה לבצע פעילויות יזומות למניעת טרור ואלימות מקו התפר אל תוך השכונות עצמן'. מלבד הצעד הלגיטימי לנסות ולהעלות את המוראל בקרב שוטרי משטרת ישראל הנאבקים זה כבר למעלה משבועיים  בגל הטרור הפלסטיני החדש, הייתה הרבה פסיכולוגיה בפרוטות בדבריו של ניר ברקת. 
מדבריו בצבץ ועלה בצורה מאוד ברורה, הוויכוח בצמרת הפוליטית הישראלית, מי מנהל את המלחמה בפלסטינים בירושלים, כאשר למשטרה אין מפכ''ל מכהן? ראש הממשלה נתניהו, או השר לביטחון הפנים גלעד ארדן?
מנקודה זו ישנו רק מרחק קצר מאוד בלבד מהמאבק הסמוי המתנהל בין נתניהו וארדן, מי יהיה המפכ''ל הבא שאחד מתפקידיו המרכזיים יהיה לנהל את המלחמה בטרור?
תוצאה ברורה אחת כבר ידועה במאבק זה והיא שגל הירש לא יהיה המפכ''ל הבא.
אם להירש היה כבוד עצמי הוא לא היה מרשה לנתניהו ולארדן להפכו לכדור בו הם בועטים בקרב המתחולל ביניהם- והיה מודיע על הסתלקותו מהמרוץ למפכ''לות.  עצם העובדה שהירש עדיין לא החליט להסתלק בעצמו ומחכה שיסלקו אותו, מאפשר לנתניהו ולארדן להמשיך במאבק הסמוי המתחולל בין שניהם.
בינתיים, ירושלים בוערת, ואין סימן כי הלהבות עומדות לדעוך.
להיפך!

המקורות הצבאיים של תיקדבקה דיווחו כבר ביום ג' 15.9, כי המדובר לא רק בעיר הבירה של ישראל, אלא בפניה החדשות של האינתיפאדה מס' 3. את מקום פיגועי ההתאבדות (לפחות בינתיים), תתפוסנה מעכשיו, מה שמכונה בעגה הביטחונית המקצועית 'התנגשויות אזוריות מזוינות'. המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי מדובר בקבוצות חמושים פלסטינים, ביניהם גם גורמים מהתנועה האיסלמית של ערביי ישראל,  שיכרתו ביניהן ברית מבצעית אד-הוק לביצוע מהלך-צבאי-טרור משותף-'מצ"ט' באזור מוגדר מראש.
בהתפתחות כזו, השימוש באש חיה מול כוחות הביטחון הישראליים, רק יתגבר!    

   
 

Print Friendly, PDF & Email