אזהרה סורית לירדן: אם תבצעו תרגיל גיוס צבאי, כמו ישראל וטורקיה, נפציץ ערים ירדניות

המתיחות הצבאית סביב גבולות סוריה עם ישראל, טורקיה, וירדן, הגיעה בימים ד-וה' 6.10-5 לשיאה, כאשר נשיא סוריה בשאר אסד אותת כי לא ימשיך לשבת בחיבוק ידיים, לנוכח העובדה כי צה''ל והצבא הטורקי עורכים תרגילי גיוס לאורך הגבולות המשותפים של ישראל וטורקיה עם סוריה, וכי צבא ירדן עומד להצטרף לתרגילים אלה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי גם ארצות הברית וגם טורקיה לחצו בימים האחרונים על עבדאללה מלך ירדן לפתוח בתרגיל גיוס דומה, או לתגבר את כוחות הצבא הירדני לאורך גבולה המשותף של ירדן עם סוריה.
אולם בשאר אסד, אשר הגיב על התרגילים הצבאיים בשליחת תגבורות צבאיות לגבולות סוריה עם טורקיה ועם ישראל, החליט למנוע מירדן להצטרף למהלכים צבאיים הטורקיים והישראלים.
ביום ג '4.10, הגיע לביקור חשאי פתאומי בירדן גיסו של נשיא סוריה וסגן הרמטכ''ל הסורי הגנרל אסיף שואכת General Assef Shawkat, ונפגש מיד לשיחה עם המלך עבדאללה ועם הצמרת הצבאית והמודיעינית של ירדן. המסר של הגנרל הסורי היה פשוט וחד: אם ירדן, תצטרף לטורקיה וישראל, ותרכז כוחות על גבולה עם סוריה, חיל האוויר הסורי יפציץ ערים ירדניות. אם חיל האוויר הישראלי יתערב לעצירת פעולות המטוסים הסוריים, המשיך שואכת, סוריה תשגר טילי קרקע-קרקע אל הערים הירדניות.
זו הייתה הפעם השנייה השבוע שאסד מאיים בשיגור טילים אל ערים מרכזיות במזרח התיכון. ביום ג' 4.10, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה , כי אסד חידש את איומיו להחריב בטילים את תל-אביב תוך שש שעות באם סוריה תותקף.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי עבדאללה מלך ירדן אמר לשואכת, כי ירדן לא תבצע תגבור של כוחותיה הצבאיים לאורך הגבול הסורי, אבל דמשק איננה יכולה לפרש הימנעות ירדנית זו כתמיכה של בית המלוכה הירדני בנשיא בשאר אסד.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי גם בוושינגטון, ירושלים ואנקרה פירושו את האזהרה הסורית לירדן, כאזהרה עקיפה סורית לישראל ולטורקיה, שאם הן תמשכנה בתרגילים צבאיים לאורך גבולן המשותף עם סוריה, דמשק תגיב צבאית.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי זה לא היה מקרה, שטורקיה וישראל פתחו בעת ובעונה אחת, ביום ד' 5.10, בתרגילי גיוס, שכללו, גיוס מילואים, והעברת כוחות מבסיסי הגיוס לגבולם המשותף עם סוריה.
בטורקיה, נערך התרגיל בחבל הדרומי האטאי Hatay, הגובל עם צפון סוריה. בישראל התרגיל נערך בפיקוד צפון, שכוחותיו פרושים לאורך גבולות ישראל עם לבנון וסוריה, ובפיקוד מרכז, שכוחותיו פרושים לאורך גבולות ישראל עם דרום-מערב סוריה, ועם ירדן. התנועות הצבאיות הישראליות והטורקיות, תואמו עוד בשבוע האחרון של חודש ספטמבר בביקורו של מפקד נאט''ו ומפקד הכוחות האמריקניים באירופה האדמירל ג'יימס סטארבידיס Admiral James Starvidis , בתל-אביב ובאנקרה.
תיאומים אחרונים נערכו בעת ביקורו של שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה ביום ב' 3.10, בישראל, יום אחד בלבד לפני פתיחתם של התרגילים הצבאיים. האמריקנים הודיעו לצה''ל ולצבא טורקיה, כי הם מקדמים כמה אוניות מלחמה אמריקניות למזרח הים התיכון, למקרה של התפתחויות בלתי צפויות.
למרות העמקת הקרע והקפאת הקשרים הצבאיים בין טורקיה וישראל, המדובר בתיאום צבאי ראשון בין ישראל וטורקיה מזה שנה. אומנם התיאום הוא לא ישיר והוא בוצע על ידי האמריקנים, אולם אנקרה לא דחתה אותו.
תרגיל הגיוס של צה''ל נמשך יומיים והוא הסתיים ביום ה' בצהרים. התרגיל הטורקי שהתחיל גם הוא ביום ג', יימשך עד המחצית השנייה של שבוע הבא , יום ה' 13.10.
בתרגיל צה''ל גויסו בהפתעה, ללא כל התראה מוקדמת שתי חטיבות מילואים בפיקוד הצפון ובפיקוד המרכז. במסגרת התרגיל הונחו החטיבות לגייס את הלוחמים מבתיהם ולהביאם ליחידות, במידה והם לא מסוגלים להגיע באופן עצמאי אל הפיקודים, בגלל מלחמה שכבר פרצה, התקפת טילים על ישראל, ושיבוש דרכי התחבורה העיקריות.
הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, אמר בסיכום התרגיל, כי 'במציאות לא יציבה כשלנו, יש לוודא רמת מוכנות גבוהה מצד כוחותינו ולשאוף למוכנות הגבוהה ביותר'.
מאחר ותרגיל הגיוס הטורקי יימשך בימים הקרובים, ממשיכים הכוחות האמריקנים במזרח הים התיכון, צה''ל, צבאות טורקיה וירדן, לשמור על כוננות גבוהה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות