אחמדינז'אד דורש צדק חברתי וחלוקת רווחי הנפט. מנהל קרב התאבדות המסכן את חייו

נשיא איראן אחמדינז'אד המשיך ביום ד' 2.1, בקרב ההתאבדות שלו מול מנהיג איראן האייטוללה חמנאי, הממסדים השלטוניים, ומשמרות המהפכה האיראניים. בנאום שנשא בקרמרשהר Kermanshah ליד גבול איראן-עיראק, קרא להוצאת את הכלכלה האיראנית מידי קבוצת עלית מצומצמת של כמה מאות אנשים ששולטים שבה ולחלוקה של רווחי הנפט, שאינם מגיעים ל-76 מיליון האיראנים.
בכך מגיע לשיאו המאבק הפנימי בין שני הפלגים היריבים העיקריים באיראן, אנשיו של המנהיג האייטוללה עלי ח'אמנאי, ותומכי הנשיא אחמדינז'אד. המקורות של תיקדבקה בטהרן מדווחים, כי עקב התלהטות עימות זה החליטו משפחות שלמות מבין הקרובים המשפחתיים והפוליטיים של אחמדינז'אד למכור את רכושם, לארוז את המזוודות, במטרה לברוח מן המדינה.
יותר ויותר מביניהם משתכנעים כי עם תום הקדנציה השנייה והאחרונה שלו בעוד ששה חודשים ביוני, מיד לאחר הבחירות לנשיאות, אחמדינז'אד יירדף עד  חורמה בידי המחנה היריב לו שמרכז בידיו כמעט את כל סמכויות השלטון במדינה.
במשך ארבע שנים של כהונתו השנייה, התעמת אחמדינז'אד כמעט עם כל הגורמים חזקים בתוך המשטר: הוא ניסה להעמיד בצל את סמכויותיו של המנהיג העליון עלי ח'אמנאי, הוא התעלם מעצותיו של מורו ורבו האייטוללה מסבח-יאזדי Mesbah-Yazdi שיש לו השפעה רבה בממסדים הדתיים האיראניים, ואפילו הוא התגרה במשמרות המהפכה, כאשר הוא  דורש שגוף צבאי-כלכלי זה יוותר על חלק מנכסיו ורווחי הרבים לטובת אזרחי המדינה.
זו הייתה התבטאות חמורה שהרתיחה את דמם של ראשי משמרות המהפכה שהחליטו לחסלו, לפחות מבחינה פוליטית, ולהעמידו לדין באשמות כלכליות ושחיתויות  חמורות.
אבל אחמדינז'אד בשלו. גם היום כאשר הכתובת על גורלו הפוליטי והאישי כתובה על כל קיר במסדרונות השלטון האיראניים, הוא ממשיך לטעון ללא מורא ופחד, בכל מקום פומבי בו הוא מופיע, כי קבוצה של 300-400 איש שולטים על השלטון והתקשורת האיראנית, ואם המדינה רוצה להציל את עצמה צריך צאת למאבק נגדם.
אחמדינז'אד ממשיך בהצהרות פופוליסטיות אלה הנקלטות היטב ברחוב האיראני, לא רק  כדי לזכות באהדת האזרחים, אלא גם כדי ליצור לעצמו בסיס כה חזק שח'אמנאי ותומכיו לא יעזו להתנכל לו. הצהרתו האחרונה השבוע הייתה: 'תחזירו את הכלכלה לאזרחים. הם יצילו את המדינה'. פירוש ההצהרה הזו היא כי צריך להוריד מנכסיהם את כל העשירים המופלגים שבנו של ח'אמנאי מוג'תבא Mojtaba, ומפקדי משמרות המהפכה נמנים עליהם.
מצב עניינים זה מעורר דאגה חמורה בקרב מקורביו של אחמדינז'אד, המכינים את הקרקע לברוח מן המדינה לפני שהסערה המתקרבת תפגע גם בהם. 
המקורות שלנו בטהרן מוסרים, כי אחדים מהם כבר עזבו לאירופה ולארצות הברית. קבוצה אחרת של קרובים מתדפקים על דלתות לשכת הנשיא בדרישה לקבל תפקידים בחו"ל, כל זמן שאחמדינז'אד יכול לחתום על מינויים כאלה.
אחד הבולטים שקיבל מינוי כזה בימים האחרונים הוא חמיד באקי  Hamid Baqa’I, סגנו של הנשיא לנושאים ביצועיים שיטוס בעוד כחודשיים לתפקיד שגריר איראן במוסדות האו"ם בז'נבה וניו-יורק, כדי להחליף את מוחמד קזאי Mohammad Khaza’i השגריר הנוכחי.
למרות שאחמדינז'אד  משקיע כלפי חוץ מאמצים רבים לקדם את רחים משאהי Esfandyar Rahim-Masha’i, עוזרו הקרוב ואבי כלתו לרוץ בבחירות לנשיאות, הוא יודע כי מאבק זה אבוד.  בסופו של דבר גם משאהי  Masha’i  יישלח לתפקיד בחו"ל, וייצא את איראן ביחד עם משפחתו, אם וכאשר מועמדותו לרוץ לנשיאות תיפסל ע"י מועצת שומרי החוקה, גוף קיצוני שמציית לפקודות ח'אמנאי.
במעגל הקרוב של אחמדינז'אד מדובר גם על מינויי חו''ל  קרובים לעוזרים חשובים אחרים כגון מאלק זאדה, וסעייד חוסיין מוסאובי Malek-Zadeh, Seyyed Hossein Moussavi ועוד.
למקורות שלנו בטהרן נודע, כי הדרישות למינויים דומים של חלק מאנשי המעגל הקרוב של הנשיא הכעיסה השבוע את אחמדינז'אד מאוד והוא איים  לשקול לפטרם. בגלל איבוד סבלנותו ונוכח לחץ ההאשמות הרבות על כישלונו לטפל במשבר הכלכלי במדינה, מתכוון הנשיא להחליף חלק מעוזריו הקרובים ביותר. מדובר בכמה דמויות הקרובות ביותר אליו. מוחמד ראזה רחימי Mohammad Reza Rahimi הוא הבולט ברשימה. עם התואר סגן בכיר של הנשיא. רחימי ממלא למעשה את תפקיד ראש ממשלה האיראני. הוא האיש שטען באחרונה, כי בתלמוד ניתנה הוראה ליהודים ברחבי העולם להפיץ סמים מסוכנים בקרב העמים, כדי לשלוט עליהם.
בסוף שבוע שעבר אסף אחמדינז'אד כמה ממקורביו המבוהלים, והציג בפניהם הוכחות, כי הצליח לשים יד על תיקיהם של שלוש מאוד מראשי המדינה הנשמרים בארכיוני המיניסטריון למודיעין וביטחון, והוא רואה בהם תעודת ביטוח עבורו ועבור מקורביו.
בשנה שעברה, פיטר אחמדינז'אד באופן פתאומי את היידר מוסלחי Heydar Moslehi שר המודיעין, ולאחר שבוע נאלץ להחזירו לתפקיד לפי הוראת ח'אמנאי. במשך שבוע זה השקיעו את עצמם אחמדינז'אד ועוזריו בתיקיהם הסודיים של כל ראשי המדינה כאשר הם דואגים לעשות מהם העתקים השמורים עתה בכספות בלשכת הנשיא האיראני.
מנהיג איראן האייטוללה עלי ח'אמנאי ומחנה תומכיו, המורכב ממרבית הצמרת הפוליטית והצבאית האיראנית, יודעים היטב עובדה זו, ולכן החלטתם נחושה לחסל בדרך כל שהיא את אחמדינז'אד  עם תום תפקידו כנשיא, ואולי אף לפני כן, כאשר הם נוקטים בכל הצעדים שיבטיחו כי תיקים אלה לא יוצאו אף פעם מתחום לשכת הנשיא.
כל זה קורה שבוע ימים לאחר פיטוריה של שרת הבריאות Marzieh Wahid Dastjerdi לאחר שהתבטאה כי אחדמינז'אד מעדיף להקציב מט"ח לייבוא אוכל לכלבים ולא לרכישת תרופות בחו"ל.  פיטורים אלה עוררו כעס גדול בתוך איראן ואפילו בקרב ההנהגה. איסמעיל קאוסרי
Esma’il Kovsari איש מחנה ח'אמנאי ואחד מחברי המג'לס החזקים ביותר, הזהיר השבוע באופן גלוי את הנשיא לסתום את פיו ולא יכפיש את דמותו . קאוסרי הזכיר כי אחמדינז'אד עלה לנשיאות בזכות תמיכת משמרות המהפכה ונעזר בכוחות אלה בהזדמנויות רבות ואסור לו היום להפנות גב אליהם. גם עלי סאידי Ali Sa’idi נציג ח'אמנאי במשמרות המהפכה אמר עליו כי רוב ראשי המשטר מתחרטים על כך שהעלו אותו לשלטון, וכי הוא השתנה מאוד לאחרונה.
האם כל ההתפתחויות הנ"ל יביאו לשינוי מדיניות המשטר בקשר לתוכניות הגרעין? התשובה שלילית. האם הקרע המתרחב יוביל למהומות בזמן הבחירות לנשיאות בקיץ הקרוב? ספק רב.
דבר אחד בטוח: אחמדינז'אד מחוסל מבחינה פוליטית, ואולי אף פיזית. תאונות דרכים הן תופעות שכיחות מאוד בפוליטיקה האיראנית.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות