איום סורי להשתמש בנשק כימי. דמשק למורדים: אם תמשיכו בהתקדמות לתוך דמשק מחכה לכם ולמנהיגיכם מוות וודאי

צבא סוריה איים בפעם הראשונה על צבא המורדים ועל מנהיגיהם ב'מוות וודאי' certain death, באם הם ימשיכו בהתקדמותם לתוך דמשק. מפקד צבאי סורי, שלא הזדהה, אמר ביום ד' 3.4, כי כל התקדמות של המורדים לתוך דמשק, פירושה מוות וודאי עבורם, ועבור מנהיגיהם, any advance by the rebels on Damascus means certain death for them and their leaders. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי תוצאה צבאית כזו אפשר להשיג רק על ידי שימוש בנשק כימי. עוד מוסיפים המקורות שלנו, כי האזהרה פורסמה לאחר שהדוויזיות הסוריות המגנות על דמשק, דוויזיה מס' 4-המשמר הרפובליקני, ודוויזיה מס' 3, מתקשות לעצור את התקדמות המורדים הסוריים, לאחר שאלה קבלו בימים האחרונים מערכות נשק חדשות, בייחוד טילי נ''ט מתקדמים:
ביום ד' לפנות בוקר דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה:
קרבות קשים המתנהלים ביום ג' וביום ד' 3.4 לפנות בוקר, בין כוחות של מורדים סוריים, כאשר חוד הכוחות המסתערים שלהם הם לוחמי ג'בהת אל נוסרה Jabhat al-Nusra- 'אל קעידה של סוריה' ובין צבא סוריה, במרחק של 1.5 ק''מ בלבד מקומפלכס הנשק הכימי הסורי העיקרי באל-סאפירה Al-Safira, וקרבות מקבילים המתנהלים ליד מתקני נשק כימיים בדומייר Dumeir, הנמצאים 40 ק''מ צפונית מזרחית לדמשק,  הביאו ביום ג' את הצמרת הביטחונית והצבאית הישראלית לקו הגבול של ישראל לסוריה, כדי לסקור את המצב. למוצב תל-חזקה מול סוריה, הגיעו שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שזהו ביקורו הראשון ברמה בתפקידו החדש. הרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ, ומפקד פיקוד צפון האלוף יאיר גולן.
שר הביטחון אמר, כי 'ישראל תמנע את העברתו של נשק, לכוחות רדיקאלים ולחיזבאללה של נשק אשר יכול לאיים על עתידנו. that Israel would prevent the proliferation of weapons that could threaten us in the future
זה הייתה ההתבטאות הראשונה הברורה של האישיות הביטחונית הגבוהה ביותר בישראל, כי ישראל תפעל למנוע את נפילתו של קומפלכס הנשק הכימי באל-סאפריה בידי כוחות אל קעידה, או נגד הוצאת הנשק הכימי משם והעברתו לידי חיזבאללה.
ביום ב' הצליחו המורדים לכבוש את כל העיירה אל סאפירה, מידי הצבא הסורי. כאשר הם ממשיכים את התקדמותם לעבר הקומפלכס. כתוצאה מההתקדמות המורדים הסוריים לעבר מצבורי הנשק הכימי, והיחלשותם של הכוחות הסוריים המגנים על המתקן, החלו חיילי צבא סוריה הנלחמים באזור, וגם באזור דמשק, לקבל חליפות ומסכות גז נגד לוחמה כימית.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי אפשרות נפילת אל-סאפריה לידי המורדים הסוריים, היה אחד הנושאים העיקריים שבהם דנו הצמרות הישראליות והירדניות, ביחד עם הצמרת האמריקנית, בעת ביקורו של הנשיא באראק אובמה בירושלים ובעמן בשבוע השלישי מרס. האמריקנים תיאמו את הפעולות הצבאיות האמריקניות-ישראליות-ירדניות-טורקיות, אשר תתרחשנה בתוך סוריה בעת של התרחשות כזו.
ביקורה של הצמרת הביטחונית-צבאית ישראלית ברמת הגולן ביום ג', באה לבדוק פעם אחת נוספת האם כוחות צה''ל לאורך גבול ישראל-סוריה מוכנים למבצע כזה.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות