איזה לקחים מתוצאות הבחירות בבריטניה אפשר להסיק לגבי מערכת הבחירות בישראל?

ישנם כמה לקחים מהבחירות בבריטניה בהם ראש הממשלה בוריס ג'ונסון והמפלגה השמרנית השיגו ניצחון גדול על פני מפלגת הלייבור-הניצחון הגדול ביותר של השמרנים ב-32 השנה האחרונות מאז 1987.
1. הראשון והמרכזי שבהם ששוב פעם משאלי דעת הקהל טעו ובגדול. בימים האחרונים לפני הבחירות המשאלים חזו עלייה דרמטית בכוחו של מנהיג הלייבור ג'רמי קורביין וקבעו, כי הפער בינו ובין ג'ונסון מצטמצם במהירות לתחום הטעות הסטטיסטית של בין 4 ל-5 אחוז.
2. רוב המשאלים קבעו, כי התוצאה הסופית של הבחירות לא תהייה שונה מהתוצאות של שתי מערכות בחירות קודמות שהתקיימו בארבע השנים האחרונות בבריטניה. כלומר-התוצאה תהייה פרלמנט בו יחסי הכוחות בין השמרנים ובין הלייבור והמפלגות הקטנות התומכות בהן יהיו שווים.
הפרלמנט הבריטי ימשיך להיות פוליטית משותק.
3. מומחים לדעת הקהל קבעו בפסקנות, כי לפי המסתמן לא יהיה מנוס אלא לערוך תוך זמן קצר עוד סיבוב נוסף של בחירות כלליות.
4. לכך צריך להוסיף, כי מתנגדיו של בוריס ג'ונסון במפלגה השמרנית, אשר רובם השתייכו למחנה בבריטניה אשר מתנגד למהלך 'ברקזיט' שמטרתו להוציא את בריטניה השוק האירופאי, ובראשם מי שהיה ראש ממשלת בריטניה גון מייג'ור, קראו לחברי המפלגה השמרנית שלא להצביע בעבור ג'ונסון.
5. רוב מומחי דעת הקהל הבריטיים ייעצו, כי אם בוריס ג'ונסון רוצה לנצח עליו להימנע במשך כל מערכת הבחירות  מלהפגין סימנים של התחשבות או הערכה לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.  הפגנת ידידות כזו תיצור עבורו קטסטרופה בדעת הקהל הבריטית.  אפילו ג'ונסון השתכנע מעצה זו והתרחק מטראפ כאשר נשיא ארה"ב ביקר בלונדון.
6. יום אחד בלבד, ביום שישי 13.12, לאחר שנודעו כבר התוצאות של הבחירות והתברר היקף  הניצחון של ג'ונסון והשמרנים, כל מומחי דעת הקהל והתקשורת הבריטית מודים שטעו, והדבר העיקרי שעניין את הבוחרים הבריטים היה להפסיק את התוהו ובוהו הפוליטי the political mess , ולהבטיח שבבניין הפרלמנט שעל נהר התמזה בלונדון ייפסקו ההתנצחויות האינסופיות 'כן ברקזיט' 'לא ברקזיט', ובית הנבחרים יחזור לתפקד כפי שבית נבחרים צריך לפעול במדינה דמוקרטית.  הציבור הבריטי הצביע גם עבור ראש ממשלה שיישב בדאוניג סטרייט 10 במשך ארבע-חמש השנים הבאות, ואי אפשר יהיה להפילו.
במילים אחרות, משאלי דעת הקהל, הפוליטיקאים והתקשורת הבריטית התעלמו מנושא אחד מרכז במערכת הבחירות והיא דעת הקהל הבריטית.
ברור, כי ההתפתחויות הפוליטיות בבריטניה, האישים הפוליטיים המעורבים בהם, הרקע שלהם, הוא שונה מזה שקיים בישראל. אולם אין זאת אומרת שאי אפשר ללמוד בישראל כמה לקחים ממה שהתרחש בבריטניה.
א. קודם כל משאלי דעת הקהל.  אלה קובעים כי תוצאות הבחירות הכלליות בעוד כ-3 חודשים-ב-2 למרס 2020 תהיינה דומות ואפילו זהות לתוצאות שהתקבלו בשני סיבובי הבחירות שנערכו באפריל ובספטמבר השנה. אולי הם טועים, כפי שהמשאלים הבריטיים טעו?
ב. למרות שסיסמאות ריקות, כמו 'חסינות', או 'חנינה', 'אנחנו נרפא את המדינה', כבר אינן פועלות על דעת הקהל בישראל אשר התעייף מלשמוע אותן, הן ממשיכות להיות הנשק החלוד בידי הפוליטיקאים הישראליים.
ג. נכון שמצבו הפוליטי-האישי-משפטי של בנימין נתניהו הוא גרוע ביותר וקשה מאוד לראות דרך כיצד הוא יצליח להיחלץ ממצבים אלה-אם בכלל. ויכול מאוד כי הערכתו-ניתוחו של ח"כ דויד ביטן- כי מערכת הבחירות הנוכחית היא 'הצ'אנס האחרון שלו-קולעת למטרה.
ד. בהקשר זה צריך לשים לב לכמה עובדות המתפרסמות במשאלים האחרונים בדעת הציבור על מערכת המשפט: לשאלה האם הציבור תומך או מתנגד להקמת ועדת בדיקה על התנהלות חקירות ראש הממשלה נתניהו בעקבות עדויותיהם הבעיות על עדי המדינה ענו הנשאלים כי 56 אחוז תומכים או תומכים מאוד בהקמת ועידת בדיקה, לעומת 26 אחוז בלבד שהתנגדו או התנגדו מאוד להקמתה.
לשאלה האם לאור האירועים האחרונים בשנה האחרונה מידת האמון במערכת המשפט עלתה או ירדה בעינייך, 49.1 אחוז סבורים כי אמונם במערכת המשפט ירדה לעומת 6.2 אחוז בלבד שסברו שרמת האמון עלתה. 39.7 אחוז מהנשאלים ענו כי אמונם במערכת המשפט נותרה ללא שינוי.
בנוגע לשאלה על הקמת גוף ביקורת עצמאי לפרקליטות, ענו 68.2 אחוז כי הם תומכים או תומכים מאוד במהלך, לעומת 11.6 אחוז בלבד שהתנגדו או התנגדו מאוד להקמת גוף מעין זה.
אם נתונים אלה נכונים במצב שכזה, נתניהו יכול להעמיד במרכז מערכת הבחירות שלו  את הנושא של הקמת וועדת בדיקה על התנהלות חקירותיו ואת שאלת תפקודם של היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה, שאלה שכבר התעוררה בציבוריות הישראלית זמן רב לפני חקירות נתניהו.  
אפשר וצריך להניח מראש מה תהייה תגובתן של מערכות אלה והתקשורת,  אבל אי אפשר להניח מראש מה תהיינה התגובות בקרב ציבור המצביעים הישראלים.
ולבסוף, כפי שמומחי דעת הקהל ייעצו לבוריס ג'ונסון להתרחק מהנשיא טראמפ, כך ישנם בימים האחרונים גורמים בישראל שמנסים לרמוז כי יש התקררות ביחסים שבינו ובין נתניהו. כלומר חומת הבידוד מסביב לנתניהו הולכת ונהיית גבוהה יותר.  כלומר גורמים אלה מייעצים לטראמפ להתרחק מנתניהו
את התוצאה לכל אלה נראה בעוד כ-3 חודשים ב-2 למרס 2020.  
Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות