איזה תיקים בממשלה החדשה בנימין נתניהו ייתן לאריה דרעי, בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר? מגעים ראשונים עם לפיד וגנץ לצרפם לקואליציה

עכשיו לאחר שבנימין נתניהו עבר את מכשול 61 שעמד בדרכו במשך למעלה משנתיים ויש לו רוב מוצק של 65 חברי כנסת ( ואולי יותר כאשר תסתיים ספירת המעטפות הכפולות ), המכשול הבא שעומד לפניו הוא חלוקת התיקים בממשלתו. המודבר לא בחלוקת תיקים לחברי מפלגתו-הליכוד,  אלא מתן תיקים לשתי המפלגות העיקריות בקואליציה-הציונות הדתית-עוצמה יהודית וש"ס.
כבר עכשיו ברור כי בצלאל סמוטריץ', איתמר בן גביר  ואריה דרעי יהיו שלושת השרים החזקים בממשלה כאשר נתניהו יצטרך לתמרן ביניהם.

זו לא משימה קלה.
לעומת סמוטריץ' ובן גביר שכבר הבהירו ערב הבחירות באיזה תיקים הם רוצים- אוצר וביטחון פנים, עדיין לא ברור איזה תיק אריה דרעי ידרוש לעצמו. ספק גדול באם הוא ירצה לחזור ולכהן כשר פנים. אבל ייתכן כי נתניהו ייתן לו את תיק ביטחון הפנים כדי לחסום את דרכו של איתמר בן גביר אליו.
בן גביר למרות תדמיתו הוא פוליטיקאי מתוחכם ומעשי מאוד ויש לו עוד תוכניות מרחיקות לכת עבור מקומו בפוליטיקה הישראלית והוא לא יניח מכשולים רבים בדרכו של נתניהו  להרכבת ממשלה. המכשולים שבן גביר ישים לפני נתניהו יהיו בהמשך הדרך ולא בתחילת כהונתה של הממשלה החדשה.
אולם בצלאל סמוטריץ', שהצטיין בהיותו שר תחבורה, כן יניח מכשולים לפני נתניהו באם לא יוצע לו תפקיד בכיר, כפי שהוא עצמו אמר-ביטחון או אוצר.  
צריך לזכור כי לפני שנתיים סמוטריץ' היה זה שמנע מנתניהו להרכיב ממשלה.
אפשר וצריך להניח כי מקורבי נתניהו החלו כבר ביום ד' 2.11,  לגשש אצל ראש המחנה הממלכתי בני גנץ וגם אצל ראש יש עתיד יאיר לפיד בדבר האפשרות שהם יצטרפו לממשלת אחדות לאומית. בנימין נתניהו רמז לכך כבר בנאום הניצחון שלו ביום ד' לפנות בוקר, כאשר אמר כי הוא יקים ממשלה לאומית רחבה שתרפא את השסעים בחברה הישראלית.
העתיד המחכה לגנץ וללפיד באופוזיציה הוא עגום וקשה.
בני גנץ שעשה את כל השגיאות האפשרויות כפוליטיקאי כאשר קשר במו ידיו את עצמו לגדעון סער ולגדי אייזנקוט, שני אנשים  שהרחיקו את המצביעים ממנו, שילם בבחירות את מחיר טעויותיו.
אפשר להניח כי עתה לאחר הבחירות  גנץ מבין שהוא לא יגיע עם שניים אלה רחוק.
לעומתו יאיר לפיד שילם את מלוא המחיר של הרשלנות שבה ניהל את גוש התומכים בו ואת מערכת הבחירות של מפלגתו. הסיכויים כי בארבע השנים הבאות הוא יקדיש את עצמו לבניין כוחו הפוליטי מחדש נראים קלושים אבל לא בלתי אפשריים.
בידי נתניהו ישנם עוד שני תיקים מרכזיים כקלפי מיקוח: תיק הביטחון ותיק החוץ, גם התואר סגן ראש הממשלה יכול להיכלל בקטגוריה זו.
ברור כי בשלב ראשון גם לפיד וגם גנץ יידחו פניות אלה ויודיעו כי פניהם לאופוזיציה. אבל כאשר הזמן יעבור וממשלת נתניהו תתחיל לתפקד הם יחזרו להרהר באפשרות זו.    

Print Friendly, PDF & Email