איחוד נסיכויות הנפט הפסיקה את השתתפות מטוסיה בהתקפות נגד אל קעידה ISIS-גם בגלל מעורבות איראן

הקואליציה שהקים הנשיא אובמה להלחם נגד אל קעידה ISIS הראתה, ביום ד' 4.2, סימני התפרקות ראשונים, כאשר מקורות אמריקנים נאלצו להודות, כי אחת מהמשתתפות העיקריות שבה, איחוד נסיכויות הנפט הערביות UAE, הפסיקה את השתתפותה בהפצצות האוויריות שעורכת הקואליציה מיד לאחר הפלתו של הטייס הירדני מואט אל-קסאעסבה מעל אל-ראקה בסוריה ב-24 לדצמבר, כלומר כבר לפני חודש וחצי.
המקורות האמריקנים לא הסבירו מדוע הם לא פירסמו עד עתה עובדה זו.
אולם נראה כי הסיבה ברורה.
הפלתו של הטייס הירדני ונפילתו בשבי בידי אל קעידה ISIS, והקפאת פעולותיה האוויריות של ה-UAE, הם סימנים ברורים לכך,  כי ההשתפות של צבאות ערביים במלחמה נגד ISIS, היא לא רק מצומצת אלא בעייתית מאוד.
על הנייר  הודיעו חמש מדינות ערביות, על השתתפותן בקואליציה זו-ערב הסעודית, בחריין, UAE, ירדן ועיראק. אולם לעיראק אין חיל אוויר ואין כוחות קרקע המסוגלים לתקוף את אל קעידה. ערב הסעודית העמידה לרשות פעולות הקואליציה מספר מועט ביותר של מטוסי קרב, ולבחריין אין בכלל חיל אוויר. ברור, כי הפסקת הטיסות של מטוסי חיל האוויר של ה-UAE, שלה חיל האוויר הגדול והמתקדם ביותר במפרץ הפרסי, היא מכה קשה לקואליציה האמריקנית.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי גם ארה''ב וגם ירדן, אינן מוסרות שום פרטים על היקף ההשתתפות של חיל האוויר הירדני בפעולות אלה –אם בכלל– מאז הפלתו ושביו של אל-קסאעסבה. גם וושינגטון ועמן הטילו איפול על מידע זה.
המקורות האמריקניים מדווחים עוד, כי הסיבה הצבאית-טכנית העיקרית להפסקת השתתפותם של טייסי איחוד הנסיכויות הערביות בפעולה, היא הטענה שהועלתה באבו דאבי, כי לאחר הפלתו של הטייס הירדני ולקיחתו בשבי על ידי לוחמי אל קעידה ISIS התברר להם, כי לפיקוד האמריקני המנהל את המלחמה אין באזורים הקרובים למטרות, כלומר לא בעיראק ובירדן,  צוותים וציוד מתאימים להצלת טייסים שמטוסיהם יופלו בידי אל קעידה. צוותים וציוד אמריקני כזה מצויים בכווית שבמפרץ.
במילים אחרות, באם טייס אמריקני או ערבי יופלו מעל סוריה, או עיראק על ידי אל קעידה, צוותי ההצלה האמריקנים לא יוכלו להגיע אליהם בזמן כדי לחלצם.
אולם אלה הן לא הסיבות היחידות מדוע איחוד נסיכויות הערביות ה-UAE   הפסיקה את פעולותיה בקואליציה זו.
סיבה מרכזית אחרת, היא מעורבותה ההולכת וגדלה של איראן במלחמה נגד ISIS, כאשר התיאום המבצעי בין האמריקנים והאיראנים הולך וגובר, בייחוד בעיראק, לעומת התיאום המבצעי ההולך וקטן בין וושינגטון והמדינות הערביות במלחמה.
המקורות המודיעניים של תיקדבקה במפרץ  מדווחים, כי לא רק אבו דאבי, אלא גם ריאד, חושדת כי תחת הכיסוי של מלחמה באל קעידה ISIS, ארצות הברית מקדמת יותר את האינטרסים האזוריים של איראן. למטרה זו לא רק ששליטי ומדינות המפרץ הפרסי אינם מוכנים להעמיד את חיילות האוויר שלהם.    

 

Print Friendly, PDF & Email