איטליה תספק לצבא לבנון טילי קרקע-אוויר מתקדמים לטווח קצר מדגם 15 ASTER, כדי למנוע את טיסות חיל האוויר בשמי לבנון.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: איטליה עומדת למכור ללבנון מערכות טילי קרקע-אוויר מתקדמים לטווח קצר מדגם 15 ASTER, במטרה למנוע את טיסות חיל האוויר הישראלי והמזלט"ים הישראלים במרחב האווירי של לבנון. ראש ממשלת איטליה רומנו פרודי הורה למשרד הביטחון האיטלקי לסכם את פרטי העסקה בין רומא לביירות, להעביר ולהציב את סוללות הטילים במהירות בלבנון. המקורות שלנו מוסרים כי מאחר והטיל מיוצר במשותף על ידי שותפות של חברות צרפתיות ואיטלקיות Eurosaam, קבלו האיטלקים את הסכמתו של נשיא צרפת ז`אק שיראק לאספקת הטיל האנטי אווירי ללבנון. עוד מוסרים המקורות שלנו כי סוללות הטילים יגיעו ללבנון בלווי מדריכים צבאיים איטלקיים, אשר ידריכו את צבא לבנון, שכ-50 אחוז מקציניו וחייליו שיעים הנאמנים לחיזבאללה ולאמ"ל, בהפעלת הטילים המתקדמים. זו הפעם הראשונה שלחיזבאללה תהייה גישה לטכנולוגיית טילים אנטי אווירית מערבית מתקדמת.
כמו שממשלת ישראל וצה"ל, אינם פועלים נגד, ואינם מוחים לא בפני וושינגטון, מועצת הביטחון של האו"ם, או יוניפ"יל, על משלוחי הנשק הסורים לתוך לבנון, כך הממשלה וצה"ל אינם מוחים בפני רומא על אספקת הטילים המסוגלים לפגוע במטוסי חיל האוויר הישראלי, ומנסים לעכב את הגעתם ללבנון.
הסיבה לכך ברורה. בעוד הממשלה וצה"ל מציגים את החלטת 1701 של מועצת הביטחון ואת הצבת כוחות יוניפ"יל בדרום לבנון `כהישגים הגדולים` של המלחמה, הם מעדיפים להסתיר מעיני הציבור את האמת על המתרחש בלבנון, על פעולותיו של יוניפ"יל, ועל מאמציו הבלתי נלאים של ראש ממשלת לבנון פואד סניורה, לצייד את צבא לבנון בנשק שיכול לפגוע בכוחות צה"ל הפועלים במרחבים האוויריים והימיים בלבנון. דוגמא מוחשית לכך אפשר היה לקבל ביום ב` 16.10, כאשר ראש הממשלה אהוד אולמרט קרא בנאומו בפתח מושב החורף של הכנסת לפואד סניורה להיפגש אתו כדי לחתום על חוזה שלום עם ישראל. אלה היו כמובן מילים ריקות, שנענו מיד על ידי שרי ממשלת לבנון בדחייה מוחלטת.
את המידע על קבלת הטילים האנטי אוויריים מסר ביום ו` 13.10, רמטכ"ל צבא לבנון גנרל מישאל סולימן בכנס קצינים וחיילים לבנוניים המוצבים בגבול ישראל שנערך באיבל אל סאקי, 10 ק"מ צפונית ממטולה. גנרל סולימן אמר כי ביירות עושה עתה מה שהוא הגדיר `מאמץ עליון`, להציב בהקדם האפשרי סוללות טילים אנטי אוויריים, אשר יפגעו בכלי הטייס הישראליים הנעים במרחב האווירי של לבנון. הרמטכ"ל הלבנוני אמר גם, כי בקרוב יגיעו ללבנון משלוחים של טילי נ"ט ארוכי טווח, שימנעו מהשריון הישראלי לחצות את הגבול ולהיכנס לתוך לבנון.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי הטיל 15 ASTER מיוצר על ידי יצרניות הנשק הצרפתיות Aerospatiale and Thompson-CSF, ואילו יצרנית הנשק האיטלקית Alenia/Finmeccanica, מייצרת את מערכת ההנחיה שלו. הטיל יכול להיות מוצב ומופעל מאוניות ובבסיסים יבשתיים, והוא מסוגל לפעול נגד כל סוגי המטוסים, המסוקים, והמזלט"ים.
הטיל שראש הנפץ שלו שוקל 3.20 ק"ג חומר נפץ, הטווח שלו 30 ק"מ, והוא טס במהירות של 3600 ק"מ לשעה, מורכב משני שלבים. במחצית טווח טיסתו הטיל מודרך באמצעות Inertial Navigation System-INS מערכת ניווט פסיבית. כאשר הטיל מתקרב למטרה, מופעל בראשו `חץ קטן` dart המצויד בחיישן/רדפן seeker, המאפשר לפגוע לו בדייקנות במטרה. למפעילי הטיל יש יכולת לשנות את זווית הטיסה שלו, אפילו בשלב של הפגיעה במטרה, דבר ההופך אותו לטיל האנטי האווירי היחיד בעולם בעל יכולת כזו.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים כי כאשר הטיל האנטי האווירי האיטלקי יגיע ללבנון, לא יוכל חיל האוויר להמשיך בטיסות התצפית שלו האוספות מידע מודיעיני על תנועות חיזבאללה וההערכות הצבאית שלו ברחבי לבנון.

Print Friendly, PDF & Email