איימן א-זוואהירי הפעיל בירושלים חוליית טרור מעורבת של פלסטינים ואנשי טרור מהקווקז. בתוכנית: תקיפת שגרירות ארה"ב ובנייני האומה

בית המשפט בירושלים, ושירות הביטחון הכללי פרסמו, ביום ד' 221, כי נחשף בירושלים תא טרור שהופעל אישית על ידי מנהיג אל קעידה מנהיג ארגון הטרור אל-קעידה, איימן א-זוואהירי, שהפעיל פלסטינים במטרה שיבצעו, בעזרת אנשי טרור שיגיעו דך טורקיה, או סוריה מהקווקז, פיגועים נגד יעדים אסטרטגיים. בין היעדים הללו שגרירות ארה''ב בתל אביב, בנייני האומה ואוטובוסים בירושלים.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה: זו פעם ראשונה שאיימן א-זוואהירי, מעורב אישית ישירות בתכנון פיגועים בתוך ישראל, וזו פעם ראשונה שאל קעידה מפעיל את קשריו המבצעים בקווקז, סוריה, רצועת עזה ובסיני, כדי לבצע פיגועים במטרות בתוך ישראל.  
התכנית של א-זוואהירי, הייתה להחדיר אנשי טרור שייכנסו לישראל באמצעות דרכונים רוסיים מזוייפים, כדי שיבצעו פיגוע התאבדות כפול בבנייני האומה באמצעות חגורות נפץ. לפי התכנון עם הגעת גורמי ההצלה לזירת הפיגוע, הייתה צריכה להיות מופעלת משאית תופת שתביא לנפגעים נוספים. א-זוואהירי תכנן גם פיגוע של מחבלים מתאבדים שיתפרצו לתוך שגרירות ארצות הברית בתל אביב, או שיתפוצצו בו זמנית בכניסות לשגרירות, ופיגועי ירי נגד אוטובוסים בקו מעלה אדומים-ירושלים.
בחקירה שניהל השב"כ, נחשפה במסגרת תא טרור זה התארגנות של שני ערבים ממזרח ירושלים ופלסטיני מג'נין, שהיו צריכים לקחת חלק בפיגועים או לשמש כסעיינים.
איאד אבו סארה, בן 23, תושב שכונת ראס חמיס בירושלים, נעצר לפני כחודש, ובמהלך חקירתו הוא סיפר כי גויס על ידי גורם בכיר של אל קעידה ברצועת עזה, בשם עריב אל-שאם, באמצעות האינטרנט.
אבו סארה הסכים לבצע פיגוע נגד אוטובוס 'אגד'. לפי התכנון, הוא אמור היה לירות לעבר גלגלי האוטובוס כדי לגרום להתהפכותו, ולאחר מכן לירות לעבר הנוסעים ולהרגם.
תפקיד נוסף שהוטל עליו היה לקלוט חמישה אנשי טרור  זרים נושאי דרכונים רוסיים מזויפים  אשר היו צריכים להגיע לישראל במסווה של תיירים. כל החמישה אנשי הטרור היו צריכים להגיע לישראל מארצות הקווקז דרך סוריה, או טורקיה.
תפקידו היה להוביל אותם לאזור המטרה של הפיגוע בבנייני האומה בירושלים, ושגרירות ארצות הברית בתל אביב.
בחקירה סיפר, כי הסכים לצאת לאימון בסוריה דרך טורקיה, אצל גורמי אל קעידה שם, כאשר הוא נערך לרכוש כרטיסי טיסה לחמשת אנשי הטרור. במקביל הוא קיבל מהגורם שהפעיל אותו מהרצועה קובץ ממוחשב, ובו מדריך להכנת חומר נפץ.
לדברי אבו סארה, 'חלוקת העבודה'  בין חמשת אנשי הטרור מהקווקז הייתה צריכה להתבצע כך:  על שלושה מחבלים הוטל להתפוצץ בבנייני האומה, ואילו אחד מהם היה אמור להפעיל את  משאית תופת.
לדבריו הגורם המפעיל מעזה ציין בפניו, כי מנהיג אל-קעידה א-זוואהירי, שהתוכניות המבצעיות הובאו  בפניו נתן אישית את ברכתו לפעולה והסמיך את חברי החוליה לפעולה.
יחד עם אבו סארה, נעצר גם רובין אבו נגמה, נשוי ואב לארבעה משכונת אבו טור בירושלים, אשר הודה בחקירה בתכנון פיגועים אחרים, כולל חטיפת חייל מירושלים והנחת מטען בבניין בשכונתו, בו מתגוררים יהודיים. נגמה הודה, כי הייתה לו נגישות לאמצעי לחימה וכי הצליח ללמוד לייצר חומרי נפץ באמצעות מידע באינטרנט.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מוסרים, כי את כל הפרטים על חמשת אנשי הטרור של אל קעידה שעמדו להגיע לישראל מהקווקז, מסר ראש הממשלה בנימין נתניהו, לנשיא רוסיה ולדמיר פוטין, כאשר השניים נפגשו במוסקבה ב-20 לנובמבר שנה שעברה.
המקורות שלנו דיווחו אז, כי בפגישה נידונו לא רק נושאי הגרעין האיראני, אלא גם עזרתה של ישראל לרוסיה בסיכול מעשי טרור מהקווקז ומסוריה, לקראת פתיחתה של אולימפיאדת החורף בסוצ'י.   

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות