איך איראן מפרה את הסכם הגרעין, ומדוע הצעדים שהנשיא טראמפ עומד לנקוט נגד איראן הם צעדים חלקיים ומתונים בלבד

'אם ארצות הברית תפר את הסכם הגרעין עם איראן כל העולם יגנה את אמריקה לא את איראן', If the United States violates  the entire world will condemn America, not Iran כך אמר נשיא איראן חסן רוחאני בשבת 7.10, לסטודנטים איראניים בטהרן.
'אפילו 10 דונלד טראמפים לא יוכלו לבטל את ההישגים שאינם ניתנים לשינוי, אף אחד לא יכול'.
Even 10 Donald Trumps can roll back its benefits to his country..
We have achieved benefits that are irreversible. Nobody can roll them back, neither Trump, nor 10 other Trumps.
רוחאני הגיב לצונאמי הידיעות והניתוחים ששוטף בימים האחרונים את התקשרות האמריקנית, לפיהן הנשיא דולנד טראמפ  יודיע בנאומו השבוע ( כנראה ב-12 באוקטובר), כי הוא החליט לבצע נסיגה decertification של ארצות הברית מחלקים של הסכם הגרעין ולהכריז על סנקציות אמריקניות חדשות, בייחוד מול משמרות המהפכה האיראניים. כמה פרסומים מעריכים, כי טראמפ יכריז על משמרות המהפכה האיראניים בעל ארגון טרור.
אין ספק, כי מי שמעיין ברוב הניתוחים המתפרסמים בכלי התקשורת האמריקנים, מגיע למסקנה כי הנשיא רוחאני צודק והנשיא  טראמפ טועה.
מדוע טראמפ ממשיך לומר בעקשנות, כי מדובר בהסכם הגרוע ביותר שארה"ב עשתה אי פעם, ומדוע הוא איננו מודה כי הוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה IAEA חוזרת ומאשרת כל פעם מחדש, כי איראן ממלאת בדייקנות אחר ההסכם, ולכן אין כל סיבה לסגת ממנו ולהטיל על טהרן סנקציות חדשות.
בימים האחרונים מעלים המתנגדים לצעדיו של טראמפ, רובם באים מהחוגים בארצות הברית שתמכו במדיניות האיראנית של הנשיא אובמה  מול איראן-נימוק חדש.
אם טראמפ יבצע נסיגה  decertification מהסכם הגרעין, איראן תחדש את הפעילות התוכנית הגרעינית שלה דבר שיאפשר להם להרכיב פצצה גרעינית תוך זמן קצר מאוד.  איום אחר שנשמע הוא, שאיראן תחדש את פעילות כור הפלוטוניום שלה באראק Arak, כור שהיא התחייבה לפרקו ולמלא את ליבתו core  במלט מזויין.
צריך לשפשף טוב את העיניים והאוזניים למשמע טענות אלה.
ערב חתימת ההסכם הגרעיני ב-2015, טענו בדיוק אותם אנשים, כולל בממסדים הביטחוניים והמודיעיניים הישראליים, כי הדיבורים שבידי איראן ישנם כל הכלים והחלקים הדרושים לבניית פצצה גרעינית, וכי היא יכולה לבצע זאת תוך זמן קצר בלבד, זורעים פחד שווא בדעת הציבור. 
היום לא רק שהם חוזרים ומשתמשים באותו הנימוק אלא שהם מביאים כסימוכין מידע מודיעני שהיה כבר לפני שנתיים בידי הנשיא אובמה האומר, כי כבר  בתחילת שנות ה-2000 מדען הגרעין הפקיסטני  עבדול קאדיר חאן Abdul Qadeer Khan, הנחשב כאבי הפצצה הגרעינית הפקיסטנית, והאיש שזכה בתואר 'ראש השוק השחור הגרעיני', מכר ( עד היום לא ברור אם עשה זאת בעצמו, או כפי שהוא טוען בהוראת שלטונות פקיסטן.) את המפרטים לבניית פצצה גרעינית לאיראן, כפי שמכר אותם לסין, צפון קוריאה ולוב.
במילים אחרות, מתנגדיו של טראמפ אומרים, שאם נשיא ארצות הברית יבצע את התוכניות שלו, כל מה שעל האיראניים יהיה לעשות  הוא להוציא מהמגרה את המפרטים הגרעיניים ולהרכיב את הפצצה הגרעינית הראשונה שלהם.
כלומר, רוחאני צודק. העולם לא יגנה את איראן אלא את ארצות הברית.
המשחק הציני הזה בסמנטיקה גרעינית הוא שורש הרע.
איראן מפרה בגלוי את הסכם הגרעין ולא רק 'את רוחו' it’s spirit כפי שהנשיא טראמפ טוען, אבל גם הוא איננו מעז לומר זאת בקול רם וצלול, מאחר והוא מפחד מהתוצאות של קביעה זאת.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מביאים כאן ארבע נקודות ספציפיות בהן איראן מפרה את הסכם הגרעין.
1. ב-12 לינואר 2016, איראן הודיעה, כי בהתאם להסכם הגרעין, פינתה את ליבת כור הפלוטוניום באראק, פירקה אותה ויצקה בטון מזויין לתוך חלל הכור, כדי שאי אפשר יהיה יותר להשתמש בו.
המקורות שלנו מדווחים, כי איראן לא שפכה בטחון מזויין לתוך מקום ליבת הכור, אלא רק לתוך הצינורות המגיעים אליה.
במילים אחרות איראן, באם היא תחליט על כך, יכולה להחזיר את ליבת הכור אל מקומה, להתקין מערכת צינורות חדשים, ותוך זמן קצר מאוד של לא יותר משבוע, לחדש את פעולת כור הפלוטוניום. 
אם כך מדוע ואיך הוועדה לאנרגיה גרעינית שליד האו"ם איננה אומרת זאת בדוחות שהיא מפרסמת?
התשובה על כך פשוטה. הוועדה שהיא גוף בינלאומי, מעדיפה ליישר קו עם תומכי ההסכם בארצות הברית, אירופה, ורוסיה, והיא מעדיפה שלא לזעזע את מעמדה בגלל הנושא הגרעיני האיראני.
2. פקחי הוועדה לאנרגיה גרעינית מבקרים מידי פעם במתקני העשרת האורניום האיראניים בפורדו Fordo ובנאטאנז Natanz, ומדווחים כי איראן ממשיכה לציית להסכם הגרעין ומספרי הצנטריפוגות באתרים אלה נשארו ללא שינוי.
אולם פקחי הוועדה אינם מבקרים במפעלי התעשייה הגרעינית האיראנית שם מייצרים בחודשים האחרונים בקצב וגובר והולך שני סוגים של צנטריפוגות איראנים 'מהדור החדש'  IR6 ו-IR8. אם איראן תפעיל צנטריפוגות אלה במקום הישנות, היא תוכל תוך זמן קצר להעשיר כמויות גדולות מאוד של אורניום לדרגה צבאית, שיאפשרו לה לבנות מאגר של עשרות פצצות גרעין.
3. אין לפקחי הוועדה לאנרגיה גרעינית יכולת לערוך סיורי ביקורת באתרים צבאיים איראניים החשודים כאתרים בהם מתבצעת פעילות גרעינית. כל  מה שהפקחים יכולים לעשות הוא לבקש מאיראן לספק לה דגימות קרקעיות מאתרים אלה, כדי שיעברו בדיקה במעבדות הארגון בווינה.  אין ל-IAEA יכולת לדעת מהיכן סופקו להם דגימות קרקעיות אלה.
4. מישהו זוכר את הבטחותיהם הנמרצות של נשיא ארצות הברית אובמה ומזכיר המדינה שלו ג'ון קארי  על משטר פיקוח  בינלאומי נמרץ והדוק על התוכנית הגרעינית האיראנית שיבטיח כי טהרן לא תוכל להתחמק ממילוי סעיפי ההסכם?
רק לשם השוואה, צריך לציין, כי מספר הפעמים שפקחי הוועדה לאנרגיה גרעינית ערכו בשנתיים האחרונים סיורים  בקנדה, ( במטרה לברר מה מתרחש שם בתוכנית המים הכבדים הקנדית, )  הוא יותר מכפול ממספר סיורי הפיקוח שהם ערכו באיראן!
לעומת ההפרות האיראניות הגלויות של הסכם הגרעין אפשר להגדיר את צעדיו  הבאים של הנשיא דולנד טראמפ נגד טהרן  כמתונים וחלקיים בלבד.

Print Friendly, PDF & Email

1 תגובות עבור “איך איראן מפרה את הסכם הגרעין, ומדוע הצעדים שהנשיא טראמפ עומד לנקוט נגד איראן הם צעדים חלקיים ומתונים בלבד

  • אוק 8, 2017 @ 20:34 at 20:34
    Permalink

    if the U.S hits Iran it will send a signal to the rocket man in Korea as well.that he could be next.

Comments are closed.