איך ההוטים וטהרן, תוך תיאום צבאי ומודיעני עם ממשל אובמה, השתלטו על צנעא

מתן 'אור ירוק' מצד ממשל אובמה, שלווה בתופעה המדהימה של אספקת מידע מודיעני אמריקני  למורדים ההוטים Houthis בתימן, ושיתוף פעולה צבאי ומודיעני בין וושינגטון וטהרן, לגבי ממדי ההשתלטות ההוטית-שבינתיים מוגבלת רק לחלקים של מרכז, אבל כל צפון תימן. הן ההתפתחויות האחרונות הדרמטיות, מאחורי הניצחון ההוטי בתימן.  
לפי מקורות מודיעים סעודיים ושל תיקדבקה, הדמות המרכזית בכל המהלכים האלה, אותה וושינגטון וטהרן הפעילו בשלט רחוק, הוא מי שהיה נשיא תימן עלי עבדאללה סלאח Ali Abdallah Saleh, 2012-1990, אשר נלחם במשך שנים בהוטים באותה התלהבות בה הוא החזיר אותם בסוף השבוע לשלטון. אז עלי עבדאללה סלאח תיאם את מהלכיו עם ריאד. היום הוא מתאם אותם עם וושינגטון וטהרן.  
בעזרת תומכיו בצבא, במודיעין, ובשירותי הביטחון התימניים הוא אפשר להוטים להשתלט על חלקים גדולים של מנגנונים אלה ולהעביר את תמיכתם לאויבייהם המושבעים לשעבר. כך התרחשה הנפילה הפתאומית בשבוע שעבר של צנעא בירת תימן להוטים, מבלי שהיה גוף צבאי ומודיעני תימני אחד שיציג התנגדות מינימאלית.
רק מעטים במערב ובישראל, יודעים כי שמם האמיתי של ההוטים הוא 'אנסאר אללה'  Ansar Allah, וכי הסיסמא המרכזית שלהם היא 'מוות לאמריקה-מוות לישראל' Death to America-Death to Israel, בדיוק אותה סיסמא המושמעות במצעדים הצבאיים ובהפגנות שנערכות בככרות המרכזיות בטהרן. עוד פחות אנשים יודעים, כי בידי הכוחות ההוטים שנכנסו לצנעא נפלו כמויות גדולות של נשק אמריקני חדיש-בשווי של כ-400 מיליון דולר.
בצנעא נותר עתה מצב, בו שיתוף הפעולה בין ממשל אובמה ובין ממשלו של חסן רוחאני נשיא איראן, הביא לכך כי בתימן שולטים שני כוחות אנטי אמריקנים: ההוטים הפרו-איראניים, ואל קעידה בחצי האי ערב-  AQAP.
מדינות המפרץ הפרסי ובראשן סעודיה, שהם חברות בארגון לביטחון המפרץ ה-GCC, פרסמו בשבת 7.2, הודעה האומרת כי המצב החדש בתימן, הוא 'הפיכה' coup, המסכנת את בטחונן.
עכשיו אנו כבר יודעים, כי כאשר הנשיא אובמה היה בריאד ב-27.1, רק לפני עשרה ימים, שמע ממלך סעודיה החדש סלאמן, דאגה עמוקה מהאיום הכפול-האיראני-אל קעידה,על גבולותיה הדרומיים של סעודיה, ההולך ונוצר בתימן. אולם אובמה השיב תשובות כלליות שלא ספקו את המלך ואת הצמרת הסעודית שנפגשה אתו.
בוושינגטון ניסו בסוף השבוע דוברי ממשל להרגיע מפני התוצאה והעובדות הנוצרות בשטח כתוצאה מתמיכת הממשל במהלכים של האיראנים ועלי עבדאללה סאלח-העומדים מאחורי ההוטים.
דוברי ממשל אמרו 'כי אנחנו מדברים עם כולם', “We're talking with everybody,” an U.S. offiicail said, וכי ארצות הברית תמשיך לעמוד במגע עם הגורמים התימניים המוכנים להלחם באל קעידה. דוברי ממשל אחרים שניסו לטשטש את התמיכה האיראנית בהוטים, אמרו בקול מרגיע, כי ההוטים מקבלים תמיכה מאיראן, אבל הם אינם נשלטים על ידי איראן'.  The Houthis “get support from Iran, but they're not controlled by Iran”.
אולם המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי תימן היא לא המדינה היחידה בה מתקיים כיום שיתוף פעולה צבאי-מודיעני-אסטרטגי אמריקני-איראני כזה. שיתוף פעולה זהה כזה מתקיים גם בעיראק.
במילים אחרות, סעודיה, מדינות המפרץ הפרסי, ירדן וישראל, עומדות בפני התופעה שתחת הכסות של שותפות אמריקנית-איראנית, שבמציאות עדיין איננה קיימת, במלחמה נגד ארגוני אל קעידה השונים במזרח התיכון, מקדם ממשל אובמה את מעמדה האזורי של טהרן באזור.
עכשיו מדינות אלה אינן יודעות מה יותר מסוכן לביטחונן הלאומי, הסכם גרעיני אמריקני-איראני, או התיאום האסטרטגי המתרחש בין וושינגטון וטהרן, בתימן ובעיראק, כאשר לפי התיאוריה המדינית של אובמה, תפקידו של התיאום האסטרטגי, הוא לקדם את ההסכם הגרעיני.       

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות