איך הכינו הכת הצבאית, האחים המוסלמים והחמס, אמבוש אילן גרפל, לארה"ב ולישראל

הקרב בין הפת''ח לחמס מי יהיה ראש ממשלת האחדות הפלסטינית, שמשמעותו האמיתית היחידה היא כיצד החמס ימנע מסאלם פאייד להיות ראש ממשל האחדות, או אפילו שר האוצר בה, הוא לא ריב פלסטיני פנימי, אלא מאמץ מכוון של כמה גורמים במזרח התיכון, ביניהם ערב הסעודית, לדחוק את ארצות הברית מהעמדה המרכזית שהיא עדיין מחזיקה במו''מ הישראלי-פלסטיני, ומעמדות אחרות שלה במזרח התיכון.
ביום ג' 14.6 חידשו משלחות הפת''ח והחמס את הדיונים ביניהם בקהיר על הרכב ממשלת האחדות הפלסטינית, כאשר החמס מוריד את הכפפות מעל ידיו ומודיע כי הוא מוכן לכך כי רק איסמעיל הנייה, מנהיג החמס בעזה, והמכונה בפיהם ראש ממשלת פלסטין-עזה, יהיה ראש ממשלת האחדות, משום שמועמדו של יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן-קרי סאלם פאייד הוא בעלת דעות פוליטיות זהות לאלה של ארצות הברית וישראל.
ציטוט המקור: he is in agreement with American and Israeli political positions despite the fact that it was agreed that the Hamas-Fatah reconciliation government would be based on a Palestinian platform without a political agenda.
המקורות שלנו מוסרים, כי מאז השבוע האחרון של חודש אפריל השנה, מאז שנחתם בקהיר הסכם הפיוס בין הפת''ח והחמס, מחריף החמס יותר ויותר את עמדותיו בצורה ההופכת את הקמת ממשלת האחדות הלאומית הפלסטינית לנשק חד נגד יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, במטרה ברורה כדי להביאו לניתוק קשריו המדיניים עם וושינגטון, ובכך לדחוק את ממשל אובמה מעוד עמדה מרכזית אחת שהוא מחזיק במזרח התיכון.
ממשלת אחדות לאומית פלסטינית, היא מרכיב מרכזי בתוכניתו של אבו מאזן לפנות לעצרת האו''ם, בעוד ארבעה חודשים בספטמבר, ולבקש ממנה לאשר הצעת החלטה המכירה בהקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967, שבירתה היא ירושלים, ובזכותם של הפליטים הערביים ( ממלחמות 1948 ו-1967) לשוב לבתיהם.
כמו כן תקרא ההחלטה לקבלתה של פלסטין כחברה מלאה באו''ם. אבו מאזן מבין כי הוא לא יכול להגיש הצעה כזו, בשם רשות פלסטינית שלפי החוק הפלסטיני אין לה תוקף חוקי, והיא שולטת רק על הגדה המערבית.
מבחינת החוק הבינלאומי החמס הוא שניצח וקיבל רוב של למעלה מ-50 אחוז בבחירות לפרלמנט הפלסטיני שנערכו בגדה וברצועת עזה בתחילת 2006- ולא הפת''ח שבראשות אבו מאזן. במילים אחרות, אם אבו מאזן לא יצליח להקים ממשלת אחדות פלסטינית, הוא מסתכן בזה, שהחמס יודיע בספטמבר לאו''ם כי הוא מתנגד לבקשה של אבו מאזן, מאחר וגבולות המדינה הפלסטינית חייבים לכלול גם את כל השטחים הנמצאים כיום בריבונות ישראלית בתוככי מה שמכונה הקו הירוק.
אולם המקורות של תיקדבקה מציינים, כי שיקולים אלה הם שיקולים לטווח ארוך. בינתיים יש לחמס ארבעה שיקולים מרכזיים קצרי טווח הרבה יותר מעשיים, חלקם קשורים במרד הערבי, בגללם הוא נוקט עמדה זו.
1. מאחר ושני הגורמים השולטים בחמס והנותנים לה הוראות איזה מדיניות לנקוט, הם ההנהגה העולמית של האחים המוסלמיים (מועצת השורא) היושבת בקהיר, וההנהגה האיראנית בטהרן, נתן המהלך של אבו מאזן להקמת ממשלת אחדות פלסטינית בידי האחים המוסלמים, וגם לאיראן, כלים להשפיע על הרכב ממשלה כזו, ועל המתרחש ברשות הפלסטינית ובגדה המערבית, מבלי שהם יצטרכו להיות מעורבים בתהליכים אלה ישירות.
2. נוצר מצב בו האחים המוסלמיים המצריים משתמשים בנושא הפלסטיני כאחד ממכשירי לחץ העיקרים שלהם על מועצת ההפיכה הצבאית המצרית.
האחים מציעים-מבטיחים למועצה הצבאית לבוא לקראתם ולתמוך בהם בנושאים פנימיים במצרים, דבר שמחזק את מעמדה הרעוע של הכת הצבאית בקהיר, תמורת וויתורים שהכת הצבאית עושה להם בנושא הפלסטיני.
מאחר ולא וושינגטון ולא ירושלים מוכנות להודות בשיתוף הפעולה הזה בין האחים המוסלמיים והכת הצבאית במצרים, ובולמות כל פרסום על כך בכלי התקשורת, פועלים הכת הצבאית והאחים המוסלמיים המצריים כבר שלושה חודשים תוך תיאום ביניהם בנושא הפלסטיני מבלי ששום מקור עיתונאי, או ניתוחי במזרח התיכון, או מחוצה לו, מדווח על כך.
שיתוף פעולה צבאי-דתי מצרי הביא לכך, כי בסוף אפריל הייתה הכת הצבאית המצרית לגורם שהביא פתאום, לאחר שנים של מריבות, לחתימת הסכם הפיוס בין הפת''ח לחמס. החמס לא היה חותם אף פעם על הסכם כזה אלמלא לא קיבל לכך הוראה ממועצת השורא של האחים המוסלמים.
חודש לאחר מכן, ב-28 למאי, הביא הסכם נוסף בין הכת הצבאית לאחים המוסלמים, לפתיחת מעבר רפיח מרצועת עזה למצרים, למרות התנגדותן הרפה של ארצות הברית וישראל, שאפילו לא מחו על כך, כי קהיר מפרה בזאת את כל ההסכמים הבינלאומיים עליהם מצרים, חתמה.
עברו עוד שבועיים, וביום א' 12.6, הודיעה התביעה המצרית על מאסרו של האזרח האמריקני אילן גרפל, כסוכן של המוסד הישראלי, אשר תפקידו העיקרי היה להדליק את המהומות הבינעדתיות בין מוסלמים לקופטים במצרים. בכך ניקתה הכת הצבאית המצרית בעיני דעת הקהל המצרית את האחים המוסלמיים, שארגנו וביצעו את המהומות ואת הרג הקופטים, והטילה זאת ישירות על ישראל, ובעקיפין על ארצות הברית.
המקורות שלנו מציינים כי כל הצעדים האלה מחזקים את שליטת האחים המוסלמיים ברחוב המצרי.
3. בנצלם את המהומה התקשורתית שעוררה פרשת הריגול, אפשרה הכת הצבאית המצרית, בפעם הראשונה בהיסטוריה של היחסים המדיניים והצבאיים שבין קהיר ורצועת עזה, למשלחת של הנהגת האחים המוסלמיים המצריים להיכנס לרצועת עזה, ולהיפגש שם הנהגת החמס. זה היה האקט הראשון של הקמת משרד קשר קבוע של האחים המוסלמיים ברצועת עזה. אף גורם תקשורת אמריקני, או ישראלי, דיווחו על התפתחות דרמטית זו, לה יש השלכות נרחבות מאוד על המתרחש במרד הערבי במזרח התיכון.
4. ככל שמעמדם של האחים המוסלמים הלך והתחזק בקהיר, כך הלך והתחזק מעמד החמס ברצועת עזה, וכך הלך ונחלש מעמדו של אבו מאזן ברמאללה.
מאחר ואנו נמצאים השבוע רק בתחילת הפרשה של אילן גרפל, וכל שעה ויום שעוברים מתפרסמות בקהיר האשמות חדשות נגדו, כדאי לקחת בחשבון כי הגל האנטי ישראלי בקהיר רק יתגבר. במילים אחרות, הסיכויים להקמת ממשלת אחדות פלסטינית ילכו ויפחתו.
המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה מעריכים כי גל אנטי ישראלי ייפסק או יידעך, רק כאשר יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן יסכים לוותר על דרישתו כי סאלם פאייד לא יהיה ראש ממשלת האחדות הפלסטינית, אלא מועמד של החמס.
התפתחות כזו תביא לאחים המוסלמיים המצריים את ההישגים החשובים הבאים:
א. שליטה לא רק ברצועת עזה, דבר שכבר השיגו, אלא גם שליטה ברשות הפלסטינית. במילים אחרות, האחים המוסלמיים המצרים מרחיבים את השפעת מחוץ למצרים, לכיוון ירדן.
ב. האחים המוסלמים הצליחו לסלק מהמוסדות הפלסטינים, את האיש הנחשב 'כאיש של וושינגטון'.
ג. ממשלת פלסטינית בראשות איש החמס, או מקורב אליו, היא ניצחון הקו המדיני של החמס, שאיננו מוכן להכיר בשום ממשלה או שלטון ישראלי בארץ ישראל, וכשלון הקו המדיני של הנשיא אובמה המדבר על מדינת ישראל כמדינה יהודית במזרח התיכון.
גם אם ראש ממשלת ישראל נתניהו יקבל את כל דרישותיו של יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, גם אז המו''מ ישראלי-פלסטיני לא יחודש, משום שהאחים המוסלמיים המצריים לא יאפשרו זאת.
ארצות הברית וישראל , נפלו השבוע במארב שפרשו לפניהם הכת הצבאית המצרית, האחים המוסלמים בקהיר, והחמס ברצועת עזה.
מצב זה מאלץ אותם להלחם עכשיו על החזרתו של אילן גרפל, כאשר המחיר הוא ברור, חיזוק נוסף של מעמד האחים המוסלמים, והחמס.
רק אם ראש הכת הצבאית המצרית גנרל מוחמד טנטאווי יתעורר ויעצור את התהליכים המסוכנים האלה, יש סיכוי לאילן גרפל להשתחרר. אם טנטאווי ימשיך בדרך בה הוא הלך עד כה, כאשר וושינגטון וירושלים מתעלמות מהמשמעויות הכרוכות בה, אילן גרפל לא ייצא מקהיר בקרוב.


 

Print Friendly, PDF & Email