איך המתאבד מוחמד דאליל שיטה בכל גופי המודיעין באירופה


( דיאגרמת ההתפארות ש-ISIS פירסם של פיגועי הטרור  ומספרי ההרוגים בהם.)
לא הייתה מטרה כל כך ברורה, מוכרת, וידועה לשירותי המודיעין הגרמניים, וגם לשירותי מודיעין אירופאים אחרים,  מאשר מוחמד דאליל  Mmuhammad Dalil  הידוע בשם הקוד שלו ב-ISIS-אבו יוסוף אל קארראר Abu Yusuf al-Karrar.
אבל למרות זאת ביום א' 24.7, דאליל התפוצץ ליד בר יין בעיירה הגרמנית אנסבך  Ansbach, כשהוא פוצע 15 אנשים, כמה מהם קשה, לאחר שלא הצליח להיכנס לפסטיבל מוסיקה שנערך במקום.
מוחמד דאליל הוא דוגמא נוספת לאוזלת היד של הגופים המודיעיניים ושל הגופים הנלחמים בטרור באירופה. עצם הימצאותו בגרמניה והעובדה שבסופו של דבר הצליח להוציא לפועל פיגוע התאבדות, היא ההסבר הטוב ביותר לכך מדוע ISIS מצליח להוציא פיגועי התאבדות באירופה מבלי שאיש מצליח לעצור את גל הטרור.
בשלוש השנים האחרונות נהרגו בפיגועים באירופה 443  אנשים.
ב-2014 נהרגו רק 4 אנשים מפעולות טרור, שניים מהם ישראליים, עמנואל ומרים ריווה ז"ל. ב-2015 מספר ההרוגים קפץ פי 66  והגיע ל-267.
בשבעת החודשים הראשונים של 2016, היו 172 הרוגים. במילים אחרות 24.5 הרוגים לחודש. אם פעולות הטרור תמשכנה בקצב כזה, מספר ההרוגים מהן יגיע השנה לשיא של 294 הרוגים. מספר הפצועים בשלוש השנים הגיע לכ-3,000  איש. 
הסיפור של מוחמד דאליל  היא ההוכחה הטובה ביותר לכך שאם גופי המודיעין והלוחמה בטרור היו מוכנים ללמוד את הלקחים מפיגועים קודמים ולהדק את המשמעת המבצעית והמודיעינית בשורותיהם, אפשר היה למנוע את מותם של מאות אנשים ופציעתם של אלפים.   
מדובר באיש אל קעידה אשר במחצית השנייה של שנות האלפיים לחם שנים רבות בשורות הארגון בעיראק. ב-2011 עם התגברות מלחמת האזרחים בסוריה, עבר מעיראק לסוריה, והצטרף לחזית אל-נוסרה Nusra Front. 
בגלל ניסיונו הקרבי בעיראק עלה מהר בסולם הדרגות ומונה להיות ראש היחידה לפיגועים בצבא הסורי. ההתמחות שלו הייתה בהכנת מטעני תבערה גדולים, שהיו גרסא מתקדמת וקטלנית יותר של פצצות תבערה.
עד מהרה הפך מוחמד דאליל לאחר האנשים  המבוקשים ביותר בסוריה על ידי שירותי המודיעין של נשיא סוריה בשאר אסד. במסגרת המאמץ  של אסד להוכיח כי הוא נלחם נגד גורמי טרור מוסלמיים קיצוניים ולא נגד מרד עממי, העבירו שירותי המודיעין הסוריים את המידע שהיה בידיהם על מוחמד דאליל לשרותי המודיעין המערביים.
ב-2013 החליט דאליל כי הוא עוזב את אל-נוסרה,  והצטרף לשורות ISIS, כשהוא נשבע אמונים למנהיג הארגון אבו באקר אל בגדאדי.
בסוף שנת 2015 נפצע מרסיס באחד הקרבות. רופאים  צרפתים מוסלמים  של ISIS אמרו לו, כי הדרך הטובה ביותר שלו להציל את חייו הוא לנסות ולהגיע לבית חולים בגרמניה שם הוא יקבל את הטיפול הטוב ביותר האפשרי.  במשך כמה שבועות טיפלו הרופאים הצרפתים טיפלו בו והכינו אותו לדרכו, כאשר ISIS  מספק לו דרכונים מזויפים.
מוחמד דאליל עבר את הגבול מסוריה לטורקיה, משם הצליח להגיע עם זרם המהגרים הסוריים לבולגריה. משם הדרך לבית חולים בגרמניה הייתה קצרה. בכל מסעו הארוך הזה זהותו האמיתית הייתה ידועה לשירותי המודיעין הגרמניים. 
בבתי החולים הגרמניים טיפלו בו עד שמצב בריאותו השתפר ללא הכר. בצאתו מבית החולים עבר להתגורר באנסבך שבבוואריה, כשהוא מגיש בקשה להשתקע בגרמניה.

תוך כדי כך החל דאליל לנהל מדירתו שבאנסבך את הפצת המסרים של ISIS באירופה ברשתות החברתיות. לאחר שאיש לא הפריע לו החליט לאחר זמן קצר לעבור לשלבים מעשיים יותר של פעולה.
בנצלו את ניסיונו בסוריה בבניית מטעני תבערה גדולים הפך את דירתו לבית מלאכה להכנת מטענים כאלה. אבל לאחר שראה כי לשם כך הוא צריך לאגור כמויות גדולות של דלקים בדירה, דבר שהיה מעורר את חשדם של השכנים בעיקר בגלל הריחות החריפים, החליט לזנוח תוכנית זו ולבנות פצצות שבאמצעותן אפשר יהיה לבצע פיגועי התאבדות.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מוסרים, כי את בניית הפצצות החל דאליל בסוף חודש אפריל השנה, כלומר שלושה חודשים לפני שהפעיל השבוע פצצה כזו ליד בר היין באנסבך.
כל פעם שבקשת ההשתקעות שלו בגרמניה נדחתה, דאליל הגיש בקשה חדשה, כך האריך את זמן שהותו בגרמניה.
בינתיים החליטו גופי המודיעין והביטחון הגרמניים לבדוק בכל זאת מה מתרחש בדירתו של דאליל.  לפני חודשיים נערך בדיירה חיפוש.
עד עכשיו לא ברור כיצד המחפשים הגרמנים עזבו את המקום מבלי שמצאו דבר, למרות שבדירה היו מוחבאות באותה  שעה שלוש פצצות שהיו בתהליכי בנייה.
דאליל עשה מאמץ לסיים את בניית הפצצות לקראת ה-24.7, מועד קיום קונצרט הרוק באנסבך, במטרה להתפוצץ בקרב  2,500 הצעירים שבאו לעיר להשתתף בו.  מאחר ואפילו לא טרח לקנות כרטיס כניסה לפסטיבל, לא נתנו לו הסדרנים ואנשי הביטחון להיכנס.  אולם איש מהם אפילו לא העלה על דעתו לערוך חיפוש בתרמיל הגב אשר נשא על גבו ובתוכו הייתה מונחת הפצצה.
צריך להניח, כי בעת פרסום דברים אלה, נמצאים ברחבי אירופה כמה מוחמד דאללים כאלה ומכינים את עצמם לפעולות טרור נוספות!               

 

Print Friendly, PDF & Email