איך הנשיא טראמפ השתמש בכורדים הסורים כדי להשיג ניצחון על ISIS ואיך הוא בעט בהם לאחר שכבשו את ראקא, ודחף אותם לזרועות הרוסים

מי שרוצה להיווכח מה קורה לבעלי בריתה הנאמנים ביותר של ארה"ב בסוריה ולהסיק מכך מסקנות שיתבונן מה מתרחש ביחסי ארצות הברית והמיליציה הכורדית הסורית ה-YPG.
בחודש מאי השנה, כלומר רק לפני שבעה חודשים, החליט נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לספק ללוחמי ה-YPG, כ-30,000 לוחמים, נשק אמריקני כולל נשק כבד, כדי שיוכלו לתקוף ולכבוש את בירת ISIS בסוריה-ראקא  Raqqa. לפיקוד האמריקני היה ברור שאם ה-YPG שפעל במסגרת 'הצבא הסורי הדמוקרטי' SDF,לא יכבוש את ראקא, הרוסים, הסורים, חיזבאללה והמיליציות השיעיות שתחת פיקוד איראני יכבשו אותה.
את האפשרות הזו החליט טראמפ לבלום.
נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן רתח אז מזעם והאשים את ארצות הברית בתמיכה בגורמי טרור. במטרה להרגיע את הטורקים נשלח אז שר ההגנה האמריקני ג'ים מאטיס לאנקרה.
מאטיס הבטיח לטורקים, כי כאשר המלחמה נגד ISIS תסתיים הנשק האמריקני הנמצא בידי הלוחמים הכורדים יוחזר לצבא ארצות הברית.
כמובן שכולם ידעו שהבטחה זו איננה ברת ביצוע מאחר ואין שום גורם צבאי בסוריה המסוגל להכריח את הכורדים להחזיר את הנשק שהם קיבלו, ובעזרתו הם סיימו בתחילת החודש לכבוש את ראקא.
זה לא היה מקרה ששום גורם אמריקני לא פרסם במשך החודשים האחרונים בהם התנהלה המערכה בראקא, (המערכה החלה במאי), מה היו אבדות הכורדים בקרבות.
רק פעם אחת בחודש יולי אמר דובר אמריקני, כי מספר האבדות בקרב המתמשך בהחלט (נמצאים) בעליה. 'ידענו (שהקרב) בראקא עומד להיות קשה מאוד.'  The casualty numbers are “absolutely” rising in the ongoing battle, now in its sixth week and “We knew that Raqqa was going to be very hard.”
וושינגטון לא הייתה מעוניינת כי דעת הקהל תדע עד כמה יקר היה המחיר שהלוחמים הכורדים שילמו עבור לחימתם נגד ISIS בראקא, בהתחשב בזה שאם הקרב הזה היה נקבע רק לפי השיקולים הלאומיים של הכורדיים הסוריים הם בכלל לא היו מתחילים ומנהלים אותו מאחר ו-ISIS לא איים ישירות על שלוש המובלעות שלהם בצפון סוריה-חאסקה, קובאני ואפרין.
ביום שישי 24.11 שוחחו נשיא ארצות הברית דולנד טראמפ ונשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן,  בטלפון על המצב בסוריה, ובמהלך השיחה, לפי הודעת הבית הלבן,  הודיע טראמפ לארדואן, כי הממשל החל בהדרגה להפסיק את תמיכתו במיליציה הכורדית הסורית. U.S. is preparing to “wind up” its direct support for Kurdish forces in Syria.
שר החוץ הטורקי מוולט קאווסוגלו Mevlut Cavusoglu היה ישיר יותר ואמר, כי הוא עצמו שמע את הנשיא טראמפ אומר שהוא נתן הוראות ברורות שלא לספק יותר נשק ל-YPG. 'את השטויות האלה היו צריכים לסיים כבר לפני הרבה זמן,' אמר טראמפ. that he had given clear instructions and that the YPG won’t be given arms. “This nonsense should have ended a long time ago”.
עצם העובדה שנשיא ארצות הברית מגדיר את אספקת הנשק האמריקני לכורדים ואת הנכונות וההקרבה שלהם במלחמה נגד ISIS כשטויות שצריכות להסתיים, תהדהד עוד שנים רבות במזרח התיכון.
ה-YPG הם לא הכורדים היחידים החשים שהם נבגדו על ידי ארצות הברית.
ב-30 באוקטובר השנה במכתב ההתפטרות ששלח לפרלמנט הכורדי באירביל, לאחר התבוסה הכורדית בקירקוק מול צבא עיראק ומליציות שיעיות שהיו תחת פיקוד איראני, כתב מי שהיה נשיא האוטונומיה הכורדית בצפון עיראק ה-KRG מסעוד ברזאני, 'במקום שהם (הכורדים) יתוגמלו על ידי ארצות הברית וארצות אחרות על שהדפו את ISIS לפני שלוש שנים (2014) הכורדים נבגדו'. instead of being rewarded by the U.S. and other countries for pushing back ISIS three years ago, the Kurds were betrayed.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי הכורדים הסוריים YPG  הניחו מראש כי האמריקנים יבגדו בהם,
זו הסיבה מדוע בחודשים האחרונים הם החלו בסדרה של מגעים חשאיים קודם עם הרוסים ואח"כ עם נשיא סוריה בשאר אסד עצמו.  מגעים ודיוניים אלה עדיין נמשכים.
אפשר וצריך להניח, כי עתה לאחר צעדיו ודבריו אלה של נשיא ארצות הברית טראמפ, מגעים אלה יוחשו.
השאלה מדוע טראמפ היה צריך לשלוח בעלי ברית נאמנים של ארצות הברית לזרועותיהם של הרוסים והסורים תישאר כנראה ללא תשובה.
ביום א' 26.11 ניסו הכורדים הסוריים להאט את המהלכים האמריקנים, הרוסיים והטורקיים, באמצעות פרסום של מספר החיילים האמריקנים וממדינות אחרות של נאט"ו המוצבים בשתיים מתוך שלוש המובלעות הכורדיות בצפון סוריה.  המדובר באזורים חאסקה וקובאני.
דובר של ה-YPG, מסר לפרסום מספרים ופרטים על אודות הכוחות האמריקנים בסוריה-מספרים שממשל הנשיא טראמפ ניסה עד עתה לשמור בסוד. לדברי הדובר הכורדי, בצפון סוריה ישנם כיום 2,000 חיילים אמריקנים, ולא 500 כפי שהממשל פרסם עד עכשיו, ועוד 2,000 חיילים נוספים מגרמניה, בריטניה, וצרפת. זו פעם ראשונה שנמסר על נוכחות כוחות צבאיים גרמניים וצרפתים בסוריה.  הדובר הוסיף ואמר, כי הכוחות המערביים האלה הקימו בסוריה 10 בסיסים צבאיים, מהם כמה בסיסי אוויר. הוא לא ציין כמה.
לאחר הפרסום הזה יקשה על וושינגטון, לונדון ופריס, להוציא את כוחותיהם משם, מבלי לתת לזה הסבר.

 

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות עבור “איך הנשיא טראמפ השתמש בכורדים הסורים כדי להשיג ניצחון על ISIS ואיך הוא בעט בהם לאחר שכבשו את ראקא, ודחף אותם לזרועות הרוסים

 • נוב 26, 2017 @ 15:58 at 15:58
  Permalink

  אסור לסמוך על האמריקאים, אובמה וטראמפ מוכיחים את זה כל פעם מחדש. רק אנחנו טומנים את הראש בחול.

 • נוב 26, 2017 @ 18:56 at 18:56
  Permalink

  אמריקאים כמו אמריקאים משענת קנה רצוץ!!!!!
  יום אחד הם יעשו את אותו דבר גם לישראל!!!!

  • נוב 27, 2017 @ 18:43 at 18:43
   Permalink

   הם עשו…ב 1967 הם לא מצאו את המיסמכים

 • נוב 26, 2017 @ 19:38 at 19:38
  Permalink

  If I am not for myself, who will be for me? Alliances shift unpredictably
  Therefore be sure to cover all your base always and plan for the worst
  and pray pray pray

Comments are closed.