איך הפך הקרב בהרי הקלמון לקרב על מעמדם ועתידם של בשאר אסד, חסן נסראללה, והגנרל סוליימני

הקרב על הרי הקלמון  Qalamoun battle המשתולל בימים האחרונים בעיקר בין הצבא הסורי, כוחות חיזבאללה, ובין צבא המורדים הסוריים The Army of Conquest , שמורכב ברובו מלוחמי ג'בהת אל-נוסרה, הפך פתאום מקרב מקומי לקרב אזורי בו יכולות להיווצר שלוש תוצאות הרות אסון לציר איראן-סוריה-חיזבאללה. אסון צבאי כזה יכול להפוך גם לאסון ולתבוסה אישית של שלושה מנהיגים: חסן נסראללה מנהיג חיזבאללה, בשאר אסד נשיא סוריה, והגנרל קאסם סוליימני מפקד גדודי אל-קודס האיראניים.
כאשר התפתחויות ואולי תוצאות כבדות כאלה מונחות על הכף, אין פלא שחיזבאללה מפרסם הודעות סותרות על הקרב, עד שנסראללה אמר ביום ג' 5.5 את המשפט הסתום הבא: 'אנחנו לא פרסמנו ולא נפרסם שום דבר  על הנושא'. 'כאשר אנחנו נפתח בפעולה בקלמון זה יהיה ברור לכולם'. ציטוט המקור: We have not issued a statement, and we will not issue a statement. When we launch a [Qalamoun] operation, it will be obvious to everyone.
אבל הקרב כבר משתולל מאז תחילת החודש, ולאיש העוקב אחריו לא ברור שום דבר, גם לנסראללה לא.
הסיבה: קואליציה חזקה המורכבת מארה"ב, סעודיה, טורקיה, קטאר, ואיחוד הנסיכויות הערביות ה-UAE מספקת לפתע למורדים, מה שסירבה לעשות עד עתה תחת לחץ אמריקני כבד-נשק כבד. אם נשק כזה היה מסופק בארבע שנות המלחמה הקודמות, אולי היו נחסכים חייהם של כמה עשרות או מאות אלפי סוריים-לפחות חלק מהם.
ביום שישי 8.5, מסרו לפחות שלושה אנשי ממשל אובמה בכירים הצהרות, לפיהן משטר וצבא אסד וצבא סוריה החלו להשתמש שוב בנשק כימי.
שגריר ארה''ב לארגון הבינלאומי לאיסור על שימוש נשק כימי בהאג, Hague-based Organization for the Prohibition of Chemical Weapons, רוברט מיקולאק  Robert Mikulak, סגן שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן Antony Blinken, ושגרירת ארה''ב באו"ם סמנטה פאוור Samantha Power אמרו, כי הידיעות שאסד משתמש שוב בנשק כימי 'הן אמינות וחזקות' strong and credible.
השלושה לא ציינו את המובן מאליו, כי אסד אף פעם לא התפרק לגמרי מהנשק הכימי שברשותו כפי שממשל אובמה טען בתחילת 2014, וכי בכך הוכח סופית כי ההסכם האמריקני-רוסי על פירוק הנשק הכימי הסורי שהושג על ידי שר החוץ האמריקני ג'ון קארי בסוף 2013,  לא היה אלא אחיזת עיניים.
לכן מיד לאחר הודעות אמריקניות אלה פרסמו פקחי הארגון הבינלאומי בהאג, כי הם מצאו בסוריה, כבר בדצמבר שנה שעברה, ובינואר השנה עקבות של סארין, ו-VX גז העצבים sarin and VX nerve agents. 
במילים אחרות, ממשל אובמה פתח בחזית נוספת מול אסד, בדיוק ברגע בו הוא מצוי בעיצומו של הקרב בהרי קלמון, ולאחר התבוסות הקשות שצבאו ספג בשבועיים האחרונים בצפון סוריה.
המדובר לא רק בחזית מול אסד, אלא גם בחזית מול הגנרל האיראני קסאם סוליימני, מפקד גדודי אל קודס האיראנים- המספק לאסד את הנשק הכימי הזה שבעיקרו מורכב מחביות נפץ  ממולאות בכלור chlorine-filled barrels.
במרכז כל התהפוכות של ממשל אובמה בנושא הנשק הכימי האיראני-סורי עומדים שני נושאים עיקריים:
1. אם איראן מפרה את כל ההסכמים והאמנות הבינלאומיות בנושא הנשק הכימי, מייצרת ומספקת אותו לסורים, איזה ערך יש לטענותיהם של הנשיא אובמה ושל שר החוץ שלו ג'ון קארי, כי איראן תקיים את ההסכמים הגרעיניים עליהם היא עומדת לחתום? ואיזה ערך יש לפיקוח הבינלאומי החודר בו ממשל אובמה מנופף כל הזמן על מתקני הגרעין האיראניים?  האיראניים  ממילא עושים מה שהם רוצים, גם כאשר יש פיקוח.
2. הנשיא אובמה 'קנה' לאחרונה רעיון שהגו כמה אנשים במועצה לביטון לאומי בבית הלבן, כי כדי להחיש  את השגת ההסכם הגרעיני עם איראן, אפשר וצריך לתקוע טריז בתוך צמרת משמרות המהפכה האיראניים.
ארצות הברית 'תסמן' את מפקד המשמרות הגנרל עלי ג'פערי והגנרלים הסובבים אותו, כאגף המתון-הטוב של משמרות המהפכה, בעוד שהגנרל קסאם סוליימני מפקד גדודי אל קודס, שהם הזרוע הביצועית של משמרות המהפכה מחוץ לגבולות איראן, 'יסומן כאיש הרע'. בכך מאמינים בוושינגטון אפשר יהיה-בתוספות כמה הטבות כלכליות- לשכנע את הגנרל ג'פערי, לתמוך בהסכמי הגרעין.
מאחר והגנרל קסאם סוליימני מפקד על המלחמות האיראניות בעיראק, סוריה, ותימן,  פגיעה אמריקנית בו, יכולה להביא את טהרן לסגת מהמעורבות העמוקה שלה בהן.
אם הרעיון או כיוון המחשבה הזו הם נכונים או לא, זו שאלה אחת שאת התשובה עליה נוכל לדעת רק בחודשים הקרובים. בינתיים אין לכך סימנים בשטח.
אבל במאי 2015, החלשת מעמדו של הגנרל סוליימני שפירושה החלשת המעורבות האיראנית הצבאית, בסוריה, עיראק ותימן, והאטת העזרה הצבאית האיראנית לסוריה ולחיזבאללה, יכולה להביא למפלה סורית ושל חיזבאללה בקרב על הרי קלמון. 
אם אכן התפתחות כזו תתרחש, התרחבו הסדקים במעמדם האישי הפוליטי של נשיא סוריה בשאר אסד, מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה והגנרל קאסם סוליימני.
בדיוק על כך מתנהלים עתה הקרבות הקשים בהרי הקלמון.    
 

 

Print Friendly, PDF & Email