איך התחילו ואיך נכשלו השיחות בין ארצות הברית ואיראן.

מיוחד ובלעדי למקורות האיראנים ובבגדאד של תיקדבקה: השיחות הישירות בין ארצות הברית ובין איראן על המצב בעיראק שהיו צריכות להתחיל ביום שבת 8 באפריל, בוטלו ולא התחילו. הדבר המוזר הוא כי שום גורם איננו מדווח על ביטול המגע הדרמטי ביותר שהיה להתקיים בין וושינגטון וטהרן ב-25 השנים האחרונות. עכשיו השאלה היא מדוע השיחות בוטלו? ומי אחראי לביטולן? ארצות הברית או איראן.
המקורות של תיקדבקה בבגדאד מוסרים כי כל חברי המשלחת האיראנית כבר נמצאו בסוף השבוע בבירה העיראקית, מלבד שלושת הפקידים הבכירים האיראנים אשר היו צרכים לעמוד בראש המשלחת ועמדו להגיע זמן קצר לפני תחילת השיחות בשבת.
המדובר היה בצעד איראני מכוון שנועד להסתיר את זהותם של ראשי המשלחת עד רגע פתיחת השיחות.
בראש המשלחת האמריקנית היה צריך לעמוד השגריר האמריקני בבגדאד, ולמעשה האיש המעצב עתה בממשל בוש את המדיניות האמריקנית בעיראק זאלמי חאלילזאד.(בתמונה)
המקורות שלנו מוסרים כי עד אמצע שבוע שעבר טהרן עמדה על כך בתוקף כי השיחות יתרכזו מיד עם פתיחתן בדיונים על השאלה מי יהיה ראש הממשלה הבא של עיראק. נושא דיונים זה הוא לא רק חורג מההגדרות שהנשיא ג`ורג בוש ושגריר ארה"ב בעיראק נתנו לשיחות, אלא שאם היה מתקבל על ידי האמריקנים היה מעניק לטהרן עמדה שווה לזו של וושינגטון בקביעת ההתפתחויות הפוליטיות בבגדאד, ומעמידים את השיחות באור שונה לחלוטין, לפיו ארצות הברית איננה יכולה יותר למנות ראש ממשלה בבגדאד ללא עזרתה של טהרן.
בכך וושינגטון הייתה מכירה בפעם הראשונה, אם כי לא בפומבי המצב הראלי בשטח בו החדירה האיראנית הפוליטית-מודיעינית לעיראק הגיעה לממדים בהם היא מתחרה עם הנוכחות הפוליטית והצבאית האמריקנית.
בשבוע השלישי של מרס התקיימו שיחות חשאיות מקדימות האמריקנים והאיראנים במלון קטן ליד ציריך ( על התפתחות זו דיווחנו בלעדית בגיליון מס` 247 של דבקה-נט-וויקלי מ-24 במרס `US-Iran Talks on Iraq Have Begun`) אשר עד מהרה הגיעו למבוי סתום, כאשר האיראנים מצליחים על ידי מתן גיבוי לראש הממשלה איברהים ג`פערי, למנוע את התפטרותו וכל התקדמות שהיא בהקמת ממשלה בבגדאד, שתתאים לתוכניות האמריקניות.
ב-2 לאפריל ניסתה וושינגטון לעקוף את המכשולים שטהרן שמה בבגדאד ובציריך על ידי הנסיעה המשותפת הדרמטית של שרת החוץ קונדוליסה רייס ושל שר החוץ הבריטי ג`ק סטארו לבגדאד בניסיון אחרון לשבור את הקיפאון בהקמת הממשלה. הנסיעה הזו נכשלה לאחר שג`פערי המשיך בהתנגדותו להתפטר והגדיר את בואם של שני שרי החוץ
`כביקור שתזמון שלו היה גרוע, מזיק, ובבחינת התערבות גלוייה בעניינה הפנימיים של עיראק
that the visit was ill-timed, counterproductive and "naked intervention."
לאחר הכישלון הזה נותרו לוושינגטון שתי אופציות:
האחת: לא לקיים את השיחות.
השנייה: לקיים אותם לפי התנאים האיראנים.
מאחר והממשל היה זקוק לשיחות האלה כדי לנסות לקדם את התהליך הפוליטי בבגדאד במטרה ליצור את הרקע לנסיגת הכוחות האמריקנים מעיראק, וושינגטון בחרה תחילה באפשרות השנייה, אבל מהרה וושינגטון התחרטה וכמה שעות לפני פתיחת השיחות הודיעה למשלחת האיראנית בבגדאד כי השיחות נדחו עד אשר ייבחר ראש ממשלה חדש בעיראק.
מקורות איראנים שתיקדבקה שוחחו אתם אמרו כי טהרן ולא וושינגטון היא שהחליטה על דחיית פתיחת השיחות.
הנקודה החשובה באמת היא לא מי ביטל את השיחות אלא שבינתיים הוחמצה ההזדמנות הנדירה ביחסי ארצות הברית ואיראן להתחיל בדיאלוג בין שתי המדינות, דיאלוג שעכשיו ברור כי לא יתקיים בקרוב.

Print Friendly, PDF & Email