איך ומדוע ערכו של הריאל האיראני עלה לפתע השבוע ב-25 עד 75 אחוז?  ידיעות על הסכם קרוב עם האירופאיים והוצאות להורג של 3 סוחרי מטבע חוץ

איש בטהרן איננו יכול לתת הסבר הגיוני לכך, כי ביום שני 1.10, ערכו של הריאל האיראני, שעד עכשיו היה נמצא בהתמוטטות מול הדולר האמריקני, עלה לפתע ב-25 אחוז. ביום שלישי נמשכה עליית ערך הריאל אפילו ב-75 אחוז! בעוד שעד אז דולר אמריקני אחד נמכר תמורת 190,000 ריאל,  מחירו הגיע רק ל-135,000 ריאל לדולר, ובכמה מקומות בטהרן הציעו לא יותר מ-100,000 ריאל תמורת דולר אמריקני.
לא משטר הנשיא חסן רוחאני, ואף אחד מגופי הכלכלה האיראניים, גם לא הבנק הממלכתי האיראני הגיבו אפילו במילה אחת על המתרחש בשווקי המטבע האיראניים.
סוחרי מטבע חוץ איראניים אמרו, כי הידיעות שפורסמו השבוע, לפיהן האיחוד האירופאי קרוב להציע לטהרן ערוץ תשלומים מיוחד special payments channel אשר יעקוף את הסנקציות האמריקניות, והאפשרות כי איראן והאיחוד יגיעו להסכם על מכירת נפט איראני לאירופה שיעקוף את אמברגו הנפט האמריקני, אשר עומד להיכנס לתוקפו ב-4 לנובמבר, הביאו לשינוי הדרמטי הזה בערך הריאל האיראני.
לעומתם היו סוחרי מטבע חוץ איראניים אשר אמרו, כי הסיבה היא שונה  לגמרי.
לדבריהם השבוע פסקו בתי משפט בטהרן שלושה גזרי דין מוות  על סוחרי מטבע חוץ שברשותם נמצאו כמויות גדולות מאוד של דולרים אמריקנים. השלושה הוצאו להורג תוך 24 ממתן פסק הדין, 
הצעד הזה עשה את שלו וסוחרי מטבע החוץ האיראניים החלו מוכרים בבהלה את הדולרים האמריקנים שבידיהם  במטרה להיפטר מהם במהירות!

Print Friendly, PDF & Email