איך מכונת התעמולה והדיסאינפורמציה של המודיעין האיראני הוליכה שולל את כלי התקשורת המרכזיים בעולם המערבי

זה הוא סיפור המראה כיצד עיתונים ומוסדות אקדמאיים מרכזיים במערב, ובייחוד בארצות הברית, נתנו במה לאדם ממוצא איראני שהציג את עצמו כחוקר/מומחה לנושאי איראן והתוכנית הגרעינית שלה, מבלי שהם ידעו כי הוא שימש באותו זמן תעומלן שפעל תמורת תשלום של משרדי החוץ והמודיעין בטהרן.
המדובר בקווה אפראסיאבי Kaveh Afrasiabi, בן 65.
אפראסיאבי נעצר לפני ארבעה חודשים ב-18 בינואר על ידי ה-FBI, ומאז הוא מוחזק ונחקר בחשד, כי היה סוכן איראני במשך 17 שנה בתשלום מבלי שיצהיר על כך למעסיקיו ולשלטונות ארצות הברית.
למרות שאפראסיאבי היה כותב מאמרים עבור 'הניו יורק טיימס', ה'וושינגטון פוסט', ו'הגרדיאן' הבריטי, והיה מופיע לעיתים קרובות בתוכניות טלוויזיה ברשתות כמו: סי.אנד. אן CNN, סי.בי.אס. CBS, ואיי.בי.סי. ABC, . וברשת הטלוויזיה הרוסית RT, אף אחד מכלי תקשורת אלה לא פרסמו את דבר מעצרו, החזקתו במעצר כבר מספר חודשים, וגם לא פרסמו שום פרט על חקירותיו. 
זו עובדה מוזרה מאוד עבור כלי תקשורת מרכזיים אלה שבדרך כלל רגישים ביותר למעצרים ולחקירות של כתביהם.
במשך כל חודש ינואר גם התקשורת האיראנית לא פרסמה דבר על מעצרו של אפראסיאבי, אבל באמצע חודש פברואר פורסמה בטהרן ידיעה קצרה על כך. הידיעה הגדירה את פעולת שירותי הביטחון האמריקניים נגד אפראסיאבי  'כלקיחת בן ערובה', hostage-taking.
האיראניים לא מסרו פרטים נוספים לאיזה מטרה האמריקנים לקחו אותו כבן ערובה ומה הם רוצים להשיג, באם בכלל, במעצר זה.
גם המוסדות האקדמיים האמריקנים שהעסיקו את אפראסיאבי כמרצה לנושאי איראן, כמו אוניברסיטת בוסטון Boston University, אוניברסיטת בנטלי Bentley University במסצ'וסטס, ואוניברסיטת קולומביה Colombia University, שבכתב העת היוקרתי שלה 'הז'ורנל לנושאים בינלאומיים'  Journal of International Affairs, פרסם אפראסיאבי מאמרים  המנתחים את המדיניות שננקטת על ידי טהרן, עברו על מעצרו בשתיקה.
לעומת אלם זה של התקשורת האמריקנית ה-FBI עסוק בימים אלה מעל לראשו בהכנת כתב אישום נגד אפראסיבי ממנו עולים האישומים הבאים:

1. אפריאסיאבי היה במשך כל השנים סוכן איראני אשר תוגמל, הודרך, ונשלט על ידי הממשלה האיראנית, is paid, directed and controlled by the Iranian government.
זו הייתה מטרתו המרכזית מהיום הראשון כאשר הגיע לארצות הברית.
2.  אפריאסיאבי יזם מערכות דעת קהל  במטרה להפיץ אותן בעיקר בקרב קובעי המדיניות בוושינגטון, בין חברי קונגרס וסנט אמריקני, דעת הקהל האמריקנית וזאת כדי ליצור בארה"ב אווירה אוהדת לטהרן.
3. החוקרים מצאו, כי טהרן הייתה יכולה לתת הוראות לאפריאסיבי איזה מאמרים לכתוב ומתי לפרסם אותם. נוסף לכך הטיוטה של כל מאמר שנכתב על ידו נשלחה לפני הפרסום לאישור לטהרן, שם מומחי מודיעין ודיסאינפורמציה האיראניים הכניסו את כל השינויים שנראו להם.  כלומר, הגרסה המאמרים והטקסט אותם אפריאסיאבי העביר/השמיע בכלי התקשרות האמריקנים, והופעותיו בטלוויזיה הוכתבו על ידי טהרן.
4 . אפריאסיאבי ומפעיליו בטהרן היו כל כך בטוחים במעמדו, עד אשר לפני 14 שנים ב-2007, צורף שמו של אפריסיאבי  לרשימת מקבלי המשכורות החודשיות של משלחת איראן לאו"ם.  גם אז שום צעד לא ננקט נגדו.
מתא כלאו, אומר אפריאסיאבי, כי עד היום הוא אינו מבין במה מאשימים אותו. מזווית הראייה שלו  ממשלת ארה"ב צריכה להודות לו על מאמציו הבלתי נלאים להביא לדטנט בין וושינגטון וטהרן, לפירוק נשק גרעיני  ולמאבקו למען זכויות האדם.

Print Friendly, PDF & Email