איך נשיא לבנון, ורמטכ"ל צבא לבנון, הכשילו את ביקור נשיא איראן אחמדינז'אד בדרום לבנון, ובכך גרמו לכישלון הביקור כולו, ושל חיזבאללה

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: גורמים מודיעיניים מערביים וערבים, המתמצאים במה שהתרחש מאחורי הקלעים ביום השני לביקורו של נשיא איראן בלבנון, יום ה' 14.10, היום בו נשיא איראן ביקר בדרום לבנון, מציינים כי לנשיא לבנון הגנרל מישאל סאלימן, ולרמטכ"ל צבא לבנון הגנרל ז'אן קאוואג'י ,Gen. Jean Qahwaji, הייתה יד בכך כי הביקור לא התנהל לפי התוכנית המקורית, אלא שונה וקוצר, דבר שהביא לא רק לכך כי אחמדינז'אד לא התקרב לגבול עם ישראל אלא לכישלון הביקור כולו.
המקורות המודיעיניים האלה מוסרים, כי לפי התוכנית המקורית של הביקור בדרום לבנון, היה צריך מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה לנסוע ביום ה' בצהרים מביירות יחד עם נשיא איראן לדרום לבנון דרך כביש החוף המחבר את ביירות עם צידון, צור, והדרום.
נסראללה תכנן כי המסע לאורך כביש החוף יהפוך להיות מסע ניצחון איראני-חיזבאללה, כאשר ניהול הביקור עובד לידיו, והאבטחה של נשיא איראן יוצאת מידי צבא ושירותי הביטחון הלבנוניים, ומתבצעת רק על ידי כוחות חיזבאללה, ומשמרות המהפכה האיראניים שליוו את נשיאם.
אולם מיד לאחר סיום טכס הענקת תואר ד"ר כבוד במדעי המדינה באוניברסיטת ביירות, ותוך כדי ארוחת הצהרים שנערכה לכבודו, אמרו גם נשיא לבנון מישאל סאלימן, וגם הרמטכ"ל הלבנוני הגנרל ז'אן קאוואג'י, כי יש לשנות את כל תוכנית הביקור בדרום לבנון, משום שהם אינם מסכימים לכך כי בשום שלב שהוא של הביקור תעבור אבטחתו האישית מידי צבא לבנון לחיזבאללה.
מיד לאחר מכן החלו מגעים תכופים בין הצמרת הלבנונית, האיראנית, וצמרת חיזבאללה, כאשר נסראללה מאיים לפוצץ את הביקור כולו, באם הוא לא יקבל תפקיד מרכזי לצד אחמדינז'אד בביקור בדרום לבנון.
כלפי חוץ הוצג העימות הזה, כהתמשכות הדיונים בין אחמדינז'אד וראש ממשלת לבנון סעד חארירי על מציאת נוסחת פשרה לפתרון המשבר הפנימי בלבנון. אולם זה היה דיווח מטעה מאחר וחארירי בכלל לא שוחח באותה עת עם אחמדינז'אד, והיה עסוק כבר בהכנות לצאת לערב הסעודית כדי לדווח למלך עבדאללה על תוצאות הביקור.
לבסוף לאחר כמעט 4 שעות של וויכוח הכריע נשיא איראן אחמדינז'אד נגד דעתו של חסן נסראללה והודיע לנשיא ולרמטכ"ל הלבנוניים כי הם האחראיים מעתה על ביצוע ואבטחת הביקור שלו בדרום ללבנון.
מאחר והחלטה זו אחמדינז'אד התקבלה קצת לפני 4 אחה"צ, ונותרו פחות משעתיים עד רדת החשיכה, הוחלט בהתייעצות של אנשי הביטחון הלבנוניים והאיראניים לבטל את הנסיעה לאורך כביש החוף, ולהביא את אחמדינז'אד לעצרת ההמונים שחיכתה בבינת ג'בייל במסוק צבאי לבנוני. אז התברר לפתע, כי צבא לבנון איננו מוכן לתקדים לפיו הוא יטיס את מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה במסוק צבאי לדרום.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי כתוצאה מכך הורה נסראללה הזועם לבכירי ומפקדי חיזבאללה בדרום שלא להופיע ולהשתתף בטכסים לכבודו של אחמדינז'אד בדרום. כך אפשר היה לראות לצידו של אחמדינז'אד בהופעותיו בדרום רק פעילים ומפקדים של חיזבאללה מהדרגה השלישית.
עוד בהיותו של אחמדינז'אד בבינת ג'ייבל, הוסבר לו ולאנשיו על ידי קצינים לבנוניים, כי בגלל החשיכה אי אפשר להבטיח את הגעתו במסוק לכפר מראון-א-ראס, וכי הביקור שלו בשדות הקרב העיקריים של מלחמת 2006, ובמסגד, שהוא העתק של כיפת הסלע על הר הבית שנבנה במיוחד לכבודו ועליו הונף דגל איראני, לא יכול להתקיים. בכך מנעו נשיא ללבנון מישאל סאלימן, והרמטכ"ל הגנרל ז'אן קאוואג'י, את הגעתו של נשיא איראן אחמדינז'אד לקרבת הגבול עם ישראל.
המקורות שלנו מוסרים, כי ביום א' 17.10, שלח ממשל אובמה לביירות את סגן שרת החוץ האמריקנית ג'רי פלטמן, U.S. Assistant Secretary of State for Near Eastern Affairs Jeffrey Feltman's. מקורות בלבנון ובערב הסעודית, הגדירו את ביקורו בן הכמה שעות של פלטמן בביירות, כבדיקת הנזקים שביקור אחמדינז'אד גרם לעמדות וושינגטון בלבנון.
לאחר שפלטמן קיבל את הדיווחים כיצד אחמדינז'אד החליט לתת לביקור אופי הלבנוני, במקום האופציה של חיזבאללה, הוא קבע בסיפוק כי גם טהרן וגם חיזבאללה לא השיגו את מבוקשם בביקור ומבחינתם הוא נכשל.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות