איך נשיא צרפת ניקולא סרקזי מנסה להפוך את כישלונו בדמשק, ואת העובדה כי ארצות הברית טרפדה את מדיניותו, לשיתופה הדמיוני של ארצות הברית בשיחות בין ישראל לסוריה.

המקורות בוושינגטון והמזרח תיכוניים של תיקדבקה: הפרסום ביום שבת 6.9, בעיתון 'שארק אל אווסט', של פקיד צרפתי בכיר, האומר כי בסבב הבא של שיחות ישראל וסוריה בטורקיה ישתתף נציג האמריקני, הוא ניסיון פתטי של נשיא צרפת להראות לדעת הקהל המזרח תיכוניות והישראלית כי הוא השיג פריצת דרך בדמשק בנושא הישראלי, בעוד שהוא נכשל בנושא האיראני. מקורות בכירים בוושינגטון. סרקוזי נכשל בשני הנושאים.
עוד מדווחים המקורות של תיקדבקה, כי השיחה הקשה בין נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, ושרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס ב-14.8, נסבה לא רק על המלחמה בגיאורגיה, שהשתולל אז בכל עוזה, ולא רק על הסכם שביתת הנשק, שזרקוסי השיג את עם הרוסים, ורייס הגדירה אותו 'כגרוע', אלא גם על המזרח התיכון.
המקורות שלנו בוושינגטון ובפריס מוסרים, כי רייס הזהירה את ניקולא סרקוזי, כי ארצות הברית איננה מוכנה לתמוך בנסיעתו לדמשק כדי להיפגש עם נשיא סוריה, אסד. הממשל גם אינו מוכן לתמוך בצעדים האחרים שסרקוזי עומד לנקוט בדמשק והם:
1. הפיכת דמשק להיות הגשר בין המערב לאיראן, בניסיונות לפתור את בעייתה הגרעין האיראני.
1. הצטרפותה של פריס לשיחות העקיפות המתקיימות באמצעות טורקיה בין ישראל לסוריה.
סרקוזי ענה, כי למרות התנגדותה של רייס, הוא ייבצע צעדים אלה.
המקורות שלנו מדווחים כי זה היה הרגע בו הברית הקצרה שנכרתה בין ממשל בוש ונשיא צרפת, שסרקוזי עמל כל כך להקימה, מיד לאחר בחירתו לנשיא בשנה שעברה, התמוטטה.
שבועיים לאחר שיחתה בפריס עם סרקוזי, ביום שלישי 26.8, בעת ביקור של יום אחד בירושלים, שאיש לא הבין תחילה את סיבתו, פעלה קולנדוליסה רייס מירושלים לטרפד את נסיעתו של נשיא צרפת לדמשק, ואת תוכניותייה של קבוצת המומחים האמריקנים.
המקורות של תיקדבקה בירושלים מדווחים כי רייס הציבה באותו יום, בפגישתה עם ראש ממשלת ישראל אהוד אולמרט, אולטימאטום אמריקני: עליו להפסיק מיד את השיחות העקיפות בין ישראל וסוריה המתקיימות בטורקיה, ועליו להתרכז אך ורק בהשגת נייר עבודה עם הפלסטינים, שייחתם בטכס חגיגי בשבועות הקרובים בוושינגטון, על ידי הנשיא ג'ורג בוש, ראש ה ממשלה אולמרט, ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.
אם אולמרט יחליט שלא לשמוע לעצתה של רייס, יסיר הממשל את תמיכתו מאולמרט, על כל המשתמע מכך לגבי מערכות היחסים בין ארצות הברית לישראל .

מכיוון שממשל בוש, הוא הגורם הפוליטי הבינלאומי היחידי התומך עדיין באולמרט, בעוד שאת התמיכה הפוליטית בישראל ובקרב יהדות ארצות הברית הוא איבד כבר לפני כחצי שנה, כאשר הובהרו ממדי ההאשמות נגדו בשחיתות, אולמרט לא היה זקוק לזמן רב כדי לציית לקו שהכתיבה לו קונדוליסה רייס.
המקורות המזרח תיכוניים שלנו מוסרים כי כך קרה, שעוד טרם יצא סרקוזי לדרך לדמשק, לשם הגיע ביום ד' 3.9, כל תוכניותיו המדיניות התמוטטו.
.

Print Friendly, PDF & Email