איך ראש ממשלה יהודי דתי משנה תוך יומיים את עמדתו לגבי זכותם של יהודים להתפלל על הר הבית והכל כדי לרצות את מנסור עבאס הקובע: 'כי הר הבית הוא זכות טהורה של המוסלמים'

אפשר היה לחשוב, או להאמין, כי לראש הממשלה נפתלי בנט שהוא איש דתי, יש לפחות עקרונות מוצקים בנושאי דת בייחוד כאשר אלה משמשים גם סמלים יהודיים אוניברסליים.
ביומיים האחרונים ( א' וב' 19.7 ) התברר, כי גם בנושאים עקרוניים כאלה לנפתלי בנט אין שום שיקולים כאלה, אפילו לא בנושא הדת היהודית, והוא מוכן לשנות את עמדותיו בכל רגע נתון במטרה לשמור על כסאו ועל הקואליציה שהוא עומד בראשה.
ביום א' 19.7, פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה שאמרה, 'ראש הממשלה נפתלי בנט הודה לשר לביטחון הפנים עמר בר לב ולמפכ"ל המשטרה קובי שבתאי על ניהול עליית היהודים להר הבית לרגל צום תשעה באב'. בנט ציין, כי השניים פעלו 'באחריות ובשיקול דעת, תוך שמירה על חופש הפולחן ליהודים בהר.
במהלך ט' באב עלו כ-1,600 יהודים להר. בהודעת רוה"מ שפורסמה גם בשפה הערבית נאמר עוד, כי 'חופש הפולחן בהר הבית יישמר באופן מלא גם למוסלמים.'
הודעה זו לא הגיעה סתם מהחלל הריק אלא היא הוכנה מראש והיטב על ידי סדרה של כתבות, כולל בטלוויזיה, שתיארו כיצד על הר הבית מותר מעכשיו ליהודים 'להתפלל חרישית' תחת הגנת המשטרה. היו כלי תקשורת ישראליים שכינו מהלך זה, 'כמהפכה השקטה' של בנט לגבי הסטטוס קוו שהיה קיים על הר הבית לגבי תפילות יהודים.
לפני בנט התפילות היו אסורות. עתה, הן מותרות.
אבל 'מהפכה שקטה' זו הייתה אשליה-פאטה מרוגנה.
לא עברו כמה שעות מאז פרסום הודעה זו של ראש הממשלה, פרסמו ביום א' בערב התנועה האיסלאמית ורע"מ, בראשות מנסור עבאס, הודעה משותפת בה נאמר, כי 'מסגד אל-אקצא הוא זכות בלעדית למוסלמים ואין לאף אחד אחר שום זכות עליו'.
בהודעה נאמר עוד, כי 'התנועה האיסלאמית' והרשימה הערבית המאוחדת מזהירים מפני מספר רב של מתנחלים שמסתערים ומפרים את קדושת מסגד אל-אקצה המבורך.'
לדברי ההודעה, 'זה עלול לגרום לאירועים ולהבעיר את המצב בירושלים ובאזור כולו שעלול להוביל למלחמת דת הרסנית, במיוחד כשמאפשרים לאישים רשמיים וחברי כנסת להסתער על אל-אקצה, לערוך תפילות, לערוך טקסים דתיים ולקרוא את ההמנון הלאומי התקווה'.
ואז בא משפט המפתח המתוחכם שבהודעה זו:
'מסגד אל-אקצה המבורך, על כל  144 הדונמים, הוא זכות טהורה של מוסלמים, ואף אחד אחר מהם אינו בעל זכות כלשהי שם.'
במילים אחרות, 'הזכות הטהורה של המוסלמים', היא לא רק לגבי מסגד אל אקצא עצמו אלא על כל 144 הדונמים עליהם משתרע הר-הבית
.
ההודעה מסתיימת במילים: 'התנועה האיסלאמית וכל פלסטיני יעמדו כסכר בלתי חדיר כנגד כל ניסיונות הקיצוניים לנסות ולהציב עובדות חדשות או כל סוג של חלוקה, זמנית ומרחבית, בתוך מסגד אל-אקצה המבורך'.
ביום שני 19.7, מיהרה לשכת ראש הממשלה נפתלי בנט לפרסם את ההודעה הבאה בה הבהירה, כי ההודעה שפורסמה אתמול ולפיה ליהודים חופש פולחן בהר הבית הינה טעות – והתבררה כ'בחירת מילים שגויה'.
גורמים בלשכת ראש הממשלה הדגישו כי הסטטוס קוו בהר הבית נשמר, ואין בו כל שינוי. ההודעה של לשכת ראש הממשלה התפרשה אמנם כאילו הכוונה היא לכך שליהודים מותר להתפלל בהר הבית, אך הכוונה הייתה לכך שיישמר חופש הביקור של יהודים בהר הבית'-נאמר בהודעה.
כלומר, במחי יד אחת נפתלי בנט שחידש ביום א' את זכות היהודים להתפלל על הר הבית, ביטל אותה למחרת יום ב', רק כדי לרצות את מנסור עבאס הטוען כי ההר הוא טריטוריה השייכת 'הזכות הטהורה של המוסלמים'.
עכשיו בנט טוען, כי לומר שליהודים יש חופש פולחן בהר הבית, הייתה טעות.
במילים אחרות, לא רק שלאיש אין עקרונות, אפילו בנושאי דת, אלא שהוא גם איננו דובר אמת!

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות