איך ISIS טמן מלכודת לבלגים וביצע מתקפת טרור בנמל התעופה ובמטרו של בריסל


( שלושת המחבלים המתאבדים בנמל התעופה בבריסל ביום ג' 22.3. המחבל מצד ימין נשאר בחיים ונמלט.)
ביום ג' 22.3, התברר עומק המלכודת המודיעינית שהטמין סאלח עבד א-סלאם  Salah Abdeslam האיש שארגן את התקפת הטרור בפריס בנובמבר 2015, בה נהרגו  130איש ו-368 איש נפצעו, לגופי המודיעין ולוחמת הטרור הבלגיים והצרפתיים.
לאחר קרב יריות, ביום שישי 18.3 לפנות ערב בפרבר מולנבק  Molenbeek שליד בריסל הוא נתפס כשהוא פצוע קל ברגלו, לאחר שהתקבל מידע מודיעני על הדירה בה הוא מסתתר.   
עבד א-סלאם, בן 26 אזרח צרפת ממוצא מרוקני, היה המחבל היחיד שנמלט אחרי מתקפת הטרור. יתר שבעת אנשי הטרור שהשתתפו בהתקפה נגדו, ביניהם אחיו, נהרגו. 
ניסיונות קודמים ללכוד אותו בבריסל  נכשלו.  בפשיטה על הדירה בה הסתתר  נעצרו עוד שלושה חשודים.
מיד לאחר תפישתו של המחבל ערכו נשיא צרפת פרנוסאה הולנד וראש ממשלת בלגיה צ'ארלס מיכאל Charles Michel  מסיבת עיתונאים משותפת, בה טפחו אחד על שכמו של השני, והבטיחו כי עתה תתחיל חקירתו של  סאלח עבד א-סלאם. הערכתם הייתה כי  יש בידיו מידע רב על התארגנויות נוספות של ISIS לבצע פיגועים נוספים.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה  מציינים, כי לא עלה בדעתם של שני המנהיגים, ושל ראשי גופי המודיעין ולוחמת טרור המייעצים להם, כי סאלח עבד א-סלאם  טומן להם מלכודת.

( הפיגוע במטרו בבריסל )
עתה ברור, כי הטרוריסט הסגיר את עצמו בכוונה, כדי להרדים את ערנות כוחות הביטחון שנחו על זרי הדפנה של הישגם ללוכדו וחיכו לתוצאות חקירתו שעמדה לקחת לפי הערכתם זמן רב.
בזמן שסאלח עבד א-סלאם חיכה לחקירתו, הוא השאיר אחריו קבוצה של מחבלים מתאבדים אשר קבלה הוראות לבצע בבריסל התקפת טרור דומה לזו שבוצעה לפני חמישה חודשים בפריס, במקרה והיא ייתפס.
מציאתה בצהרים, ביום ב' 22.3, של חגורת נפץ שלא התפוצצה בנמל התעופה של בריסל, מעלה את האפשרות כי בהתקפת הטרור שנערכה עליו השתתפו שלושה מחבלים. 
הבלגים עושים כמיטב יכולתם לטשטש את העובדה, כי נוסף למחבל שהתפוצץ בתוך אולם הנוסעים, מחבל שני התפוצץ על המסלול היכן שחונים המטוסים.
איך יכול לקרות בשדה תעופה מרכזי באירופה שתהייה גישה למסלולים לטרוריסט שנושא חגורת נפץ?
עכשיו, עם מציאתה של חגורת נפץ שלישית שלא התפוצצה עולות שתי אפשרויות.
1. מישהו מעובדי הנמל הבריח את שלוש חגורות הנפץ דרך אמצעי הביטחון והשאיר אותן למתאבדים שנכנסו לאולם הנוסעים ולמסלול כשהם עוברים את כל הבדיקות הביטחוניות.  חגורה אחת נשארה ללא שימוש מפני שהמחבל השלישי שהיה צריך להשתתף בפעולת הטרור לא הגיע.
2. בנמל התעופה היה מחבל שלישי שברגע האחרון או שהתחרט וברח, או שלא הצליח להפעיל את החגורה וברח.  
חמישה ימים לאחר תפיסתו באה התקפת המתאבדים על  נמל התעופה הבינלאומי של בריסל  ועל תחת המטרו במרכז העיר ליד מטה השוק האירופאי המשותף  EU.
המחזות שנראו בבריסל  ביום ג', לא היו דומים למה שהתרחש בלונדון ביולי 2005 , בעת הפיגועים ברכבת התחתית ובאוטובוס, ולמה שהתרחש בפריס בנובמבר 2015.  בריסל מצאה את עצמה נתונה במצב של שוק ותוהו ובוהו, אנשים התרוצצו מבלי שידעו לאן לפנות ומה לעשות.

    
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות