אין טיסות רוסיות למצרים. רוסיה: טרור הפיל את המטוס


(בחלקי המטוס השונים נמצאו סימנים של כדוריות ברזל שהוכנסו למטען חומר הנפץ)
בהחלטה דרמטית הודיע נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ביום ו' 6.11 לפנות ערב, כי הורה על הפסקת כל הטיסות של מטוסים רוסיים למצרים, עד אשר יתבררו תוצאות החקירה בהפלת מטוס הנוסעים הרוסי לפני שבוע 30.10 בחצי האי סיני. בפיגוע נהרגו כל 224 נוסעי ואנשי הצוות של המטוס.
רוסיה היא המדינה הראשונה המודיעה על איסור טיסות לכל מצרים כולה. מדינות וחברות תעופה בינלאומית אחרות ביטלו את טיסות מטוסיהן רק לשארם-א-שייח', משם יצא המטוס הרוסי שהופל.
ההודעה הרוסית מציינת, כי פוטין קיבל החלטה זו לפי עצתו של ראש שירותי הביון הרוסיים אלכסנדר בורטניקוב Alexander Bortnikov, אשר המליץ 'לקרקע' את כל הטיסות הרוסיות למצרים ממנה ואליה,'עד שלא תתבררנה הסיבות האמיתיות לתקרית', (בו הופל מטוס הנוסעים הרוסי). Russia should ground all flights until we know the true causes of the incident.
עצם העובדה, כי ההודעה הרוסית משתמשת בלשון 'הסיבות האמיתיות', מראה כי פוטין ומוסקבה איבדו את סבלנותם מנשיא מצרים פאתח אל-סיסי ומהגורמים המצריים החוקרים את פיגוע הטרור, והם אינם סומכים יותר על דבריהם ועל מסקנות החקירה, וזאת לאחר שבשמשך שבוע מוסקבה העמידה פנים שהיא משתפת פעולה עם קהיר בחקירה, ופוטין ובכירים רוסיים סרבו לומר כי מטוס הרוסי נפגע מפעולות טרור. רק לפני יום, ביום ה' 5.11, מתחה מוסקבה ביקורת חריפה על ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון שקבע, לפי דוחות המודיעין שבידיו, כי המטוס הרוסי הופל כתוצאה מהתפוצצות שאירעה בתוכו, 'כנראה' על ידי פצצה.
ביום ה' המשיכה מוסקבה להעמיד פנים ולתאם את עמדותיה עם קהיר, לפיהן אין הוכחות כי המטוס הופל כתוצאה מפעולות טרור.
אולם 4 דברים הביאו לשינוי החד בעמדתו של פוטין תוך 24 שעות:
1. החוקרים הרוסיים הנמצאים בשטח בסיני דיווחו למוסקבה, כי אין ספק בכך שהמטוס הרוסי הופל כתוצאה מפעולת טרור. עדיין אי אפשר לקבוע בוודאות, באם המטוס הופל כתוצאה מפצצה שהוטמנה בו, או מפגיעה חיצונית של טיל, או משניהם ביחד. בתוך המטוס נמצאו סימנם של פגיעות כדורי ברזל שהוכנסו לפצצה והתפזרו בכל חלקי המטוס. (ראו תמונות מצורפות). על החלקים החיצוניים של המטוסים נמצאו קרעים שנוצרו מפגיעת חומר נפץ רב עוצמה שהתפוצץ בתוך המטוס, או שפגע בגופו.

2. תוצאות החקירה ובדיקת גופות ההרוגים, הראתה בצורה שאיננה מותירה מקום לכל ספק, כי הם נהרגו כתוצאה מפיצוץ חומרי נפץ. מידע זה התפשט כמו אש בקרב  קבוצות אוכלוסיה רוסיות רחבות, בייחוד במוסקבה ובסנט.פטרבורג. פוטין הבין כי אם ימשיך לתמוך בעמדתו של נשיא פאתח אל-סיסי, מעמדו בדעת הקהל הרוסית תיפגע קשות.
3. דיווחי המודיעין הרוסיים מסרו, כי אל קעידה ISIS עומד לבצע פיגועים נוספים במטוסים רוסיים ומערביים המגיעים למצרים.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות