אין יותר חומר רגיש בנושא הגרעין האיראני שצריך להיות מועבר בין ארה"ב לישראל

נושא המידע הרגיש על המו"מ הגרעיני שנמנע עד עכשיו ע"י וושינגטון מראש הממשלה בנימין נתניהו על ידי ממשל אובמה ונועד לתת נשק בידי יריביו הפוליטיים בישראל, הופך אט אט למקור מבוכה לממשל אובמה.
לכך יש שתי סיבות:
1. אין מידע סודי או רגיש כזה, ישנה טיוטה כמעט סופית של הסכם גרעיני, המוסכמת על הנשיא אובמה ועל נשיא איראן חסאן רוחאני, כאשר לא אובמה ולא רוחאני עצמו יודעים אם מנהיג איראן האייטולה עלי חמינאי מסכים לטיוטה זו, כן או לא.

לכן כל התרגילים והניסיונות בוושינגטון ובטהרן להציג כאילו יש עוד צדדים סודיים ורגישים לטיוטא אשר יביאו בסופו של דבר את חמינאי להסכים לה הם "משחקים לא רציניים בתקשורת" כפי שאמרה דוברת משרד החוץ האיראני ביום ב' 16.2.
2. הדוברת הכחישה כאילו מנהיגה העליון של איראן כתב מכתב נימוסי אך תקיף לנשיא אובמה בו התלונן על עוולות שארה"ב ביצעה באיראן במשך עשרות שנים. צריך לשים לב, כי אפילו המקורות האמריקניים, כמו ה'ניו יורק טיימס', ה'וושינגטון פוסט' ו'וול סטריט ג'ורנל',  לא אמרו או רמזו כי במכתב הייתה מילה אחת על נושאי הגרעין. כלומר שתיקת הספינקס הגרעינית של חמינאי נמשכת ואין לה שום קשר לבנימין נתניהו.
בכך משכה טהרן את השטיח מתחת למערכת התעמולה של הנשיא אובמה, וגם מתחת להעמדת הפנים  שקיימת מערכת  דיונים סודית עם איראן שישראל אינה יודעת פרטים עליה.
בחמש השנים מאז 2009 מנהל אובמה ערוץ סודי עם איראן, וכבר אז הסתיר את המתרחש בו ולא רק מישראל אלא גם מערב הסעודית ומארצות המפרץ.
הניסיון של מתנגדי נתניהו בישראל להציג כאילו הוא פוגע ביחסי ארה"ב ישראל-היא הטעייה מכוונת. במקרה הגרוע ביותר אפשר לומר כי נתניהו פוגע ביחסיו עם הנשיא אובמה ומכאן גם הפגיעה ביחסי אובמה עם ישראל.
אולם יחסי ארצות הברית עם ישראל אינם יכולים להיפגע, אלא אם הנשיא אובמה ירחיק עד כדי לכת שיורה לפגוע ביחסים הצבאיים והמודיעיניים בין שתי המדינות, התפתחות ממנה ארה"ב תפגע לא פחות מאשר ישראל ובכמה אספקטים כנראה אף יותר.
רק בשבוע שעבר נכווה אובמה כאשר ממשלו נאלץ להודות, כי המודיעין האמריקני הופתע לחלוטין מאובדן השלטון הפרו אמריקני בתימן ומניצחונם והשתלטותם על צנעא של המורדים ההוטים הפרו איראניים.
אנשי ממשל אובמה לא אמרו זאת, אבל מאחורי הקלעים הם התאכזבו קשות שבמקום שאיראן בת בריתם החלקית כיום במלחמה באל קעאידה ISIS  בעיראק ושעל שיתוף הפעולה המודיעיני והצבאי שלה בעתיד וושינגטון סומכת – לא נתנה לה שום סימן אזהרה מפני העומד להתרחש בצנעא.
אם ממשל אובמה אינו רוצה להעביר מידע רגיש על הגרעין האיראני, למה שישראל תרצה להעביר לממשל מידע רגיש על תימן למשל או אפילו על סוריה ועיראק בשעה שהוא כביכול יכול לקבל אותו מטהרן?
צריך וכדאי לדעת, כי נתניהו הוא לא ראש המדינה היחיד במזרח התיכון הנמצא ביחסים גרועים עם הנשיא אובמה כפי שהדברים מוצגים בישראל. נתק כמעט מוחלט והרבה יותר חמור שורר למשל בין ממשל אובמה לנשיא מצרים פאתח אל סיסי. כך היה גם מערך היחסים בין מלך סעודיה עבדאללה שנפטר בחודש שעבר, כאשר עדיין לא ברור מה מערך היחסים בין המלך החדש סלמאן לנשיא אובמה.
כל אלו הקוראים בישראל לבריתות אזוריות, אינם שמים לב, כי למעשה הם קוראים למדיניות ישראלית אנטי-אובמה חריפה הרבה יותר מאשר נתניהו נוקט.

Print Friendly, PDF & Email