אין לארה"ב, לבריטניה, ולאופוזיציה הלובית, כוחות צבאיים להתמודד עם קדאפי

סייף אל-איסלם בנו של מועמר קדאפי המנהל את מערכת התעמולה של משטר קדאפי, מאז פרצה התקוממות נגד משטר אביו, לפני למעלה משבועיים ב-17.2, אמר ביום ד' 2.3 בראיון לעיתון הצרפתי 'לה פיגארו' Le Figaro, כי 'תוך יומיים', כלומר עד סוף השבוע תדוכא ההתמרדות. 'זה נכון כי שזה קצת מבולגן במזרח (בקיריינקה), היכן שכמה מאות אנשים נהרגו, אבל תוך יומיים הכל יחוזר להיות בסדר'. ציטוט המקור: It's true that it's a bit messy in the east, he said.A few hundred people died there, but within two days, everything will be back in order.
במקביל לפרסום דברים אלה, הופיע מועמר קדאפי באירוע פומבי בטריפולי, כשהוא נראה שקט ובוטח בעצמו. ממרכז ומזרח לוב החלו להגיע ידיעות על התקפת נגד בה פתחו כוחות הנאמנים למועמר קדאפי ביום ד' לפנות בוקר על מטרות וערים אסטרטגיות במזרח לוב על חוף מפרץ סידרה.
כוחות שריון, קומנדו, נתמכים על ידי חיל האוויר הלובי כבשו חלקים של העיר בראגה Brega בה נמצאים בתי הזיקוק הלוביים המספקים את רוב תצרוכות המדינה בבנזין, וחלקים של עיר הנמל אג'דעבייה Ajdabiya. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כיבוש בראגה יביא בימים הקרובים למחסור חריף של דלק ושמנים בכל קיריינקה האזור המזרחי של לוב, בו המורדים מחזיקים.
ללא דלק, או ללא אספקתו ממקורות מחוץ ללוב, לא רק שאין למורדים שום סיכוי לארגן כוח צבאי משמעותי שיכול לעמוד נגד כוחותיו של קדאפי, מרחק רב מטענותיהם כי הם מתכוננים לעלות על טריפולי, אלא הם גם לא יוכלו להקים מערכת שלטון אלטרנטיבית לזו של קדאפי. כיבוש אג'דעבייה Ajdabiya נותן בידי קדאפי שליטה מלאה על הצומת האסטרטגית של הדרכים הראשיות המובילות מטריפוליטניה לקירנייקה. כך לא רק שנחסמה דרכם של המורדים להתקדמות, אלא גם נותקו קשריהם של המורדים במזרח עם גופים מתנגדים לקדאפי במערב לוב.
נקודה צבאית חשובה אחרת ראויה לציון היא העובדה כי הכוחות הצבאיים המשתתפים באופנסיבה המחודשת של קדאפי יצאו כולם מהעיר האסטרטגית סירט Sirte, לשם הם הגיעו לאחר שיום קודם לכן (ג' 1.3), הם השתתפו בכיבושן מחדש של הערים מיסרטה Misrata, וזאוייה Zawiay.
אם מצב צבאי זה לא ישתנה פירוש הדבר כי מועמר קדאפי ייצב מחדש את שלטונו בטריפולי, והסכנה המיידית להתמוטטות משטרו, בינתיים, איננה קיימת עוד. זה הוא שינוי דרמטי במצבו של קדאפי רק מסוף השבוע שעבר, כאשר הנשיא האמריקני אובמה קרא לו בשבת 26.2 לרדת מיד now מהשלטון.
לכן לא צריך להתפלא כי כבר ביום ג' 1.3 בלילה כאשר המורדים הבחינו בכוחות של קדאפי המתרכזים מולם הם פנו בקריאה למערב להתערב צבאית במתרחש בלוב, בעוד שכמה שעות לפני כן הם אמרו שהם אינם רוצים בשום מעורבות צבאית זרה שתבוא לעזרתם.
אבל זו הייתה קריאה מאוחרת.
ביום ד' הלך והתברר גם כי ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, הוא היחיד מבין מנהיגי המערב, שעדיין מדבר על אופציה צבאית מערבית, או בריטית בלוב, כאשר חוגים המקורבים לו מודים כי קמרון מעמיד את מעמדו הפוליטי בסכנה ושם את עצמו ללעג כאשר הוא מדבר על מעורבות כזו, או אפילו על אכיפת אזורים אסורים no fly zone בלוב.
חוגים צבאיים בריטיים הדגישו כי אין לצבא הבריטי, לא חיילי קומנדו, ולא מספר מספיק של מטוסים ואוניות מלחמה אשר יכולים לבצע פעולה צבאית נגד משטרו של קדאפי, בייחוד עם פעולה כזו מתוכננת לאורך זמן.
מקורות בריטיים אמרו כי לא ייתכן שקמרון יקרא לפעולה צבאית בריטית במזרח התיכון דווקא בשבוע בן 11,000 חיילים בריטיים קיבלו הודעות פיטורים עקב הקיצוצים התקציביים שקמרון וממשלתו ביצעו בתקציבי מיניסטריון ההגנה הבריטי.
ביום ג' נזהר מאוד שר ההגנה רוברט גייטס, שהופיע בוושינגטון במסיבת עיתונאים עם ראש המטות המזוינים האדמירל מייק מולן להתחייב לאיזה שהיא פעולה צבאית אמריקנית בלוב.
גייטס הדגיש כי מועצת הביטחון של האו''ם לא אישרה הפעלת כוחות צבאיים בלוב, וכי אין אחדות דעים בנאט''ו לגבי נקודה זו. גייטס הוסיף ואמר כי צריך לשקול (מאוד ברצינות) מעורבות של צבא אמריקני בארץ מזרח תיכונית אחרת. ציטוט המקור:
The U.N. Security Council resolution provides no authorization for the use of armed force; there is no unanimity within NATO for the use of armed force… and we also have to think about, frankly, the use of the U.S. military in another country in the Middle East, Gates said.
האדמירל מולן נשמע לא פחות סקפטי לגבי האפשרות של אכיפת אזורים ללא טייס בלוב, והזהיר כי בפעולה כזו אותה הגדיר 'מסובכת ביותר' יכולים להיווצר מצבים בהם מטוסים אמריקנים יופלו.
ארצות הברית גם עשתה מאמץ גדול להפחית מחשיבות מעברן ביום ד' של שתי אוניות תקיפה אמריקניות בתעלת סואץ בדרכן לים התיכון. המודבר באוניות התקיפה האמפיבית 'קארסארג' USS Kearsarge, והאונייה האמפיבית Amphibious Transport Docks, 'פונס' USS Ponce. הפנטגון הדגיש כי 800 אנשי המרינס הנמצאים על אוניות אלה יעמדו הכן להגיש עזרה בחילוץ אנשים מלוב.


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות