אין משולש יחסים ועסקות בין פוטין, אסד ונתניהו. אסד בהתמוטטות כלכלית. רוסיה בתחרות עזה עם איראן על עמדות השפעה צבאיות בסוריה

שליח נשיא רוסיה לסוריה אלכסנדר לברנטייב Alexander Lavrentiev אמר, ביום שישי 26.4, לרשת RT הרוסית בשפה הערבית, כי ישראל קבלה החלטה לשחרר כמה אסירים סוריים הנמצאים בבית הכלא שלה, בתומרה להחזרת עצמותיו של חייל צה,ל זכריה באומל ז"ל  ב-4 באפריל, ערב הבחירות הכלליות בישראל.  

לברנטייב לא אמר בכמה אסירים מדובר ומי הם, אולם מקורות ישראליים אמרו בשבת 27.4, כי מדובר בשני אסירים. אחד מהם הוא חמיס אחמד  פעיל פת"ח ותושב מחנה הפליטים ירמוק שבסוריה, שנתפס באפריל 2005 בעת שניסה לבצע פיגוע בבסיס צה"ל בדרום רמת הגולן ופגיעה בחיילים. הוא נתפס ונשפט למאסר עד שנת 2023. האסיר השני הוא זידאן טויל תושב הכפר ח'אדר בסוריה מול החרמון הישראלי,שנתפס בעת שחדר לישראל כשהוא מנסה להבריח סמים. טויל כלוא בישראל כבר 11 שנה מאז 2008 ועמד להשתחרר ביולי הקרוב.

לברנטייב הציג את עסקת  החזרת שרידי גופתו של זכריה באומל ז"ל, כאילו מדובר בעסקה משלושת בה היו מעורבות רוסיה, ישראל וסוריה, כאשר הוא מדגיש  שהחזרת שרידיו של באומל ז"ל, 'הייתה פעולה שנבעה מהאינטרס של הצד הסורי'. 'אנחנו לא נעשה שום דבר שהוא בניגוד לאינטרס הסורי, רק צעדים שישרתו אותם'. This was an act of interest for the Syrian side. We will not do anything that is contrary to Syria’s interests, but only things that serve them.

המקורות של תיקדבקה מציינים, כי אפשר וצריך לחלוק על הצהרה זו של אלכסנדר לברנטייב שבאה קרוב לחודש לאחר החזרת שרידיו של באומל ז"ל לישראל, כפי שצריך לחלוק על החלק השני בדבריו בראיון שנתו ל-RT, לפיו  איראן עומדת בהבטחתה לרוסיה, שהועברה כבר לפני כמה חודשים לישראל, לפיה הכוחות האיראנים שלה נמצאים בסוריה נמצאים במרחק של לפחות 75 עד 80 קילומטרים מהגבול עם ישראל.

לאלכסנדר לברנטייב החייב להציג במסגרת תפקידו, כי נשיא סוריה בשאר אסד, מוכן להתחיל לבצע מחוות לישראל, למרות הכרזתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על הכרה אמריקנית בריבונות הישראלית ברמת הגולן (ב-25 למרס) , וכי איראן למרות 'הפרובוקציה' האמריקנית הזו, מקפידה על שמירת מרחק של 75 עד 80 ק"מ של כוחותיה מגבול ישראל, עמדות כאלה ברורות.
הבעיה המרכזית אתן היא שאין ביניהן ובין המציאות במוסקבה, בדמשק, ובטהרן שום קשר למציאות בשטח בגלל שתי סיבות עיקריות:

1. הנשיא בשאר אסד, למרות כל מאמציה של מוסקבה, איננו במצב רוח לבצע מחוות לישראל. גם החזרת שרידיו של זכריה באומל ז'ל לא הייתה תלויה בעזרתו, או אפילו בהסכמתו של אסד. אם הדבר היה תלוי בו שום דבר לא מתרחש.
אסד הנמצא לא רק במצור מדיני-פוליטי שמממשל הנשיא דונלד טראמפ מפעיל עליו, אלא גם במצור כלכלי שקט אמריקני אשר כמעט ממוטט את המדינה הסורית-כאשר בעלי מכוניות בדמשק נאלצים להמתין עד 19 שעות בתור בתחנות הדלק, כדי לקבל כמה ליטרים של בנזין, ומאחר ולמוסקבה אין בדיוק אמצעים שיחלצו אותו ממשבר זה, אין בדיוק מצב רוח לעזור למוסקבה במחוות כלפי ישראל.

2. הנושאים העיקריים שמעניינים את מוסקבה ואת טהרן כיום בסוריה ואפילו את ישראל, היא לא כמה קילומטרים הכוחות האיראניים נמצאים מגבול ישראל, אלא התחרות העזה הכמעט חסרת פשרות המתנהלת עתה בין רוסיה ואיראן, ובין הכוחות הרוסיים והאיראניים הנמצאים בסוריה על תפישת עמדות כוח צבאיות וכלכליות במדינה הסורית.
לדוגמא: הרוסים מנעו באחרונה מהאיראנים לקבל בסיס ימי בלטקיה שם נמצאים המפקדה הרוסית הראשית ומפקדת חיל האוויר הרוסי בסוריה. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי בנקודה ספציפית זו אלכסנדר לברנטייב צודק.
אם כי אי אפשר לקבוע בדיוק כמה קילומטרים הכוחות האיראנים הנמצאים בסוריה רחוקים מישראל, בעיקר בגלל שמרחקים אלה משתנים מגזרה אחת בסוריה לשנייה, זה לא בגלל שהאיראנים מקפידים על הבטחותיהם לרוסים כפי שלברנטייב מציג זאת, אלא משום שהרוסים דוחקים החוצה את הכוחות האיראנים מהנקודות והאזורים האסטרטגיים העיקריים בסוריה.
המקורות שלנו מציינים, כי זו איננה מחווה נוספת של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו, אלא זו התוצאה של מאבק רוסי-איראני חסר פשרות המתנהל בימים אלה בסוריה.
זה שישראל וצה"ל יוצאים נשכרים בשלב זה ממאבק זה, בו הם אינם מעורבים ישירות, איננה מהווה ערובה כי טהרן לא תמצא בעתיד דרך, או אמצעי לעקוף את המהלך הרוסי הזה, והתמונה בשטח תשתנה.           
Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות