אין שבירת המצור בחאלב ע"י המורדים. המצב: תיקו במלחמה


( חוגגים נצחון שאיננו-חאלב יום א' 7.8. )
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי נכון ליום א' 7.8 בלילה, אין שום ניצחון של כוחות המורדים הסוריים בעיר חאלב.
למרות כל זרם הידיעות הנמשך כבר כמה ימים, לפיהם המורדים כבשו עמדות ובסיסים חשובים של הצבא הסורי, וכי הם הצליחו לפרוץ את המצור שהטילו הכוחות הנאמנים לאסד כוחות חיזבאללה, ומליציות שיעיות פרו איראניות, על מזרח העיר, המצב בשדה הקרב הוא שונה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה ששוחחו בלילה ולפנות בוקר עם גורמי מודיעין העוקבים אחר מצב המלחמה בעיר מוסרים, כי לדברי הגורמים האלה אפשר להגדיר את המצב כתיקו צבאי.
המורדים לא הצליחו לפרוץ את המצור, ובוודאי שלא להשתלט ולפתוח את הדרכים המוליכות ממזרח העיר למערבה, כפי שדווח ביום א' בלילה.
המקורות המודיעיניים מתארים את המצב כקרבות קשים המתנהלים כאשר כל פעם אחד הצדדים משתלט על מאה או מאתיים מטרים, רק כדי לגלות שהוא תוך זמן קצר צריך לסגת מהם מפני התקפות נגד עזות של הצד השני.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי אין בשלב זה שום הפצצות רוסיות כבדות באזור חאלב.
ביום א' בצהרים מסרו מקורות המקורבים למורדים, כי חיילות האוויר הסוריים והרוסיים פתחו במתקפה כבדה על כוחותיהם בניסיון להדפם. אולם מלבד מטוסי חיל האוויר הסורי, מטוסי חיל האוויר הרוסי אינם מפציצים או תוקפים באזורי הקרבות בעיר חלאב.  האזור היחיד בסוריה בו מטוסי חיל האוויר הרוסי פועלים בסוריה בימים האחרונים הוא מחוז אידליב בצפון המדינה.
הימנעותו של חיל האוויר הרוסי להשתתף בקרב על חלאב,  היא אחת הסיבות לכך שהמורדים מצליחים להתקדם בצורה מוגבלת מאוד, ואילו הצבא הסורי מתקשה לעצור את התקפות הנגד שלהם.
המקורות שלנו מציינים, כי אם חיל האוויר הרוסי היה מתערב בלחימה בחאלב בצורה מסיבית כזו כפי שמקורות רבים בסוריה ומחוצה להם מתארים, אפשר וצריך להניח כי הצבא הסורי ובעלי בריתו חיזבאללה והכוחות הפרו-איראניים היו מצליחים להדוף את התקפות המורדים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים שלנו מעריכים, כי אחת הסיבות לאי התערבותו של חיל האוויר הרוסי בחלאב, היא רצונה של מוסקבה להשאיר עדיין את הדלת פתוחה להמשך המגעים בין וושינגטון ומוסקבה,  בניסיון להקים מערך תיאום צבאי-מודיעני אמריקני-רוסי בסוריה, כאשר חלוקת העבודה בו תהייה מבוססת על העיקרון כי ארצות הברית תספק לחיל האוויר הרוסי בסוריה מידע מודיעני על המטרות שיש לתקוף, וכי רוב התקיפות תבוצענה על ידי המטוסים והטייסים הרוסיים. המקורות שלנו מציינים, כי אם וושינגטון ומוסקבה אכן תגענה להסכם כזה, התיאום בין שני הצבאות יתבצע באמצעות הקמת ערוצי קשר בין שני חדרי המלחמה האמריקני-ירדני והרוסי-ירדני הפועלים עתה בעמן בירת ירדן.
מוסקבה חוששת ובצדק, כי אם המטוסים הרוסיים יתערבו בלחימה בחאלב, המגעים האלה עם וושינגטון יגיעו לקיצם.
כל זמן שהמשא ומתן בין וושינגטון ומוסקבה יימשך, לא האמריקנים ולא הרוסים, יבצעו צעדים צבאיים אשר יאפשרו לאחד משני הצדדים-לא הצבא הסורי, ולא למורדים הסוריים להכריע את הקרב בחלאב.    

 

Print Friendly, PDF & Email