אין תיאומים בין אובמה ונתניהו. ישראל לבדה מול הנשק הכימי הסורי. מתגברים האיומים של סוריה וחיזבאללה, כולל שימוש בנשק כימי

מתקפת 'התיאומים' ו'החיוכים', בין נשיא המדינה שמעון פרס, וראש הממשלה בנימין נתניהו, עם הנשיא אומבה, איננה קיימת במציאות. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה, מוסרים, כי מדובר במתקפה של צד אחד, המנוהלת על ידי ישראל, שאף אחד בבית הלבן ובממשל אובמה איננו שותף בה.
ישראל לא עודכנה מראש על החלטתו של אובמה שלא לתקוף את סוריה, ואין ולא היו דברי הרגעה של הנשיא אובמה לראש הממשלה נתניהו, שאמרו כי סוריה היא לא איראן, וכי לנשיא יש התחייבות לגבי הנשק הגרעיני האיראני.

חוגים בכירים בצה''ל, הביעו ביום ב' 2.9 בלילה, דאגה עמוקה מהלך הרוחות הנוצר בדעת הקהל הישראלית, ערב חגי ראש השנה, כאילו יש תיאום אמריקני-ישראל לגבי סוריה וחיזבאללה, והסכנה של הנשק הכימי הסורי. 'אם אין תיאומים בין הנשיא אובמה וצמרת הצבא האמריקני, על בסיס מה יכולים להיות תיאומים בין קצינים אמריקנים וישראליים?', שאל מקור בכיר מאוד בישראל.
'צריך להבין' אומר מקור בכיר אחר: 'מה שהתרחש במוצאי שבת 31.8, כאשר ההתקפה האמריקנית על סוריה נבלמה בצורה פתאומית, שינתה את כל כללי המשחק במזרח התיכון וביחסים בין ישראל וארצות הברית'. 'עצם העובדה', אומר המקור, 'כי הנשיא אובמה שידע שכל צבאות האזור, כולל הכוחות האמריקנים, צה''ל, הירדנים, הסעודים, והטורקים, נמצאים כבר בשלבים הראשונים של פעולה צבאית, הפסיק-חתך אותה בצורה פתאומית ביותר, תשאיר את חותמה שנים רבות על המזרח התיכון'. המקור הוסיף ואמר, כי את המצב במוצאי שבת אפשר להגדיר כך: 'האצבע הייתה על ההדק, ומישהו התערב ומשך אותה משם'.
מקורות ישראליים הפנו ביום ב' את תשומת הלב לדברים שכתב ביום א' 1.9, פרד הוף Fred Hof, הנחשב לאחד האישיים האמריקנים המכירים היטב אישית את אסד, ואשר במשך שנים עיצב את מדיניותה של ארה''ב כלפי דמשק. הופ כתב, כי אירועי עשרת הימים האחרונים הראו, כי, לממשל אובמה אף פעם לא הייתה מחשבה-תוכנית כיצד לטפל בהתרחשות של אירוע שימוש בנשק כימי גדול, וכי אף פעם (וגם לא עכשיו), אין שום תוכנית (אמריקנית) כיצד להגיב על התקפה כימית על ידי משטר (אסד)'. ציטוט המקור: The events of the past ten days suggest that there was no administration forethought to the possibility of a major chemical incident in Syria; there was no plan in place to respond to a major chemical attack by a regime.
המקורות הישראלים אמרו, כי אלה הם דברים חמורים מאוד, הנאמרים לאחר כמעט שנתיים של תיאומים כביכול בין ארה''ב, ישראל, ירדן, לגבי האפשרות כי משטר אסד יתחיל להשתמש בנשק כימי על בסיס נרחב.
ישראל הסכימה לפי בקשת ממשל אובמה, להתעלם מ-14 מקרים בהם בוצע בשנה האחרונה שימוש מוגבל בנשק כימי, והסכימה לשתף פעולה עם וושינגטון כדי להשתיק עובדות אלה. אולם עתה, לאחר ההתקפה שבוצעה ב-21.8 בשכונות המזרחיות של דמשק, ישראל איננה מוכנה להמשיך בשתיקה זו, מאחר והיא רואה בהתקפה זו איום על ביטחונה הלאומי.
חוגים ממשלתיים וצבאיים צרפתיים פרסמו ביום ב' 2.9 פרטים נוספים על התקפה זו, ואמרו, כי זו הייתה התקפה שבוצעה תוך תחכום (טכני רב), והשתמשו בה בכמויות מסיביות של נשק כימי.
הסנטור הרפובליקני ג'ון מקקיין, שנפגש ביום ב' 2.9, ביחד עם הסנטור לינדסי גראהם, עם הנשיא אובמה, אמר שהוא התרשם כי לארצות הברית אין תוכנית פעולה ברורה בסוריה, מלבד כמה מכות strikes צבאיות. מה יתרחש לאחר מכן? שאל מקקיין.
המקורות הישראלים הוסיפו ואמרו, כי מאז מוצאי שבת כאשר אובמה קטע את המתקפה על סוריה בתחילתה, התגברו האיומים הגלויים והסמויים של סוריה וחיזבאללה, לפעול נגד ישראל, בשבועיים הקרובים, בהם יערכו הדיונים בבתי הקונגרס בוושינגטון, בשאלה האם הם יתמכו בתקיפה בסוריה, או לא.
לכך כוונו דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום ב', כאשר אמר, 'כי אם מישהו יחשוב לפגוע בשלוות החג, הוא יודע מה מחכה לו'. דברים אלה הפוכים מהאופנסיבה של 'תיאומים' וחיוכים', שלשכת ראש הממשלה מפיצה בציבור.
יכול להיווצר מצב, בו האיומים על ישראל יגיעו בתקופת החגים לדרגה כזו, שישראל וצה''ל יצטרכו לפעול לבדם.
בהתפתחות מקבילה בפריס, ביום ב', אמר נשיא סוריה בשאר אסד בראיון לעיתון הצרפתי לה פיגארו Le Figaro, כי אם תהייה מעורבות צבאית זרה בסוריה, 'כל הצדדים (בעימות) יאבדו שליטה עכל המצב כאשר חבית אבקת השריפה תתפוצץ'. 'תוהו ובוהו וקיצוניות תתפשט (במזרח התיכון),' אמר אסד. Everyone will lose control of the situation when the powder keg explodes. Chaos and extremism will spread.

Print Friendly, PDF & Email