איראן: אוניות המלחמה האיראניות עברו את הסואץ. מצרים: עוד לא, אבל יעברו בקרוב

תוך שהם מנצלים את סופות החול המשתוללות בתעלת סואץ, דבר מקשה עיקוב אחריהן באמצעות לוויינים ומטוסי ביון, ולאחר סדרת תרגילי הטעייה שתואמו בין קהיר לטהרן, עברו שתי אוניות המלחמה האיראניות ביום א' 20.2 את תעלת סואץ מבלי שנערכה בהן כל בדיקה. רק לפנות בוקר, ביום א', הודיעו מקורות צבאיים בקהיר כי האוניות תעבורנה את התעלה ביום ב'. חוגים מדיניים וצבאיים ישראליים שהוזהרו כי המדובר בהטעיה מכוונת, אמרו כי לא ידוע להם על כך וכי המדובר 'בבעיות מנהליות'.
פקידים מצריים בתעלת סואץ אמרו, כי אוניות המלחמה האיראניות עדיין לא עברו את התעלה, אבל הן תעבורנה אותה בשעות הקרובות.
בכך הציבו לא רק איראן, אלא גם מצרים, עובדה צבאית מדינית חדשה לפיה תעלת סואץ נפתחה למעבר אוניות מלחמה איראניות אשר יקיימו מעתה קשר ימי קבוע בין איראן, סוריה, וחיזבאללה בלבנון, מבלי שארה''ב או ישראל ינקטו בשום צעד שיעכב, או יפריע לצעד כזה.
הטלוויזיה האיראנית פתחה ביום א' את שידוריה בהודעה רשמית המודיעה כי אוניות המלחמה האיראניות עבור את תעלת סואץ, נכנסו לים התיכון ועתה הן נמצאות בדרכן לסוריה.
ביום ו' 18.2 דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה:
ישראל ואיראן התקרבו בליל שבת 18.2, צעד אחד נוסף לקראת עימות בין הציים שלהן בים התיכון לאחר שמקורות צבאיים בקהיר מסרו כי אושר מעבר שתי אוניות המלחמה האיראנית בתעלת סואץ. בישראל קיים חשש כבד כי הסיירת האיראנית חארג' Khark cruiser, שהיא גם אוניית לוגיסטיקה איראנית, עמוסה במאות טילים מסוגים שונים, ביניהם טילי קרקע-קרקע ארוכי טווח, אותם היא עומדת לפרוק בסוריה, או אפילו באחד מנמלי לבנון. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי בישראל נערכות בשעות האחרונות בצמרת המדינית והביטחונית התייעצויות קדחתניות במטרה לראות איך אפשר למנוע את הגעתן של אוניות המלחמה האיראניות לסוריה, או ללבנון, ואת פריקת הטילים שעליהן. הכישלון של וושינגטון וירושלים, שהפעילו לחץ כבד על הכת הצבאית המצרית בקהיר למנוע את מעבר אוניות המלחמה האיראניות, פירושו, כי מעתה תעלת סואץ תהייה פתוחה למעבר חופשי של נשק תחילה מאיראן לסוריה וללבנון, ובשלב מאוחר יותר מאיראן לחמס ברצועת עזה.
בשבת לפנות בוקר 19.2 מדווחים המקורות הצבאיים שלנו:
ארצות הברית: אנו עוקבים מקרוב אחרי תנועת אוניות המלחמה האיראניות. נבדוק איזה מטען הן נושאות איתן.  זה הוא איתות אמריקני  ראשון כי וושינגטון תשקול פעולה נגד העברת משלוחי הנשק האיראניים. דברים אלה הן תגובה אמריקנית לפרסום הבלעדי של תיקדבקה כי האוניות נושאות אתם טילים לחיזבאללה.  זה הוא גם איתות אמריקני ראשון כי וושינגטון יכולה לנקוט צעדים נגד משלוחי הנשק האיראניים האסורים לפי הסנקציות של מועצת הביטחון.  
מצרים:
איראן הבהירה לנו שהאוניות אינן נושאות משלוחי נשק. המקורות הצבאיים של תיקדבקה: כל הלילה מתנהל מו''מ קדחתני בין טהרן וקהיר,  שמטרתו להבטיח שהצי המצרי לא יערוך בדיקת מטען של אוניות המלחמה.
ביום ד' 16.2 פרסמו המקורות הצבאיים של תיקדבקה:
עוד לא עברו 24 שעות מאז שר הביטחון אהוד ברק, אמר ביום ג' 15.2, כשהוא צופה במשקפות ביחד עם הרמטכ''ל הישראלי החדש רב אלוף בני גנץ, לתוך מערכי חיזבאללה בדרום לבנון, כי אין משמעות צבאית לגבי ישראל בהפיכה במצרים, וכבר מיום ד' 16.2 בלילה,  פועלת איראן להעביר  שתי אוניות מלחמה איראניות, בהסכמת מצרים וסעודיה, את תעלת סואץ בדרכן לסוריה. במקביל, בלבנון אמר מנהיג חיזבאללה נסראללה, כי הוא מחכה שישראל תפתח במלחמה נגד לבנון, כדי להורות לחייליו לכבוש את הגליל. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי בתעלת סואץ מתכוננות לעבור הסיירת האיראנית חארג' Khark cruiser, על שם האי האיראני במפרץ הפרסי היכן שנמצאים מסופי הטעינה של הנפט האיראני. אוניית המלחמה השנייה היא המשחתת אוולנד Alvand destroyer, על שם אחד ההרים הגבוהים באיראן.
זו פעם ראשונה שמצרים עומדת להתיר מעבר אוניות מלחמה איראניות לים התיכון דרך תעלת סואץ. עד עתה היו אוניות אלו צריכות לצאת לאוקיינוס ההודי, להקיף את אפריקה ולהיכנס משם לים התיכון. התפתחות זו גם מסמלת את העובדה כי בתעלת סואץ עברו עד כה אוניות מלחמה ישראלית מהים התיכון לים האדום. מעתה תעבורנה אוניות מלחמה איראניות בכיוון ההפוך.
הודעה על מעבר האוניות האיראניות פורסמה בירושלים ביום ד' בלילה על ידי שר החוץ אביגדור ליברמן, אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה דיווחו על כך כבר בלעדית ביום חמישי 10.2, בגיליון מס' 481 של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW מס' 481.
בגיליון זה פרסמנו בלעדית כי בגלל המאורעות במצרים לא שמים לב במערב לב לתנועות הימיות ולהתבטאויות הצבאיות האיראניות אשר הופכות להיות יותר מאיימות בתחומי המפרץ הפרסי, הים האדום, והים התיכון.
שתי אוניות המלחמה האיראניות העומדות לעבור בתעלת סואץ הגיעו בפעם הראשונה ביום א' 6.2, בהיסטוריה של היחסים בין ערב הסעודית והמהפכה השיעית האיראנית לנמל ג'דה שבים האדום.
מאחר וסעודיה נחשבה עד עתה למדינה הערבית העומדת בראש המדינות הערביות המתנגדות להתפשטות איראן במפרץ, כאשר בעלת בריתה העיקרית בנושא זה הייתה מצרים תחת שלטונו של חוסני מובראק, נחשבת הגעת אוניות המלחמה האיראניות דווקא לנמל הסעודי הנמצא מול חופיה המזרחיים של מצרים הגובלים בים האדום למפנה המדיני והצבאי הדרמטי ביותר במזרח התיכון עד כה כתוצאה מההפיכה בקהיר.
כבר ב-2.2, אמר סגן מפקד הצי האיראני תת אדמירל גולאם ביקאם the Iranian Navy Lieutenant Commander Rear Admiral Gholam-Reza Khadem Biqam
בהופיעו בפני אנשי השייטת האיראנית שעמדו להפליג לסעודיה, 'כי במשך משימתם (הפלגתם) אוניותיהם תיכנסנה לים האדום, ומשם תשלחנה לים התיכון'. ציטוט המקור: that during the mission, the fleet of warships will enter the waters of the Red Sea and then will be dispatched to the Mediterranean Sea.
כלומר, איראן איננה מסתפקת בהישג של כניסתה לים האדום ולנמלים סעודיים, והיא איננה מסתירה את כוונותיה להתפשט הלאה מהמפרץ הפרסי לים התיכון דרך תעלת סואץ.
אולם בישראל, בה המודיעין הצבאי-אמ''ן נכשל בחיזוי המאורעות במצרים, והדרגים המדיניים והצבאיים מעדיפים להתעלם מהאיומים הצבאים על ישראל ולדחוק אותם כאילו הם אינם קיימים, לא שמו לב לדבריו של תת-האדמירל האיראני ולמשמעות הטקטית-אסטרטגית של תנועת האוניות האיראניות. כמו כן העדיפו להתעלם ממשמעות הגעתן של אוניות המלחמה האיראניות האלה לסעודיה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי טהרן רואה בהפיכה המצרים ובהתרחקותה של סעודיה מארצות הברית, הזדמנות בלתי חוזרת שאסור להחמיצה בה האיראנים יכולים לבסס את האחיזה שלהם לאורך תעלת סואץ כדי להשיג 6 מטרות:
1. לבודד את הנוכחות הצבאית והימית האמריקנית במפרץ הפרסי על ידי שליטה ואפילו חלקית על ערוץ התגברות והאספקה העיקרי של האמריקנים באזור.
2.
לבסס את האחיזה הצבאית-ימית האיראנית לאורך תעלת סואץ, שהוא נתיב המים העולמי בו עוברות מידי יום 40 אחוז מכמות הסחורות בעולם כולו
3. ליצור איום צבאי איראני על לב מצרים, כלומר על קהיר ועל הדלתא המצרית, דבר שיצור לחץ על מצרים להצטרף לציר האיראני-סורי-עיראקי-טורקי.
4.
ליצור רצף של נוכחות צבאית-ימית איראנית שישתרע מהמפרץ הפרסי, דרך הים האדום, תעלת סואץ, רצועת עזה, ועד לנמלי לבנון שם שולט חיזבאללה.
5.
להביא לניתוק חצי האי סיני ממצרים. צעד כזה יספח את סיני לרצועת עזה, ויהפוך את החמס לשליט במדינה הפלסטינית הגדולה ביותר לה יש גישה ל-3 ימים, הים התיכון, מפרץ עקבה-ים סוף, והים האדום. לעומת מדינה פלסטינית כזו הרשות הפלסטינית בגדה המערבית הנתונה להשפעה אמריקנית תאבד כל משקל פוליטי ואסטרטגי.
6. להדק את המצור הימי והצבאי על ישראל.
 

Print Friendly, PDF & Email