איראן: אם ישראל תתקוף אותנו לא יהיו קווים אדומים בתגובתנו. נתניהו: ישראל פותחת פער על כל אויביה בשילוב של אינטליגנציה אנושית ואינטליגנציה מלאכותית

הסיבוב האחרון של חילופי איומים בין ישראל, אירן וחיזבאללה, שנערך בימים האחרונים הסתיים ללא תוצאה. הפעם ישראל הציגה שורה של איומים שהדבר העיקרי שעלה מהם הוא שקודם לתקיפה ישראלית באיראן תבוא תקיפה ישראלית של חיזבאללה. זו מסקנה הגיונית מתבקשת שישראל איננה רוצה לפתוח במכה או מלחמה מול איראן לפני שהיא משתקת את כוחו של חיזבאללה בצפון.
ראש אמ"ן האלוף אהרון חווילה אמר, כי נסראללה מתקרב לנקודה בה הוא יעשה טעות שתצית מלחמה אזורית.
האלוף חווילה  התכוון לדבריו לפיגוע במטען צד גדול שחיזבאללה ביצע בצומת מגידו ב-13 למרס, ולתמרון הגדול השבוע ביום א' 21.5 של כוח ראדואן-הכוחות המיוחדים של חיזבאללה-בו הם כבשו יישוב ישראלי. 
בישראל לא הגיבו עד היום במשך שלושה חודשים על הפיגוע במגידו ונראה כי לא יגיבו גם על התמרון בו חיזבאללה הוכיח יכולת לכבוש יישוב ישראלי.
גם הרמטכ"ל רב אלוף הרצי הלוי דיבר ביום שלישי 23.5 , על התפתחויות שליליות בתוכנית הגרעינית האיראנית שיאלצו את ישראל לפעול. 'איראן עשתה התקדמות כזו בתוכנית הגרעינית שלה שתאלץ אותנו לפעול', אמר הלוי.
הוא הוסיף ואמר כי אנו גם בוחנים את דרכה של איראן לנשק גרעיני. מבלי להיכנס לפרטים אמר הלוי ישנן באופק התפתחויות שליליות שיאלצו אותנו לפעול.
הרמטכ"ל התכוון  בעיקר לשלושה נושאים: לצילומי הלווין  המראים כי האיראנים בונים מתקני גרעין חדשים  ליד נטאנז בעומק של כ-100 קילומטר בהם  ישראל תתקשה לפגוע.  
היועץ לביטחון הישראלי צחי הנגבי הודה השבוע כי דבר זה יקשה על תקיפת מתקני הגרעין, אבל הוסיף, כי אין מקום אליו ישראל איננה יכולה להגיע, ואם לא תהייה ברירה אחרת למנהיג ישראל לא תהייה ברירה אלא לתת את הפקודה לתקוף.
נושא שני אליו הרמטכ"ל התייחס הם דוחות המודיעין האמריקנים לפיהם איראן יכולה תוך כמה ימים להתחיל להעשיר אורניום לדרגה צבאית. ולהחלפתו של היועץ לביטחון לאומי האיראני האדמירל עלי שחמנאי, ביועץ ביטחוני לאומי חדש-איש משמרות המהפכה האיראניים  עלי אכבר חמאדיין Ali Akbar Ahmadian, הנחשב נץ בנושאים גרעיניים.
דובר איראני התייחס ביום שלישי 23.5 לדבריו של הרמטכ"ל ואמר, כי התקפה על המתקנים הגרעיניים האיראניים תביא למלחמה רחבה שהאחריות עליה תיפול על ישראל. לדבריו הדברים שאמר הרמטכ"ל משקפים את עומק המשבר הפנימי בישראל. אנחנו לא מחפשים מלחמה אמר הדובר אולם על העולם להבין שאין לנו קווים אדומים כאשר מדובר בתגובה ( איראנית ) לישראל.  They reflect the depth of Israel's internal problems, he said. We do not seek war, but the world must understand we have lines that there are no red lines when it comes to our response to Israel.
ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע ביום שלישי 23.5, לבסיס של אגף מודיעין יחד עם ראש אמ"ן האלוף אהרון חליוה ומפקדים נוספים וקיבל מהם סקירה מעמיקה של הפעולות והמאמצים הנעשים כנגד האיום האיראני. בנוסף לכך הוצגו בפניו הפעולות היום יומיות המבוצעות לסיכול הטרור באזור יהודה ושומרון.
נתניהו אמר במהלך הביקור, כי סיימתי עכשיו ביקור באחד מבסיסי המודיעין שלנו ויצאתי מעודד עד מאוד. ישראל פותחת פער על כל אויביה, והיא עושה זאת בשילוב של אינטליגנציה אנושית ואינטליגנציה מלאכותית. מה שראיתי פה זה את העתיד כבר כאן היום. אז ידעו כל אויבנו – אנחנו מקדימים אתכם בהרבה.


Print Friendly, PDF & Email