איראן בונה בבנדר עבס נושאת מטוסים על פי הדגם של נושאות המטוסים האמריקניות הגרעיניות 'נימיץ'

ביום ה' 20.3, שעה שנשיא ארה''ב אובמה שלח ברכה לעם האיראני לקראת ראש השנה בה אמר, כי כל מה שטהרן צריכה לעשות הוא להוכיח, כי תוכניתה הגרעינית היא לצרכים אזרחיים, וכי הוא בטוח כי אפשר לפתור את הבעיות שבין המדינות בדו שיח דיפלומטי, צילמו לוויינים אמריקנים שחלפו מעל נמל באנדר עבס,במקום מושבה של מפקדת משמרות המהפכה האיראנים, את עבודות הבנייה של נושאת המטוסים האיראנית הראשונה.
כאשר הצילומים של הלוויינים התקבלו ופוענחו, נדהמו גורמי המודיעין האמריקנים לגלות, כי המדובר בהעתק של דגם לפיו נבנו 10 נושאות מטוסים הגרעיניות האמריקניות מדגם 'נימיץ' US Nimitz-class aircraft carrier.
מודבר בכלי שייט ענקי, שאורכו למעלה מ-330 מטר, הנושא אתו צוות של למעלה מ-3,000 אנשי צי, וטייסים, ובין 85 ל-90 מטוסי קרב ומסוקים.
מקורות צבאיים אמריקנים אחרים אומרים, כי עבודות הבנייה של נושאת המטוסים האיראנית, התגלו באותו יום, על ידי מזל''טים אמריקנים שנשלחו מאוניות הצי החמישי U.S. Navy's 5th Fleet, המוצבות במפרץ. 
התגובה הראשונה של דוברים בפנטגון הייתה של מבוכה והתחמקות.
דובר הפטנגון אמר, כי 'אנחנו ערים לכך שאיראן בונה משטח צף, We are aware that Iran has constructed a floating barge, המהווה חיקוי של נושאת מטוסים אמריקנית ליד באנדר עבס', אמר בשבת 22.3  קולונל טום קורסון Lt. Col. Tom Crosson.
 'אבל איננו בטוחים איזה ערך טקטקי (צבאי) איראן רוצה להשיג מזה שהיא בונה חיקוי לנושאת מטוסים אמריקנית'. We are not sure what tactical value Iran hopes to gain by building a mock-up of a U.S. aircraft carrier.
מקורות אמריקנים אחרים אמרו, כי הם מעריכים כי נושאת המטוסים האיראנית נבנית לצרכי תעמולה, וכי באחד התמרונים הקרובים של הצי האיראני היא תושמד על ידי אוניות מלחמה, או צוללות איראניות.
אולם מומחים צבאיים אמריקנים אחרים הגדירו את נושאת המטוסים האיראנית 'כשלב חדש במאמצים האיראנים להשיג דרגה גבוהה יותר של תחכום בשיטות שמפעיל הצי האיראני בשיטות האימון שלו במטרה לפתח דוקטרינות לא קונוונציונאליות, בעזרתן  הם יתמודדו עם העליונות של הצי האמריקני'. a new level of effort and sophistication in Iran's naval training for the use of unconventional doctrine and capabilities to confront superior U.S. naval power. 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים 6 נוקדות לגבי התפתחות צבאית זו:
1. 'הגילוי' האמריקני לא היה מקרי. בנין נושאת המטוסים האיראנית מתנהל כבר למעלה משנתיים, מתחילת 2012, אולם ממשל אובמה החליט להסתיר זאת מדעת הקהל העולמית ובמזרח התיכון, כדי שלא יצטרך להסביר את הסתירה, כיצד וושינגטון וטהרן מדברות על דטנט ובו בזמן איראן בונה נושאת מטוסים.
2. 'הגילוי גם לא היה מקרי, משום שהאיראנים חשפו בכוונה את עבודות הבנייה, כאשר הציבו על סיפון כלי השייט שהם בונים, את מטוסי קרב איראניים, אותם אפשר לראות בבירור בצילומי הלוויין.
3. האיראנים לא בונים נושאת מטוסים למטרות תעמולה ואימונים ראוותנים כפי שהמקורות האמריקנים מציגים זאת.
זו השיטה האיראנית להתקדם בפיתוח היכולות הצבאיות שלהם.  אותה שיטה נקטו האיראנים כאשר החלו בתוכנית שאפתנית להקים צי של מזל''טים מתקדמים. תחילה בנו האיראנים שורה של מזל''טים בעלי כישורים מבצעיים נמוכים, אבל במשך השנים, משלב לשלב, בעזרת מומחי תעופה סינים, רוסיים וצפון קוריאנים, הם שיפרו את יכולותיהם, עד אשר עכשיו יש להם וחיזבאללה, צי  מזל''טים בעלי רמה וטכנולוגיות מודיעין מתקדמות.
4. מאחר והאיראנים בטוחים, כי לא יושג הסכם גרעיני עם שש המעצמות, וכי כל מטרת המו''מ הנוכחי, לפי המידע הנמצא בידיהם, הוא רק לאפשר לנשיא אובמה  לצאת מהבית הלבן בינואר 2017, מבלי שהוא יצטרך לפתור את בעיית הגרעין האיראנית, בדרכים דיפלומטיות או צבאיות, ולהשאיר את הבעיה הזו לטיפולו של מי שייכנס לבית הלבן אחריו, ההערכה שלהם היא, כי בעוד שלוש שנים תהייה נושאת המטוסים שהם בונים בנמל באנדר עבס מבצעית.
5. משנה שעברה, מדברים אישיים איראניים הקשורים עם התוכנית הגרעין האיראנית, ומפקדים בכירים של הצי ומשמרות המהפכה האיראניים בהזדמנויות שונות, כי איראן תצטרך להעשיר אורניום לדרגות צבאיות מאחר והיא נגשת לבנות אוניות שתופעלנה בכורים גרעיניים. בניית נושאת מטוסים גרעינית תאפשר לטהרן לדרוש במו''מ עם שש המעצמות, כי בידיה תשארנה כמויות אורנים מעושר לדרגה צבאית.  
6. אין ספק, כי האיראנים אינם מסוגלים לבנות נושאת מטוסים, שתתחרה בנושאות המטוסים האמריקניות. לאיראן אין מטוסי קרב מתקדמים כמו לארה''ב, או לחיל האוויר הישראלי, כמו כן אין להם הידע הדרוש בבניית והפעלת מערכות צבאיות אלקטרוניות מתקדמות, כפי שמותקנות בנושאות המטוסים האמריקניות. אולם כפי שהאיראנים הפתיעו, בשנתיים האחרונות את ארה''ב ואת ישראל בתחום המל''טים ולוחמת הסייבר, וביכולתם המקצועית לנהל את המלחמה בסוריה, ולהביא למהפך במעמדם של נשיא סוריה בשאר אסד וצבאו, מתבוסה לניצחון, כך הם גם יכולים להפתיע בתחום של נושאות המטוסים. 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות