איראן בונה בחשאי נמל אספקה צבאי לסוריה וחיזבאללה בפורט סודן. ישמש להעברת מערכות נשק כבדות

איראן קבלה לידיה מסודן אזור גדול בנמל פורט סודן, שם היא בונה בסיס ימי לוגיסטי גדול אשר ישמש למעבר מערכות נשק גדולות וכבדות כמו טילים, טנקים, ארטילריה מתנייעת לסוריה ולחיזבאללה. יחידות הנדסה של משמרות המהפכה האיראנית שאנשיהן לבושים אזרחית, עוסקות בפיקוח על מאות פועלים של חברות סודניות הבונים בקדחתנות עבור האיראנים את הבסיס.
זה יהיה הבסיס הימי הצבאי השני האיראני בים האדום. איראן מחזיקה בסיס ימי באסאב Assab, בדרום אריתריה,
הבסיס בפורט סודן מוקם בצמוד לנמל הנפט העיקרי של סודן, במטרה להקשות על ישראל לתקוף אותו.
השיקול הוא שנמל הנפט הוא המוצא היחיד לים של הנפט של דרום סודן בעלת בריתה של ישראל, וישראל לא תרצה לחסום את דרך הייצוא העיקרי של הנפט הדרום סודני, שהוא מקור הכנסתה העיקרי של מדינה זו, ממנו היא מממנת את רכישות הנשק הישראלי.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים עוד, כי במאמץ להשוות לבסיס הימי צורה של נמל אזרחי פסקו אוניות מלחמה איראנית להגיע לנמל בחודשים האחרונים, ורק אוניות משא אזרחיות ומכליות איראניות מגיעות אליו, במטרה ליצור רושם כי אוניות המלחמה והמשא הצבאיות האיראניות הפסיקו להשתמש בנמל זה.
אולם מקורות מודיעין מערביים העוקבים אחר המתרחש בפורט סודן, אומרים לתיקדבקה, כי במקום מוקם בסיס צבאי ימי לכל דבר, הדומה מאוד לבסיס הימי של הצי הרוסי בטרטוס בסוריה, רק שהוא גדול פי שניים. בנמל המוקם תוכלנה לעגון ולקבל שירותים אוניות המלחמה הגדולות ביותר של איראן, כולל צוללות איראניות.
אזור הבסיס האיראני מגודר, ומסביבו הוקמו מגדלי שמירה. באחרונה הוחל בו בהקמת מערכות הגנה אנטי אווירית. השמירה על הבסיס מתבצעת בידי אנשי משמרות המהפכה הלבושים אזרחית וחיילים סודניים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי עד עתה הועברו כל משלוחי הנשק האיראניים לסוריה וחיזבאללה באמצעות מטוסים שנחתו שנמלי תעופה צבאיים סוריים, כולל דמשק. אולם ככל שהמלחמה בסוריה מתרחבת, והמעורבות הצבאית של חיזבאללה בה מעמיקה, נתקלים האיראנים בקשיים הולכים וגדלים להעביר לסוריה מערכות נשק גדולות וכבדות.
זו הסיבה בגללה מטה משמרות המהפכה האיראניים העוסק ישירות בצד הלוגיסטי של המלחמה בסוריה, מחלק עכשיו את המשלוחים לשני סוגים. נשק בינוני וקל מועבר באמצעות מטוסי תובלה, נשק כבד מעובר באמצעות אוניות משא המפליגות מנמלים איראניים. אוניות אלה עוברות מהמפרץ הפרסי לים האדום ומשם דרך תעלת סואץ נכנסות לים התיכון. לא ארה''ב, מצרים, או ישראל מפריעות לתנועת האוניות האיראניות הנושאות נשק לסוריה ולחיזבאללה.
לפי צורת וגודל המחסנים שהאיראניים בונים בנמל הצבאי החדש שלהם, בכוונתם להחזיק במקום כמויות גדולות של מערכות נשק כבדות אשר יאפשרו להן להחישן לסוריה וחיזבאללה מהר יותר בעת משבר במלחמה בסוריה, או בעת מלחמה עם ישראל.
בארבע השנים האחרונות החל מ-2009 תקף חיל האוויר הישראלי ארבע פעמים מטרות או שיירות נשק באזור פורט סודן. פעמיים ב-2009, ופעמיים ב-2012.

Print Friendly, PDF & Email