איראן בצעה ניסויים במשגרי טילים גרעיניים. תודיע על התחלת העשרת אורניום ל-60 אחוז

סוכנות האו''ם לגרעין ה-IAEA , הודיעה ביום ו' 2.9, כי גברה דאגתה מתוכנית הגרעין האיראנית, לאחר שבידיה מצוי מידע מהימן המראה כי איראן בצעה ניסויים במשגרים של טילים גרעיניים.
סוכנות הגרעין אמרה, כי המידע מצביע על פעילותה הצבאית הגרעינית, בעבר ובהווה. ציטוט המקור: The Agency is increasingly concerned about the possible existence in Iran of past or current undisclosed nuclear-related activities involving military-related organizations, including activities related to the development of a nuclear payload for a missile.
כמו כן הביעה סוכנות הגרעין דאגה מהודעתו של ראש סוכנות הגרעין האיראנית פארייאדון עבסאי Fereydoon Abbasi, מיום שני 29.8, בה היו שלושה מסרים גרעיניים איראניים, שכולם מצביעים על ההתקדמות המהירה בתוכנית הצבאית הגרעינית האיראניות, ועל ההכנות המתעצמות באיראן לקראת התקפה על מתקני הגרעין שלה.
1. עבסאי הודיע, כי איראן תפיק מעכשיו כמויות גדולות יותר של אורניום מעושר בדרגה של 20 אחוז מאשר צרכיה דורשים זאת, Iran would produce the fuel in much larger quantities than it needs. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי הודעה זו על עבסאי, היא הצעד הפומבי הראשון שעורכת טהרן, לקראת הכרזה שתבוצע בשבועות הקרובים ואשר תודיע כי איראן מתחילה להעשיר את כמויות האורניום המצויות בידיה של 20 אחוז, לדרגה נוספת של 60 אחוז, שהיא הצעד האחרון לפני העשרת האורניום לדרגה של 90 אחוז. זו היא הדרגה הנחוצה לייצור חומר נפץ גרעיני לפצצות וראשי חץ גרעיניים.
2. עבסאי הודיע כי בכך הגיע לסיומו המו''מ בין איראן לבין הגופים הבינלאומיים על ההצעות כי חמשת המעצמות העולמיות תספקנה לאיראן את צרכיה באורניום מעושר בדרגה ל-20 אחוז, בתמורה כי איראן תעביר לידי גוף בינלאומי שייקבע את רוב כמות האורניום המעושר הנמצא בידיה. מו''מ זה, הכריז עבסאי, 'הוא מת' is dead
3.
עבסאי אמר כי איראן מחישה את העברת מרכז העשרת האורניום שלה מנטאנז, למתקן הגרעיני התת-קרקעי פורדו Fordo ליד קום. מתקן זה נחפר ונבנה במעמקיו של הר שמגן עליו מפני כל התקפה של מטוסים וטילים. איראן הבהירה, כי במתקן התת-קרקעי, אליו לא תהייה גישה לשום גוף פיקוח בינלאומי, תופעלנה רק צנטריפוגות מדגמים חדשים ומתקדמים. המדובר בצנטריפוגות מהדגמים IR-2m, ו- IR-4.
חוגי מודיען מערביים אמרו ביום א' 4.9, כי ההתקדמות המהירה של איראן בתוכניתה הגרעינית הצבאית, מביאים אותה למעשה לשלב בו עד אביב 2012, כלומר תוך ששת- שבעת החודשים הבאים, איראן תסיים את בנייתן של בין 2 ל-4 פצצות גרעיניות, ואף לבצע ניסוי גרעיני.
המצב הזה הביא את ההנהגה האיראנית לידי מסקנה שהיא כבר כיום יכולה להציג התנהגות של מעצמה גרעינית. אולם ביום א' ספג ניסיון זה מהלומה, כאשר יו''ר הפרלמנט האיראני עלי לאריג'ני Ali Larijani, נאלץ לבטל ברגע האחרון את יציאתו לביקור מתוכן בצפון קוריאה ובסין. חוגים איראניים נאלצו להודות כי פיונגיאנג ובייג'ין, לא הסכימו לאפשר ללאריג'ני להיפגש עם ראשי שתי המדינות, אלא רק עם פקידים נמוכי דרג. גם הצפון קוריאניים, וגם הסינים, לאר רצו להיראות כמי שנותנות את הסכמתן, או שהן מהוות חלק מהתוכנית הצבאית הגרעינית האיראנית.
ביום ד' 31.8, אמר נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, ''כי הניסיונות האיראניים לפתח טילי בעלי טווח ארוך ונשק גרעיני, יכולים להביא ארצות מסוימות להנחית על איראן מכת מנע'. ציטוט המקור: Iran's attempts to build long-range missiles and nuclear weapons could lead unnamed countries to launch a pre-emptive attack. סרקוזי לא פירט באיזה מדינות מדובר.

Print Friendly, PDF & Email