איראן: המוסד הישראלי והמודיעין הסעודי מפתחים 'סופר ווירוס' שיהרוס את התוכנית הגרעינית האיראנית

בעוד שר החוץ האיראני מוחמד זריף, פונה ביום ג' 3.12, אל מדינות המפרץ הפרסי לשכוח את חילוקי הדעות, ולאחד את מאמצי האיסלם השיעי והסוני, ומודיע על הרצון האיראני לשפר את היחסים עם ערב הסעודית, ועל רצונו לבקר בריאד, מדווחים מקורות מודיעין איראניים בטהרן, כי המוסד הישראלי ושירותי המודיעין של סעודיה משתפים פעולה בפיתוח 'סופר ווירוס', שיהיה קטלני יותר מווירוס ה-Stuxnet, שיהרוס את התוכנית הגרעינית האיראנית.
לפי פרסומים אמריקנים, ה-Stuxnet היה ווירוס מחשבים אמריקני-ישראלי, אשר תקף את מערכות הניהול של אתרי העשרת האורניום האיראנים ואת הכור הגרעיני בבושייר באמצע 2010, והביא להאטה ניכרת בהעשרת האורניום.
המקורות האיראניים יודעים לספר, כי ראש שירותי המודיעין הסעודיים הנסיך באנדר בין סולטן, וראש המוסד הישראלי תמיר פרדו, הגיעו ב-24 לנובמבר לווינה, מיד לאחר חתימת ההסכם הגרעיני בז'נווה בין שש המעצמות וטהרן. יחד אתם הגיעו לווינה שתי משלחות של מומחי מלחמת סייבר ישראליים וסעודיים.
המשלחות דנו במשך כמה ימים, בהגברת שיתוף הפעולה הסעודי-ישראלי בביצוע  פעולות חבלה בתוכנית הגרעינית האיראנית במטרה לשתקה.
עיקר הדיונים ביו שתי משלחות המודיעין נסבו על פיתוח ווירוס מחשבים הרסני יותר מ-the production of a malware worse than Stuxnet, אשר יוכל לרגל אחר התוכנות המפעילות  את התוכנית הגרעינית האיראנית וברגע המתאים להרוס אותן. to spy on and destroy the software structure of Iran’s nuclear program.
הידיעה האיראנית איננה אומרת זאת במפורש, אולם רומזת, כי לפני שלוש שנים ב-2010, כלומר שנה לאחר כניסתו של הנשיא אובמה לבית הלבן, ארה''ב הייתה מוכנה להשתתף בהתקפת סייבר כזו על התוכנית הגרעינית האיראנית. עתה הנשיא אובמה שהפך לבעל בריתה של איראן, לא יאשר עוד פעם התקפה כזו. מהפך אמריקני זה מאלץ, לפי האיראנים, את שירותי המודיעין הישראלים לבצע התקפת סייבר כזו עם בעל ברית חדש-סעודיה.
לפי הידיעה לקחה סעודיה על עצמה לממן את פיתוח ווירוס המחשבים החדש ואת ההוצאות הכרוכות בביצוע מתקפה כזו.
מקורות המודיעין האיראנים, יודעים למסור עוד, מבלי לציין תאריכים, כי הנסיך באנדר, וראש המוסד תמיר פרדו, נפגשו באחרונה כמה פעמים בעקבה שבירדן, וכי פגישות אלה הפכו לסוד גלוי במזרח התיכון במידה כזו, עד אשר יורש העצר הסעודי הנסיך סלמאן, הביע דאגה הולכת וגוברת באוזני בכירים בבית המלוכה, מההתקרבות המהירה בין שני ראשי גופי המודיעין העיקריים של סעודיה וישראל.
המקורות האיראנים גם מוסרים, כי כאשר נשיא צרפת פרנסואה הולנד ביקר בישראל ב-17 וב-18 בנובמבר, כמה ימים לפני פתיחת השיחות בין ששת המעצמות ואיראן בז'נווה, הגיע בחשאי לתל-אביב גם הנסיך באנדר, והשתתף בהתייעצויות המדיניות והמודיעיניות שנערכו בין הדרגים הצרפתיים והישראליים הבכירים ביותר,  כיצד לעצור את התוכנית הגרעין האיראנית.      
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי מהדרך בה המודיעין האיראני בנה את הידיעה  יש לו ארבע מטרות:
1. להסב את תשומת לבו של יורש העצר הסעודי הנסיך סלמאן לקשרים ההולכים ומתהדקים, בין הנסיך באנדר ותמיר פרדו. המקורות שלנו במפרץ מוסרים, כי בבית המלוכה הסעודי מתנהל עתה מאבק פנימי אשר במרכזו נמצא מהלך של כמה נסיכים בכירים להדיח את הנסיך סלמאן מתפקיד יורש העצר. אחד מראשי קבוצת נסיכים זו הוא ראש שירותי המודיעין הסעודיים הנסיך באנדר.
עצם פרסום ידיעה כזו יכול להעמיק את החשדות ואת הקרע שבין סלמאן לבאנדר. במילים אחרות, האיראנים פועלים להגברת המאבקים הפנימיים בבית המלוכה הסעודי, במטרה להחלישו.
2. פרסום כזה מעיד, כי בטהרן הולכת וגוברת הדאגה מפני שיתוף הפעולה המודיעיני הסעודי-ישראלי, ומהאפשרות כי שתי המדינות תבצענה שורה של התקפות חשאיות, כולל מתקפות סייבר, על התוכנית הגרעינית האיראנית. פרסום כזה נועד להראות לדעת הקהל האיראנית וגם לסעודיה ולישראל, כי המשטר וגופי המודיעין שלו ערים למתרחש והם נערכים לקדם התקפות כאלה. 
3. פרסום מידע כזה מראה  גם לדעת הקהל האיראנית, בפני איזה אויבים חיצוניים עומד ההסכם הגרעיני שהושג בז'נווה, וכי מוטב שהמתנגדים להסכם בטהרן ייקחו בזאת בחשבון, מאחר ובהתנגדותם הם מחלישים את יכולות ההתגוננות האיראניות.
4. עצם העובדה, כי ידיעה איראנית זו, פורסמה בהרחבה בכלי התקשורת הרוסיים, ביום שני 2.12, אבל לא פורסמה באף כלי תקשורות מערבי, מראה על שיתוף הפעולה העמוק הקיים בין שירותי המודיעין הרוסיים והאיראניים.   

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות