איראן העבירה בחשאי 1,300 ק"ג אורניום מעושר לפארצ'ין. 1,630 צנטריפוגות מהירות מעשירות אותם לדרגה צבאית

ההערה היותר חשובה שסגן נשיא איראן וראש הוועדה לאנרגיה גרעינית האיראנית עלי אכבר סאלחי השמיע בשבת 19.4, הייתה לא לגבי כור המים הכבדים באראק, שם הודיע על תכנון מחדש של הכור, כך שיוכל לייצר 'רק' חמישית מכמות הפלוטוניום שטהרן תכננה, אלא על המתקן הצבאי פארצ'ין ליד טהרן.
המקורות המודיעיניים והצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי לא רק דבריו של סלאחי לגבי פארצ'ין, הם שיא חדש של העמדת פנים איראנית, אלא פארצ'ין היא הנקודה המרכזית במערכת הרמייה והכחש האיראנית במו''מ בין איראן ושש המעצמות.
הבעיה היא לא עומק הרמייה האיראנית, אלא הנכונות של ממשל אובמה בוושינגטון, ושל האירופאים, עד עתה, להעמיד פנים כאילו המו''מ הגרעיני מתקדם בצורה חלקה לקראת פתרון רוב הבעיות הקשורות בתוכנית, ולהתעלם מהמשמעויות, בעיקר הצבאיות, של המתרחש במערכת הרמייה הגרעינית האיראנית.
ביום חמישי 17.4, הודיעה הוועדה לאנרגיה גרעינית של האו''ם בווינה, כי איראן דיללה את כמויות האורניום שברשותה אותן אפשר להפוך במהירות לאורניום המתאים לייצור נשק גרעיני, (כלומר את האורניום המועשר לדרגה של 20 אחוז), עד לכמות שעתה נשארו בידיה פחות מ-20 אחוז שאינם מדוללים. כמות זו לא תספיק לאיראן לייצר ראש חץ גרעיני. The development leaves Iran with substantially less of the 20-per cent enriched uranium that it would need for a nuclear warhead .
מי שקורא דו''ח זה, יכול להתרשם כי עברה וחלפה הסכנה המידית לפיה יש לאיראן מספיק אורניום מועשר לבנייתה של פצצה גרעינית, וכי דבריו של שר החוץ האמריקני ג'ון קארי מלפני שבוע, לפיהם לאיראן יהיה מספיק אורניום מועשר לגשת להרכיב פצצה גרעינית תוך חודשיים, כלומר עד סוף חודש מאי, אינם תקפים יותר.
כיוון שכך, אין כל צורך לחזור ולדבר על העלאת האופציה הצבאית מחדש מול איראן, וטהרן והמעצמות יוכלו לחדש את המו''מ ביניהן בניו יורק ב-5 במאי, כדי להביאו לידי סיום מוצלח.
אולם העובדה שהתעלמו ממנה בדו"ח האחרון של סוכנות הגרעין ה-IAEA,  היא הגדלה פתאומית בכמות האורניום בדרגת העשרה של 5 אחוז שהאיראנים העשירו,  והעברה בחשאי של כמות זו לבסיס הצבאי פארצ'ין Parchin, ליד טהרן, במטרה להגדיל שם את אחוז ההעשרה של כמויות אלה לדרגות גבוהות אף יותר מ-20 אחוז.
במילים אחרות, ביד אחת איראן מדללת את דרגת ההעשרה של כמויות של אורניום. מצד שני-חשאי היא מעשירה כמויות חדשות של אורניום לדרגות גבוהות יותר.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי עד עתה העבירה איראן כמות של 1300 ק"ג אורניום מעושר בדרגה של 5 אחוז לפארצ'ין, שם פועלות בחשאי כ-1630 צנטריפוגות מהירות מהדור חדש, במטרה להגדיל את רמת ההעשרה.
בשלוש שנים האחרונות סירבה  טהרן בתוקף לאפשר לפקחי האו''ם-IAEA, לבקר במתקני פארצין, וזאת למרות החשש הכבד ששם בוצעו כבר ניסויים בחומרי נפץ גרעיניים. איראן טוענת כי פארצ'ין הוא רק בסיס צבאי שלא מתקיימת בו שום פעילות גרעינית ולכן היא איננה מחויבת לאפשר בו ביקור פקחים.
עלי אכבר סאלחי אמר בשבת: 'אנחנו עדיין איננו יודעים מדוע הם (פקחי ה-IAEA) רוצים לבקר בפארצ'ין פעם שלישית, למרות שני ביקורים קודמים' We still don’t know why they want to visit Parchin for a third time despite two visits to the site [earlier],” Salehi said . 'הם (הוועדה לאנרגיה גרעינית) אומרים שיש להם איזה שהוא מידע על האתר, ואנחנו ענינו להם שהם יעבירו את המידע אלינו כדי שנהייה בטוחים לגבי תוקפו-נכונותו, דבר שהם סרבו לעשות עד כה'. The say they have some information [about the site] and we have told them to pass the information to us to make sure about its validity, which they have refused to do so far.
זו היא כמובן היתממות נוספת של סאלחי, המבקש לקבל את המידע שיש ל-IAEA, כדי שאיראן תוכל למצוא דרכים חדשות-נוספות להונות את ארה''ב ואת יותר חמש המעצמות לגבי המתרחש באמת בפארצ'ין.
עכשיו באים המקורות המודיעיניים של תיקדבקה ושמים את המידע הזה על השולחן בצורה גלויה לפני סאלחי וטהרן.

 

Print Friendly, PDF & Email