איראן הציבה את שייטת 34 מול האוניות האמריקנית ליד תימן


המשחתת האמריקנית 'מאסון' USS Mason משגרת טילי 'טומהוק' מול טילי ה-C-802 האיראניים-הוטיים שנורו לעבר השייטת האמריקנית בים האדום. )
מפקד הצי האיראני תת-אדמירל חביבולאה סאיירי Rear Admiral Habibollah Sayyari הודיע, ביום ה' 13.10, כי השייטת האיראנית מס' 34 The Iranian 34th Fleet הוצבה ליד מיצרי באב אל מאנדב מול חופי תימן.
מפקד הצי האיראני לא הזכיר במילה אחת את ההתקפה האמריקנית  בטילי שיוט מדגם 'טומוהוק' Tomahawk cruise missiles, על שלושה מרכזי מכ"ם איראנים בחוף תימן בים האדום ואת השמדתם. הוא רק אמר כי אוניות המלחמה האיראניות תשמורנה על הביטחון בנתיבי הים עבור כלי שייט איראניים ותגנה על האינטרסים האיראניים בים'. The fleet will provide security to sea ways for Iranian vessels and protect Iran’s interests on the high seas.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי השייטת האיראנית מס' 34 מורכבת משתי אוניות מלחמה. אוניית הפיקוד הלוגיסטית שהיא גם נושאת מסוקים 'בושייר'  Bushehr logistic vessel, ומשחת הטילים המונחים האיראנית 'אלבורז' Alborz destroyer.
השייטת האיראנית הזו איננה מהווה כוח ימי המסוגל לתקוף את השייטת האמריקנית הנמצאת באותו אזור, והמורכבת משתי משחתות הטילים המונחים 'מאסון' ו'ניטצה' USS Mason and USS Nitze , ואוניית הפיקוד 'פונס' afloat forward staging base USS Ponce.
אולם עצם העובדה שאיראן איננה מוכנה לעבור לסדר היום על ההתקפה האמריקנית, הראשונה מסוגה, על מתקנים צבאיים איראנים שהוצבו בתימן, מצביעה על איתות ברור  מצד טהרן לוושינגטון, כי העימות האמריקני-איראני סביב תימן רק החל, וכי צפויים בו סיבובים נוספים.
קודם לכן פרסמו המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה את הפרטים הבאים:

משחתת הטילים המונחים האמריקנית 'ניטצה' USS Nitze תקפה ביום ה' 13.10 לפנות בוקר בטילי שיוט מדגם 'טומוהוק' Tomahawk cruise missiles, שלושה מרכזי מכ"ם בחוף תימן בים האדום והשמידו אותם.
התקיפה האמריקנית באה לאחר שביום ד' (12.10) הותקפה משחתת הטילים המונחים 'מאסון' USS Mason בטילים איראניים נגד אוניות מדגם C-802. זו הייתה ההתקפה השנייה של המשחתת האמריקנית תוך ארבעה ימים. התקיפה הראשונה התרחשה ב-9.10.
זו פעם ראשונה שארצות הברית תקפה בים האדום מטרה של משמרות המהפכה  האיראניים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי לא האמריקנים ולא האיראניים יודו בפומבי כי הותקפה מטרה איראנית בתימן.
אולם כפי שתיקדבקה פרסם כבר ביום ד', משמרות המהפכה האיראניים הם שהביאו והציבו את מערכות הטילים נגד אוניות מדגם C-802, ויחד אתם את מערכות המכ"ם הדרושות להפעלתם.
אותו מודוס אופראנדי איראני אפשר היה לראות לפני 10 שנים ב-2006, כאשר משמרות המהפכה האיראניים הביאו טילים דומים לחיזבאללה והציבו אותם על החוף הלבנוני. טילים כאלה שוגרו ב-14 ביולי 2006, עם פתיחת מלחמת לבנון השנייה, לעבר ספינת הטילים של חיל הים אח"י חנית, פגעו בה קשה והעלו חלקים ממנה באש. קצינים איראניים שהשתלטו על תחנות מכ"ם לבנוניות כיוונו את הטילים לעבר האונייה הישראלית.
אין אפשרות לשגר טילים אלה ללא מערכת מתקדמת של תחנות מכ"ם. את מערכות המכ"ם שהוצבו ליד שתי ערי הנמל התימניות העיקריות בים האדום, מוקה Mokha, ואל חודיידה Al Hudaydah, הפעילו טכנאי טילים ומכ"ם של משמרות המהפכה האיראניים.
עוד מציינים המקורות הצבאיים שלנו, כי האיראניים הקימו שלוש תחנות מכ"ם. שתי תחנות מכ"ם ליד שתי סוללות הטילים, ותחנה מכ"ם שלישית שתתאם ביניהן.
 השמדת שלוש תחנות המכ"ם על ידי האמריקנים לא תאפשר למורדים ההוטים בתימן להמשיך ולשגר את טילי ה-C-802, ולחסום את תנועת האוניות בים האדום.
זו הסיבה מדוע לאחר התקיפה פרסם הפנטגון את ההודעה הבאה: 'הריסת מתקני המכ"ם תצמצמם את יכולתם (של המשגרים) לעקוב ולפגוע באוניות בעתיד'. 'מתקני המכ"ם האלה היו מבצעיים בניסיונות התקפה קודמים על אוניות ביום האדום, כולל ההתקפה בשבוע האחרון על אונייה נושאת דגל אמריקני (של איחוד הנסיכויות ה-UAE ) , מדגם Swift-2 , ועל המשחתת 'מאסון'.
Destroying these radar sites will degrade their ability to track and target ships in the future. These radars were active during previous attacks and attempted attacks on ships in the Red Sea, including last week's attack on the USA-flagged vessel "Swift-2", and during attempted attacks on USS Mason and other ships as recently as today.
כמה שעות לפני ההתקפה האמריקנית פרסמו המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה את הפרטים הבאים:

לאחר שטהרן הודיעה לוושינגטון, לפני חודשיים, בסוף אוגוסט, כי היא הבהירה למורדים ההוטים בתימן, כי אל להם לחכות למשלוחי נשק איראניים נוספים,  שלחו אליהם משמרות המהפכה האיראניים בשבוע האחרון של ספטמבר, ובשבוע הראשון של אוקטובר, את משלוח הנשק הגדול ביותר שאי פעם נשלח מאיראן למורדים בתימן.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי המשלוח הזה כלל ברובו מהטילים הבאים. טילי קרקע-קרקע מדגם סקאד Scud  D שיש לו טווח של למעלה מ-800 ק"מ,  וטילים נגד אוניות מדגם  C-802 which is the upgraded version of the Chinese anti-ship missile YJ-8 – Nato name-CSS-N-8 Saccade.
יחד עם הטילים נגד אוניות הגיעו קצינים איראניים של משמרות המהפכה, אשר הביאו אתם מערכות מכ"ם בלעדיהן אי אפשר לכוון ולשגר את הטיל אל המטרות הימיות ולפגוע בהן.
טילי הסקאד D, נמסרו לידי הכוחות ההוטיים בצפון תימן. טילי ה-C-802, נמסרו לידי פלג של ההוטים הנמצא כולו תחת פיקוד ישיר של קציני משמרות המהפכה האיראניים בשם 'נסאר אללה' Ansar Allah, המרוכז בעיקר בשתי ערי הנמל התימניות העיקריות בים האדום, מוקה Mokha, ואל חודיידה Al Hudaydah.
בעזרתם והדרכתם של קציני משמרות המהפכה האיראניים הוקמו ליד שתי הערים האלה שני בסיסים של טילי C-802.
מאחר ורוחבו של הים האדום החוצה בין חצי ערב לאפריקה, באזור הזה, הוא 62 ק"מ בלבד, הטילים האיראניים יכולים עכשיו לחסום את כל תנועת האוניות ומכליות הנפט  הבאות מתעלת סואץ לכיוון המפרץ, או להיפך. כלומר שליש מיצוא הנפט היומי של סעודיה ונסיכויות הנפט במפרץ, הושם תחת שליטה של טילים איראניים.
הטילים  האיראניים יכולים לחסום גם תנועת האוניות הישראליות, כולל אוניות חיל הים הישראלי, מאילת דרומה, לכיוון מפרץ עדן והאוקיינוס ההודי.   
אחד האספקטים הנוספים המטרידים ביותר של אספקת הטילים האלה לידי ההוטים, הייתה העובדה ששום גוף מודיעיני העוקב אחר המתרחש בים האדום, לא האמריקנים, לא הסעודים, לא המצרים, וגם לא הישראליים, לא ידעו כי משלוח  ענק של נשק איראני כזה, נמצא בדרכו להוטים בתימן, ולא היו ערים לעובדה, כי בתימן הוקמו בסוף ספטמבר והתחלת אוקטובר שלושה בסיסים לשיגור טילים בליסטיים: בסיס אחד מול סעודיה, שני בסיסים מול הים האדום.
במקביל להצבת הטילים הזרימו המורדים ההוטים כוחות גדולים לאי פרים שבמייצרי באב אל-מאנדב Perim island in the Bab al-Mandeb strait.
מאחר ורוחב המייצרים המהווים את נקודות היציאה והכניסה מהים האדום, הוא בסה"כ 20 ק"מ, הרי מי ששולט באי פרים, שולט על המייצרים כולם 
אולם האיראניים וההוטים לא הסתפקו בקביעת עובדות אסטרטגיות אלה. הם החלו להשתמש בהן.
1. ב- 1 לאוקטובר שיגרו ההוטים טילים מדגם C-802 לעבר אוניית תובלה צבאית של איחוד הנסיכויות הערביות UAE מדגם HSV-2 Swift logistics catamaran, ששייטה ליד מצרי באב אל-מאנדב. האונייה, שהייתה פעם שייכת לצי האמריקני, נפגעה קשה. איחוד הנסיכויות אף פעם לא הודיעו מה היה מספר ההרוגים והפצועים בהתקפה.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי המטרה האיראנית-הוטית בהתקפה הייתה להפסיק את תנועת אוניות המלחמה של ה-UAE, מעדן בדרום תימן שם יש ריכוז גדול של כוחות של הנסיכות עם כוחות סעודיים, אל נמל אסאב Assab באריתריאה. בנמל הזה הקים הצי של ה-UAE בסיס ימי גדול.
סוף כל סוף החליטו בוושינגטון להגיב על ההתפתחויות  הצי האמריקני החיש לאזור באב- מאנד שלוש אוניות מלחמה אמריקנית:   שתי משחתות הטילים המונחים 'מאסון' ו'ניטשה' USS Mason and USS Nitze , ואוניית הפיקוד 'פונס' afloat forward staging base USS Ponce.
2. הצבת אוניות המלחמה האמריקניות לא הרתיעה לא  את האיראנים ולא את ההוטים.
ב-9 באוקטובר שוגרו מהחוף התימני  טילי C-802 לעבר השייטת האמריקנית. המשחתת האמריקנית 'מאסון' USS Mason, שיגרה בתגובה שלוש טילים-two Standard Missile-2s (SM-2s) and a single Enhanced Sea Sparrow Missile-ESSM- מול הטילים האיראניים. לא דווח באם הטילים האמריקנים הצליחו להשמיד את הטילים התוקפים.  אולם העובדה נשארת בעינה. זו הייתה התקפה איראנית-הוטית ישירה ראשונה מסוגה על אוניות של הצי האמריקני.
3. באותו יום (9.10), שיגרו ההוטים טילי סקאד D לעבר העיר הסעודית טאיף Ta'if, הנמצאת במרחק של 700 ק"מ מהגבול התימני, ורק כ-70 ק"מ מהעיר מכה  Mecca. מאחר והשמירה על המקומות הקדושים לאיסלם  היא המקור ללגיטימציה לשלטון בית המלוכה של משפחת סעוד בסעודיה, מדובר באיום איראני ישיר על בית המלוכה בריאד.
בעימות בין שני המעומדים בחירות לנשיאות  בארצות הברית שנערך באותו יום באוניברסיטת סנט.לואיס, התפארה המועמדת הדמוקרטית הילארי קלינטון, כי היא זו שתרמה להשגת ההסכם הגרעיני עם איראן מבלי שנורתה אף ירייה אחת (אמריקנית). "We put a lid on Iran's nuclear program without firing a single shot."
הגב' קלינטון צודקת. ארצות הברית לא ירתה אפילו ירייה אחת. האיראנים הם אלה שירו יותר מירייה בודדת. הם ירו טילים.   

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות