איראן הצליחה להשיג בין שליש לחצי כמות האורניום המעושר הדרושים לה ליצור פצצה גרעינית.

תיקדבקה: ראש חטיבת מחקר באמ"ן תת-אלוף יוסי ביידץ בדיווח לממשלה ביום א 21 לספטמבר. איראן הצליחה להשיג בין שליש לחצי כמות האורניום המעושר הדרושים לה ליצור פצצה גרעינית. דבריו מהווים שינו דרמטי בעמדת גופי ההערכה המודיעיניים הישראליים לגבי היכולת הגרעינית האיראנית.
לדבריו של תא"ל ביידץ, איראן דוהרת לקראת פיתוח נשק גרעיני, ואין שום גורם בעולם העוצר אותה. גם הסנקציות אינן מאטים את טהרן.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי דבריו של ראש מחקר בחטיבת אמ"ן באים על רקע ההערכות, כי למרות שאיראן מפעילה איראן רק 4000 צנטריפוגות, ולא 6000 כפי שפורסם, והיא מפיקה אורניום מעושר רק בדרגה של 4 עד 5 אחוז בלבד. יהיה בידיה מספיק חומר לייצור פצצה גרעינית תוך שנה עד שנה וחצי, כלומר עד סוף שנת 2010, או אפילו קודם לכן.
כדי שהאיראנים יוכלו להפיק מאורניום המעושר בדרגה נמוכה כזו פצצה גרעינית, הם צריכים כי בידיהם יהיה לפחות 1.5 טון של אורניום מעושר בדרגה נמוכה, מהם אפשר יהיה להפיק מספיק אורניום בדרגה של 90 אחוז, כמות שתספיק לבניית פצצה גרעינית אחת.
לפי דברי תא"ל ביידץ, בידי איראן מצויים כיום כבר בין 1/2 ל-3/4 טון אורניום מעושר ממנו אפשר להתחיל לבנות פצצה גרעינית.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי המעבר מייצור אורניום המעושר בדרגה נמוכה, לייצור מאורניום המעושר בדרגה גבוהה המתאימה לנשק גרעיני, הוא קל, קצר, ומהיר מאוד.
דבריו של ראש חטיבת מחקר באמ"ן, כי איראן דוהרת לקראת פיתוח נשק גרעיני, הפתיעו רבים בדרגים המדיניים והצבאיים הבכירים, משום שעד עתה שררה באמ"ן דעה שונה.
ההערכות היו , bכי אפילו אם האיראניים יגיעו לשלב בו הם יוכלו לבצע ניסוי גרעיני תת-קרקעי, דבר שאינו מצריך בניית פצצה או ראש חץ גרעיני, אלא מתקן גרעיני שאינו יכול להיות מותקן על טילים, או מוטען על מטוס, הם יעצרו בנקודה זו, ולא יבצעו גם את הניסוי התת-קרקעי.

לפי הערכה זו, רבים במערכת המודיעינית והצבאית הישראלית החזיקו בדעה, כי בסופו של דבר איראן תפתח יכולת לייצר נשק גרעיני, אולם לא תייצר אותו.
ההערכה הזו התבססה על מידע מודיעני שהראה, כי כאשר איראן קיבלה לידיה מפקיסטן עוד ב-2002 את התוכניות המפורטות כיצד לבנות מתקן גרעיני שבאמצעותו אפשר לבצע ניסוי תת-קרקעי גרעיני, האיראנים בדקו ולמדו את התוכניות, אולם לא עשו אתן דבר. דבריו של תא"ל יוסי ביידץ, ביום א' 21 לספטמבר, לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. מצביעים על שינוי דרמטי בעמדת גופי ההערכה המודיעיניים הישראליים, לגבי כוונותיה הגרעיניות של טהרן. מי שהיה רמטכ"ל צה"ל , רב אלוף (במיל.) משה (בוגי) יעלון, אמר ביום ג' בראיון רדיו, כי להערכתו, מלחמה בין ישראל ואיראן היא בלתי נמנעת.

Print Friendly, PDF & Email