איראן השלימה את העברת מתקני הגרעין והעשרת האורניום למתקנים תת-קרקעיים

איראן הודיעה ביום ד' 14.12, כי השלימה את העברת המתקנים הגרעיניים שלה, כולל הצנטריפוגות להעשרת אורניום למתקנים תת-קרקעיים, וכי עתה התוכנית הגרעינית האיראנית מוגנת מפני התקפה של ארה''ב וישראל.  את ההודעה מסר  ראש מחלקת ההגנה הפסיבית במשמרות המהפכה האיראניים גולמראזה ג'אלילי Gholamreza Jalali, שאמר 'כי החשיפה (האיראנית) בתחום הגרעין הגיעה לדרגה הנמוכה ביותר'. ציטוט המקור:Our vulnerability in the nuclear area has reached the minimum leve l.
שר הביטחון אהוד ברק הזהיר כמה פעמים בשבועות האחרונים, כי אם איראן תצליח להעביר את המתקנים הגרעיניים שלה למבנים תת-קרקעיים, לא רק שאי אפשר יהיה לתקוף יותר את התוכנית הגרעינית האיראנית, אלא גם אי אפשר יהיה לדעת מה שמתרחש בה. הכוונה בדבריו הייתה שאי אפשר יהיה לדעת אם ומתי האיראנים נגשו לבנייתם של פצצות וראשי חץ גרעיניים. המשנה לראש הממשלה והשר לנושאים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון, אמר ביום ב' 12.12, 'כי איראן תשיג יכולת גרעינית צבאית בתוך חודשים'.
ראש מחלקת ההגנה הפסיבית במשמרות המהפכה האיראניים ג'אלילי, הוסיף ואמר, 'כי אם הנסיבות (הביטחוניות)  ידרשו זאת, ימוקמו מתקני העשרת האורניום במקומות בטוחים יותר'.
המקורות המודיעיניים והאיראנים של תיקדבקה מציינים, כי דברים אלה מתייחסים לצנטריפוגות מדור ראשון P1,ו-P2, אשר כ-4,400 מהן נשארו לפעול במפעל בנטאנז, בעוד שהצנטריפוגות החדשות והמהירות יותר האיראניות מהדגמים IR2, ו-IR4, הועברו לעיר הגרעינית התת-קרקעית החדשה אשר האיראניים הקימו בפורדו Fordo ליד קום.
המקורות שלנו מסרו כמה פעמים בחודשים האחרונים כי כאשר תסתיים העברת הצנטריפוגות החדשות לפורדו, ייגשו האיראניים להעשיר את כמויות האורניום המעושר בדרגה של 20 אחוז הנמצאות בידיהם, לדרגה של 60 אחוז.
בידי האיראניים נמצאות כיום כמויות של אורניום מעושר המספיקות לבנייתן של 4 עד 5 פצצות גרעיניות, ושני הדברים היחידים המונעים מאיראן נשק גרעיני, הוא העשרת האורניום שבידיהם לדרגה צבאית, והחלטה פוליטית של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, להתחיל להרכיב את  הפצצה הגרעינית האיראנית.
עד עתה  הייתה ההערכה בקרב גורמי מודיעין מערביים וישראליים, כי האיראנים נתקלים בבעיות קשות בהפעלת הדור החדש של הצנטריפוגות שלהן, בעיקר שאין להם את הסוג המיוחד של מתכת סגסוגת, פלטות נחושת ופלדה מיוחדות, ואבקת מתכות מיוחדת, specialized aluminum alloys, tungsten-copper plates, tungsten metal powder and maraging steel. כל החומרים האלה דרושים כדי לייצר את הלהבים של הצנטריפוגות החדשות. להבים אלה הם הגורם העיקרי המבטיח פעולה חלקה להעשרת אורניום, והפקה של אורניום לשימוש צבאי ברמה גבוהה. חוסר היכולת של האיראנים לייצר מתכות כאלה, וחוסר היכולת שלהם להשיג אותם בשווקים הבינלאומיים, הוצג בשבועות האחרונים  על ידי הדרגים המדיניים והמודיעיניים האמריקנים והישראליים, כהוכחה לכך כי יש עדיין מספיק זמן כדי לעצור את התוכנית הגרעינית האיראנית.
אולם המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים עתה בלעדית, כי בשבועיים האחרונים התברר שהאיראנים השיגו מתכות מיוחדות אלה בצפון קוריאה, וכי החל מתחילת חודש נובמבר הן החלו להגיע לאיראן, בעזרתם של גורמים סיניים, שעזרו בתיווך ובמימון העסקה האיראנית-צפון קוריאנית. הסינים עזרו גם בהעברת המתכות לאיראן. המקורות שלנו מוסרים, כי  מאות טונות של המתכות המיוחדות הדרושות לאיראנים כדי לייצר את הצנטריפוגות החדשות, ולהבטיח את פעולתן התקינה, הגיעו כבר לאיראן.
גורמים מודיעיניים מערביים סבורים,  כי הפיצוץ  ביום א' 11.12 במפעל הפלדה ביזאד Yazd במרכז איראן, נופח בכוונה על ידי האיראנים, והוצג כאילו המדובר בעוד פעולה חשאית אמריקנית, או ישראלית, נגד היכולת האיראנית לייצר את המתכות המיוחדות הדרושות לה לתעשייתה הגרעינית. המטרה האיראנית בפרסום זה הייתה להשאיר את הרושם בארצות הברית ובישראל כי טהרן עדיין לא פתרה את הקשיים שלה בתחום אספקה סדירה של מתכות מיוחדות, בעוד שלמעשה שמתכות אלה כבר נמצאות בידיה.  
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות