איראן והחמס חידשו את הברית ביניהם. החמס יקבל עזרה צבאית. ויתמוך באסד ובחיזבאללה

לאחר מגעים חשאיים, שנמשכו חודש, בין טהרן והנהגת החמס,  במקביל לשיחות הפיוס שהחמס מנהל עם יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, נפגש ביום ה' 22.5 בלילה בדוחה שבקטאר, סגן שר החוץ האיראני חוסיין אמיר עבדולאחיין Hossein Amir-Abdollahian, עם מנהיג החמס חאלד משעל.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה, מדווחים, כי הפגישה  היוותה את האישור הסופי של שני הצדדים, להסכם החשאי שנחתם כבר בין החמס וטהרן, לפיו החמס חוזר להיות בעל הברית של איראן-סוריה-וחיזבאללה במזרח התיכון. ההסכם כולל גם את חידוש העזרה הכספית האיראנית לחמס בסך 200 מיליון דולר לשנה, וחידוש העזרה הצבאית האיראנית לחמס. החמס יתחיל לקבל  מאיראן מערכות וציוד צבאי מתקדם, דומות לאלה שהג'יהאד האיסלמי מקבל, ואנשי החמס ישתתפו מחדש בקורסים באיראן המנוהלים על ידי משמרות המפכה האיראניים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים שלנו דיווחו כבר על התפתחות צפויה זו ב-16.5, בשבועון דבקה-נט-וויקלי DNW, בגיליון מס' 635, תחת הכותרת: 'בשעה שהחמס משיג הסכם אחדות עם הפת''ח-הוא פותח את דלתות עזה בפני האיראנים', Hamas Forges Unity with Fatah – But Also Reopens Gaza Door to Iran.
 ב- 14.5, כאשר שר החוץ האמריקני ג'ון קארי  נפגש בלונדון עם יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, וב-15.5 כאשר שרת המשפטים ציפי ליבני נפגשה עם אבו מאזן, גם קארי וגם ליבני, ידעו על הפגישה הצפויה בין האיראנים וחאלד משעל, אבל הם התעלמו ממידע זה, ולא העלו אותו בשיחות עם יו''ר הרשות.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי התנאי האיראני לקיום הפגישה עם משעל, הייתה הצהרה  פומבית מטעם החמס, שהוא תומך ללא סייג במדיניות האיראנית בסוריה. משעל מילא אחר התנאי הזה, כאשר אמר ביום ה' בלילה בדוחה,  'כי החמס מברך על עמדותיה של טהרן כלפי סוריה, וכי אנחנו (החמס), לא נשכח אף פעם את תמיכתו של אסד באומה הפלסטינית'. 
He also welcomed the position of Tehran towards Syria. We will never forget Syrian President Bashar Al-Assad 's support for the Palestinian nation,
המקורות המודיעיניים ובמפרץ של תיקדבקה מוסרים, כי זמן קצר לפני פגישת ג'ון קארי ואבו מאזן באמצע מאי, סיימה מועצת השורא של החמס, שהיא הגוף העליון המקבל את ההחלטות המכריעות בנושאי מדינות וביטחון של הארגון, את דיוניה בקבלת בשלוש החלטות דרמטיות:
1. החמס פועל מעתה לבסס מחדש את יחסיו עם טהרן.
2. מועצת השורא מאשרת את נסיעתו של מנהיג החמס חלאד משעל לטהרן, כדי לדון ביחד עם ההנהגה האיראנית בכל האספקטים הצבאיים והכספיים הכרוכים בחידוש הברית בין  טהרן לעזה.
3. חידוש הברית בין טהרן לחמס, לא צריך להפריע למהלכים לאיחוד פלסטיני בין הגדה המערבית לעזה, ובין החמס לפת''ח.
מאחר וחלאד משעל, וראשי חמס אחרים, לא רצו שהמגעים החשאיים עם איראן ייפגעו בשיחות ובמהלכי הפיוס הפלסטינים, הציע החמס, כי משלחת מדרג נמוך מטעמו תגיע לטהרן. אולם האיראנים דחו הצעה זו, ואמרו כי מבלי שמנהיג החמס עצמו-חלאד משעל- יגיע לבירה האיראנית, או לחילופין ייפגש במפרץ עם נציג איראני בכיר, אין הם מוכנים לדבר עם איש, אם אפילו מדובר בסגנו של משעל, מוסה אבו מרזוק.
לבסוף החליטה מועצת השורא השבוע לאשר את פגישתו של משעל עם האיראנים, בטהרן או בדוחה, וקבלה את תנאי האיראנים לבצע את הפגישה מיד, ולא להמתין עד להקמת ממשלה פלסטינית חדשה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מלבד הרצון של החמס להביא לכך, כי תחודש ההקצבה השנתית האיראנית בת 200 מיליון הדולר להנהגת הארגון המצויה במשבר כספי חמור, מסתכלים ראשי החמס בדאגה גוברת והולכת, לא רק בהשקעות הענקיות שטהרן משקיעה בחודשים האחרונים  בג'יהאד האיסלמי ברצועת עזה ובלבנון, אלא גם במהלך האיראני להפוך את הזרוע הצבאי של הג'יהאד ברצועת עזה, לכוח צבאי מודרני, שיהיה גדול יותר מהזרוע הצבאית של החמס-גדודי עיז א-דין אל קסאם.
לרצועת עזה הגיעו בחודשים האחרונים מאות אנשי ג'יהאד, אשר אומנו במיוחד באיראן למטרה זו. חלקם הוכשר בקורסי מפקדים של משמרות המהפכה, חלק אחר הוכשר כמהנדסים וטכנאים צבאיים, אשר מתמחים בהפעלת מערכות נשק חדישות. איראן משקיעה גם כספים רבים ברכישת מערכות נשק מתקדמות בלוב, והעברתם דרך מצרים, לג'יהאד בעזה. ראשי החמס הבינו, כי אם מצב זה יימשך עוד זמן רב, יהפוך הג'יהאד, במקום החמס,  לגוף הצבאי המרכזי ברצועה.

Print Friendly, PDF & Email