איראן וחיזבאללה נאבקות למנוע התמוטטות מרכזי הכוח שלהן בעיראק ובלבנון. חיזבאללה הקים יחידות מיוחדות לפיזור ההפגנות

כאשר מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה אומר בנאומו, ביום שישי 25.10, כי אם ההפגנות ברחובות ובכיכרות המרכזיים בלבנון תמשכנה המדינה תשקע לתוך 'תוהו ובוהו, התמוטטות, ומלחמת אזרחים' chaos, collapse and civil war, וקורא לתומכי חיזבאללה לצאת מההפגנות ולחזור לבתיהם, הוא מסתיר מאלה השומעים אותו את העובדה' כי הוא כבר עשה את הצעדים הראשונים לקראת מלחמת אזרחים כזו.
כל הנאום שלו נבנה בצורה שנועדה להצדיק את פעולותיו ופעולות חיזבאללה בימים הקרובים להשתמש בכוח כדי להביא לסיום מהיר ככל שאפשר של ההפגנות.

לא איראן ולא חיזבאללה בלבנון יכולים להרשות לעצמם לאבד את עמדות הכוח שיש להם בממשלה ובצבא הלבנוניים.
זו הסיבה מדוע חלק גדול מנאומו של נסראללה הוקדש למה שהוא טען הקשרים הסודיים שבין שגרירויות זרות בביירות למנהיגי המחאה. לגבי ארצות הברית הרחיק נסראללה לכת כאשר האשים במפורש את סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב ה-CIA, במעורבות בהפגנות.
'מאיפה בא הכסף' לארגן את ההפגנות? תהה בקול רם.
במילים אחרות, נסראללה ניסה בכל כשרונו הרטורי לקעקע את הדימוי שכבר התקבל בדעת הקהל בלבנון ובעולם הערבי כי מדובר בהפגנות עממיות רחבות המקיפות את כל שכבות האוכלוסייה בלבנון, כולל חיזבאללה.

זה היה בחלק הגלוי של דבריו. אולם בחלק החשאי של מעשיו נסראללה ביצע כבר את הצעדים הראשונים של שימוש בכוח, שימוש שילך וייתרחב בימים הקרובים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי נסראללה הכריז כבר באמצע השבוע על מצב כוננות בקרב הכוחות המיוחדים של חיזבאללה, כאשר לחלק מקצינים והחיילים חולקו בגדים אזרחיים ואלות לפיזור הפגנות. יחידות אלה הופעלו ביום ו' בפעם הראשונה בביירות, כאשר התנגשו עם מפגינים באחת הכיכרות המרכזיות בעיר ריאד אל-סולח   Riad al-Solh Square.  
מעתה יש לצפות להתנגשויות נוספות, כאשר בכל עיר ומקום בלבנון בו יופיעו מפגינים תופענה גם היחידות החדשות של חיזבאללה לפיזור הפגנות.
המקורות שלנו מציינים, כי מהשימוש באלות עד לשימוש בנשק חם הדרך היא קצרה מאוד. נסראללה רק מחכה להזדמנות הראשונה שמישהו מהמפגנים ישתמש בנשק חם, כלומר יירה את הירייה הראשונה במהומות אלה, כדי שאנשיו יגיבו באש במטרה לפזרם.

המקורות שלנו מדווחים, כי נסראללה פועל לפי תוכנית מבצעית בת שלושה סעיפים שהוכנה בימים האחרונים במטה הצבאי של חיזבאללה:  
1. ניסיון לפזר את ההפגנות בכוח הזרוע-השימוש באלות.
2. במסגרת הכוחות המיוחדים של חיזבאללה הוקמו יחידות ניידות, אשר מטרתן היא לפתוח את הכבישים המהירים וצמתי התנועה המרכזיים שהמפגינים חוסמים ברחבי לבנון. לרשות יחידות אלה הועמדו אמצעים הנדסיים שיפעלו לסילוק מחסומים ומכשולים שהוקמו על ידי המפגינים.
3. במרכזי הערים, העיירות והכפרים השיעיים הוצבו כוחות של חיזבאללה במטרה למנוע את התפשטות המהומות וההפגנות לאזורים השיעיים, כפי שמתרחש בימים האחרונים, ובמיוחד ביום שישי, בערים השיעיות העיראקיות.

המקורות של תיקדבקה מציינים, כי ביום שישי נוצר  עבור טהרן, וגם עבור נסראללה, מצב מסוכן ביותר, כאשר עכשיו קשה מאוד להפריד בין המהומות וההפגנות בלבנון ובעיראק. שני המרכזים העיקריים עליהם מושתת מערכת ההשפעה המדינית-צבאית של איראן וחיזבאללה במזרח התיכון-לבנון ועיראק, עומדים בפני זעזועים קשים, כאשר ניכרים בהם סימנים ראשונים של התמוטטות פנימית.
אין ספק כי מה שאנו רואים בימים האחרונים היא תוצאה ישירה של האיטיות שהפגינו המנהיגות האיראנית וגם נסראללה שלא היו ערים למתרחש ברחובות ביירות ובגדאד. עכשיו כאשר הם כבר התעוררו והחלו לפעול הם מגלים שהמאורעות האלה יצאו משליטתם.
זה לא היה מקרה, שביום שישי, היום בו הסתיימו 14 יום, אותם המנהיג השיעי העיראקי  האייטוללה עלי סיסטאני Ali Al-Sistani , הציב כאולטימטום  לראש הממשלה העיראקי עדאל עבדול-מהדי Adel Abdul-Mahdi  להתחיל להנהיג רפורמות כלכליות ולבצע צעדים ראשונים במלחמה בשחיתות, התפרצו ההפגנות והמהומות בעיראק מחדש בעוצמה בלתי רגילה. בשורה של ערים עיראקיות.
בבגדאד, בצרה ונסארייה, ובערים שיעיות אחרות בדרום עיראק צעדו ברחובות מאות אלפי מפגינים כשהם קוראים קריאות נגד איראן ומעלים באש את תמונות של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי. בפעם הראשונה בגל ההפגנות הנוכחי נוסף על מוסדות ממשלתיים הותקפו והועלו באש מבנים של ארגונים פוליטיים המזוהים עם איראן, ומבנים המשמשים את המליציות השיעיות הפרו-איראניות. בחלק מהמקומות אנשי המליציות השיעיות הם שפתחו באש על המפגינים.
זו הייתה אחת הסיבות שביום שישי נהרגו במהומות למעלה מ-40 עיראקים, וכ-2,300 נפצעו.    Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות