איראן וסוריה מתאמות ומשלימות את השתלטותן על לבנון. נשיא לבנון הגנרל מישאל סולימן לטהרן. מנהיג הנוצרים מישאל עוואן לדמשק.

תיקדבקה:איראן וסוריה מתאמות ומשלימות את השתלטותן על לבנון. נשיא לבנון הגנרל מישאל סולימן לטהרן. מנהיג הנוצרים מישאל עוואן לדמשק.
בעוד בישראל משלימים, עם המשך הזרמת הנשק האיראני והסורי לחיזבאללה בלבנון, וראש אמ"ן האלוף עמוס ידלין בהערכה שלו לקראת 2009, אפילו איננו טורח להזכיר את העובדה כי איראן תתחיל לבנות בשנה הבאה פצצה גרעינית, ממשיכה טהרן בתיאום עם דמשק, מבלי שהדבר יזכה להד ובוודאי שלא לפעולה שהיא מצד ישראל, את השתלטותה על לבנון.
בשלב זה טהרן מרכזת את מאמציה להעביר לציר שלה את הנוצרים בלבנון. המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה מדווחים, כי טהרן בונה במהירות חזית נוצרית פרו-איראנית במזרח התיכון. גם בארצות הברית בה מתנהל תהליך המעבר בין הנשיאים, והמצויה והמשבר הפיננסי, לא שמים לב להתפתחות מסוכנת זו שמשמעותה, הקמת חזית שיעית-נוצרית במזרח התיכון נגד הסונים.
על הביקור ופרטיו הוחלט ביום ב' 17.11, בין נשיא לבנון הגנרל מישאל סולימן ושגריר איראן בביירות ראזה שיאבאני Reza Shibani. מקורות בלבנון מוסרים כי הביקור שיימשך יומיים, ייערך בשבוע הבא ב-24 ו-25 בנובמבר.
המקורות של תיקדבקה מדווחים כי מבחינה אזורית מזרח תיכונית משמעות הצעד האיראני הזה, הוא, שבעוד סוריה ממשיכה לפרוס את כוחותיה הצבאיים מסביב לגבולות לבנון, איראן משתלטת על פנים לבנון. מקורות מודיעיניים ישראליים בכירים: זה הוא תהליך הפוך מהערכת המודיעין לשנת 2009 שהציג ביום ב' ראש אמ"ן האלוף עמוס ידלין, לגבי מהלכיהן של איראן וסוריה.
קצין בכיר אחר: האלוף ידלין הניח לפני הציבור צרור הערכות מיושנות שהן תערובת של התאמת התחזיות, לספקולציות הרווחות על המדיניות המזרח התיכונית של הנשיא הנבחר באראק אובמה, ומדיניות הממשלה בירושלים, מבלי לקחת בחשבון את מדיניותן של טהרן ודמשק, ועוד יותר את צעדיהן בשטח.
פתיחת 'המסע הנוצרי' של איראן החל עוד ב-13.10, כאשר לטהרן הגיע לביקור של יומיים, בתיווך ובארגון של חיזבאללה, מנהיג הפלג הגדול ביותר בין המרונים הלבנוניים הגנרל מישאל עוואן. כאשר שב מטהרן אמר עוואן, כי איראן היום היא היום הכוח החזק ביותר מהמפרץ הפרסי ועד סין, ובעוד 6 חודשים, כלומר באביב 2009, ייראו תוצאות ביקורו בשטח. בישראל לא התייחסו כלל לדברים אלה של עוואן, שהם בבחינת רעידת אדמה במצבה האסטרטגי של ישראל.
בשבוע הראשון של נובמבר הגיע לטהרן, בראש פמליה של 60 מראשי הנוצרים בלבנון אמיל לאחוד, מי שהיה נשיא לבנון עד נובמבר 2007 ונחשב עד עכשיו לאחד מהעיקרים שבתומכי סוריה בביירות.
האיראנים קבלו את פניו בשדה התעופה הבינלאומי של טהרן במשמר כבוד וטקסים השמורים בדרך כלל לראשי מדינות, ושיכנו אותו ואת רעייתו, באחד מארמונותיו של השאח הפרסי לשעבר. יתר חברי המשלחת שוכנו בבתי המלון היוקרתיים ביותר של טהרן. למקורות האיראנים של תיקדבקה מוסרים כי בטהרן עסוקים עתה בקדחתנות בהכנות לשורה של טקסים מפוארים ביותר שיערכו בזמן ביקורו של הגנרל מישאל סולימן בביירות. המקורות שלנו מוסרים, כי זמן קצר לפני שגנרל מישאל סולימן יגיע לטהרן, ייצא מנהיג הנוצרים הגנרל מישאל עוואן לביקור ראשון מסוגו בדמשק. בכך תתחלנה טהרן ודמשק לסגור, תוך תיאום ביניהם את מהלך השתלטותן על הנוצרים בלבנון.
כפי שאפשר היה להיווכח בסקירת המודיעין של ראש אמ"ן האלוף ידלין, בישראל מתעלמים בכלל מהמהלכים האלה, והמשמעות שלהם. בעוד האלוף ידלין מציג, כי הנשיא בשאר אסד מביא אתו לתהליך השלום עם ישראל את 'הנדוניה הלבנונית', הוא שוכח לומר, כי היא מביא אתו את לבנון הנמצאת בשליטה ומצוידת בנשק סורי-ואיראני.

Print Friendly, PDF & Email