איראן חידשה את הטסות הנשק לחיזבאללה דרך נמל התעופה בביירות.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: איראן חידשה את הטסת הנשק לחיזבאללה דרך נמל התעופה הבינלאומי בביירות. ביום שישי 8.9, נחת בשדה מטוס מטען ראשון מדובאיי, שהיה עמוס בציוד צבאי. האיראנים שלחו מטוס זה כניסיון לראות מה תהייה תגובת חיל האוויר הישראלי, או כוח האו"ם. מאחר ונחיתת המטוס ופירוק המטען הצבאי שלו עברו ללא תקלות ומבלי שישראל או האו"ם יוציאו על כך מילה אחת, עומדים האיראנים, באמצעות חברות תעופה מסחריות במפרץ, לשלוח בשבת וביום ראשון (10.9) שני מטוסים נוספים עמוסים בציוד צבאי. המטוס מדובאיי, שפירוקו קבל בשדה התעופה בביירות עדיפות על פני מטוסי מטען אחרים שהגיעו לפניו, המריא זמן קצר לאחר פירוקו ולאחר שתודלק, חזרה למפרץ הפרסי. ארגזי הציוד הצבאי האיראנים שבתעודות המשלוח שלהם צוין כי המדובר `בציוד מחשבים שביר` הועמסו ביום ו` לפנות ערב בנמל התעופה של ביירות על שיירת משאיות שהעבירה אותם למפקדת חיזבאללה בבעל בק. למרות דבריו של מזכיר האו"ם קופי אנאן כי כוחות האו"ם יפקחו על כניסת נוסעים וסחורות לנמל התעופה של ביירות, ממשלת פואד סניורה לא מסכימה להצבת פקחים של האו"ם בשדה התעופה. 5 הפקחים הגרמנים, שממשלת לבנון הסכימה כי יפעלו `באזור שדה התעופה`, הקימו נקודת ביקורת אחת במרחק של כ-1 ק"מ מנמל התעופה, נקודה אותה עוקפות כל השיירות עם מטענים היוצאות מהשדה.
חוגים צבאיים ומודיעיניים ישראליים ומערביים מדווחים כי בעוד האו"ם וממשלת ישראל משתפים בניהם פעולה בהצגת פריסת כוח האו"ם בלבנון כהצלחה מבצעית גדולה המאפשרת את יציאתם של כוחות צה"ל מלבנון ואכיפת החלטה 1701 של מועצת הביטחון, אין כל קשר בין פריסת כוחות האו"ם, לא ביבשה ולא בים, לא לגבי חיזבאללה ולא לגבי המשך זרימת הנשק אליו. הדבר היחיד שיש לפריסה זו השפעה היא על קצב הנסיגה המהיר של צה"ל מלבנון אשר תושלם השבוע.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי משלוחי הנשק לחיזבאללה, המתבצעים עתה גם דרך היבשה, הים, והאוויר, ללא כל הפרעה או התערבות של כוחות ישראליים או האו"ם,כוללים כמויות גדולות של טילים, נשק נ"ט, ובפעם הראשונה אף כמות גדולה של טילים נגד מטוסים. ההיקפים הגדולים של משלוחי הנשק בולט במיוחד בתחום הים, שם מוצבות כעת יחידות צי אירופאיות רבות, איטלקיות, צרפתיות, ויווניות, שמתפקידן למנוע מעבר משלוחים כאלה. המקורות הצבאיים שלנו מדווחים כי יחידות צי אלה מוצבות רק מול ביירות וחופי דרום לבנון. מלבד העובדה שאין בכלל נוכחות של יחידות צי אירופאיות לא מול חופי צפון לבנון ולא מול חופי סוריה, אוניות הצי האירופאיות אינן יכולות להתקרב לחופי לבנון גם באזורים בהן משייטות. ממשלת לבנון אסרה עליהן להיכנס לאזור המשתרע כ-12 ק"מ , או 7 מייל מהחוף. כך נוצר מצב שבו אוניות הצי האירופאי יכולות לפקח רק על כניסתן של אוניות סוחר גדולות המגיעות ללבנון, בעוד שספינות סוחר קטנות המגיעות ללבנון מנמלי לטקיה וטרטוס בסוריה, שם אוניות איראניות פורקות בשבועיים האחרונים כמויות גדולות של נשק עבור חיזבאללה, משייטות בתחום האסור לכניסה לציים האירופאים. המקורות הצבאיים של תיקדבקה, מדווחים כי כבר ביום שישי 8.9 בבוקר כאשר אוניות חיל הים הישראלי הסירו את המצור הימי מעל חופי לבנון, יצאו 3 ספינות לבנוניות וסוריות עמוסות בנשק מנמל טריפולי בצפון לבנון והגיעו בשעות אחה"צ לנמל צידון שם פרקו את מטענן. הספינות שטו במרחק שאינו עולה על 5 מייל מהחוף הלבנוני, האזור אליו ספינות המלחמה האירופאיות אינן מורשות להיכנס. אלה הן הסיבות האמיתיות מדוע הבונדסטאג, הפרלמנט הגרמני, לא אישר ביום ו` את הצבתן של יחידות צי גרמניות מול לבנון. רוב הצירים שהשתתפו בוויכוח בפרלמנט אמרו `כי המדובר בבדיחה גרועה`.
בנוסף לערוצים הימיים והאוויריים דרכם מועבר הנשק האיראני ללבנון נשאר גבול סוריה-לבנון פרוץ לגמרי וכל יום עוברות בו לפחות 4-3 שיירות של משאיות המעבירות נוסף לנשק האיראני גם נשק סורי לחיזבאללה.
הודעתו של מזכ"ל האו"ם קופי אנאן בשבת בבוקר 9.9, כי נשיא סוריה בשאר אסד הבטיח לו לפרוס גדוד סורי נוסף לאורך גבול לבנון כדי לפקח על המתרחש שם, היא כנראה אחד השיאים של מסע העמדת הפנים של האו"ם, בשיתוף פעולה מלא של ממשלת ישראל. כבר שלוש שנים ומחצה מבטיח בשאר אסד לוושינגטון כי הוא יפרוס כוחות סוריים לאורך גבול סוריה-עיראק, כדי למנוע העברת לוחמים, נשק, וחומרי נפץ לתוך עיראק. כמה פעמים במשך תקופה זו פרש אסד כוחות כאלה, אף הורה למפקדיהם לשתף פעולה עם מפקדים אמריקנים, ועיראקים, מהעבר השני של הגבול בניסיון לחסום אותו. אולם עד מהרה התברר כי בעוד המפקדים הסורים מעמידים פנים שהם משתפים פעולה עם המפקדים האמריקנים, ואף הפגיזו מספר אזורי גבול, במטרה להוכיח להם שהם רציניים בכוונותיהם, הם העבירו ללוחמי הגרילה ולמבריחי הנשק את המידע המדויק על פריסת ותנועות הכוחות האמריקנים והעיראקים שתואמו אתם, כדי שהם יוכלו לחצות את הגבול בביטחון.

Print Friendly, PDF & Email