כוננות שיא בצה"ל וביישובי גבול הצפון. הערכה בצה"ל: איראן נערכת להמשך התגובה על התקיפה באבו קאמאל

כל יחידות צה"ל בגבול הצפון הועמדו, ביום שני 9.9, בכוננות שיא, והתושבים ביישובי הצפון נקראו לשמור על ערנות ולשהות ליד המרחבים המוגנים, לאחר שבהערכת מצב שנערכה במשך היום בצה"ל לאחר ירי הטילים האיראנים לעבר החרמון, נקבע כי המדובר בתגובה איראנית ראשונית, וכי מאוד בקרוב תגיע תגובה איראנית נוספת להפצצה הכבדה ביום א' הלילה על ריכוזים צבאיים איראניים ושל חיזבאללה ליד אבו קאמאל שבמזרח סוריה.
הערכה זו נשענת גם על פי סימנים מהמתרחש אצל כוחות פרו-איראניים דרומית לדמשק. הכוחות האלה נערכים לפעולה צבאית נגד מטרות ישראליות.

קודם לכן, ביום ב' דיווחו המקורות הצבאיים שלנו  על שנוי בכללי התגובה של  איראן, חיזבאללה והחמאס מול צה"ל. מעתה תגיע תגובה מיידית על כל תקיפה של צה"ל

העובדה שמליציות שיעיות, הנמצאות תחת הפיקוד הישיר של מפקד חזיתות איראן במזרח התיכון ו'גדודי אל קודס' הגנרל קאסם סוליימני שיגרו, ביום ב' לפנות בוקר 9.9, טילי קרקע-קרקע מדגם 'זילזאל 2' לעבר מוצבי צה"ל בהר החרמון זמן קצר בלבד לאחר שמטוסים לא מזוהים תקפו  ביום א' בלילה, בסיסים של 'גדודי אל קודס', חיזבאללה, ומליציות שיעיות ליד עיר הגבול הסורית אבו קאמאל Abu Kamal במזרח סוריה ליד גבול עיראק, מהווה שינוי דרמטי בחזיתות הישראלית בצפון ובדרום.
מקורות ערביים מדווחים ביום ב' בצהרים, כי בהתקפה הזו נהרגו לפחות 21 אנשי 'גדודי אל קודס', מליציות שיעיות וחיזבאללה.

לפי הוראה שניתנה על ידי הגנרל סוליימני, יגיבו  מעתה 'גדודי אל קודס', המליציות השיעיות בסוריה, חיזבאללה החמאס והג'יהאד האיסלמי ברצועת עזה, על כל תקיפה של צה"ל בתקיפה של מטרות ישראליות.

לקח כמה ימים מאז יום שישי 23 באוגוסט, כאשר הגנרל קאסם סוליימני, מפקד משמרות המהפכה האיראניים הגנרל חוסיין סאלמאי, ומנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, קיימו מועצת מלחמה חשאית בביירות, שם הוחלט על מדיניות התגובה החדשה האיראנית, ועד אשר חיזבאללה, המליציות השיעיות, וארגוני הטרור הפלסטינים הכפופים לאיראן התארגנו לקראת פעולה צבאית כזו.
אולם כבר בירי טילי הנ"ט של חיזבאללה ב-1 לספטמבר לעבר אמבולנס משוריין של צה"ל ליד יראון, ובשיגור מזל"ט הנפץ של החמאס לעבר סיור של צה"ל לאורך גדר המערכת בעוטף עזה ב-7 לספטמבר, אפשר היה להבחין בדפוס הפעולה האיראני החדש ההולך ומתהווה לאורך גבולות ישראל.
ירי הטילים האיראניים לעבר החרמון היה יכול להביא להתלקחות מיידית רחבת ממדים, אולם הדרגים המדיניים והצבאיים הישראליים ניצלו את העובדה כי הטילים נפלו והתפוצצו בתוך סוריה, כדי להימנע מתגובה ישראלית.
אין עדיין מידע מדוע הטילים האלה התפוצצו בתחומי סוריה, ומדוע ההתקפה האיראנית הזו נכשלה. אולם דבר אחד ברור, לא האיראנים, ולא חיזבאללה, ולא החמאס והג'יהאד האיסלמי, לא ישנו את דפוסי הפעולה החדשים.
במילים אחרות, באם עד עכשיו תקיפות צה"ל בסוריה, לבנון, רצועת עזה ועיראק עברו  בדרך כלל ללא תגובה, מעתה התגובה תבוא ומיד.
מדובר במצב צבאי חדש לאורך גבולותיה של ישראל , היכול להידרדר בקלות למלחמה התשה, או אפילו לפעולות מלחמה נרחבות יותר.           


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות