איראן חצתה עוד קו אדום גרעיני: תפעיל את מתקן ההעשרה התת-קרקעי בפורדו Frodow

איראן חצתה ביום א' 8.1, את הקו האדום העיקרי בדרכה לנשק גרעיני, כאשר הודיעה כי מתקן ההשערת האורניום  בפורדו Fordow, הנמצא מתחת להרים ליד קום, יופעל בקרוב. איראן הודיעה כי היא תעשיר באתר אורניום בשיעורים של 20, 4, ו-3.5 אחוז. אולם המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי טהרן תעשיר במתקן את האורניום שלה לדרגה של 60 אחוז, דרגה אחת בלבד לפני הפיכתו לחומר נפץ גרעיני.
שר הביטחון אהוד ברק, אמר בחודש שעבר בשורה של ראיונות לתקשורת האמריקנית, כי אם המתקן התת-קרקעי בפורדו יהפוך להיות מבצעי, פירוש הדבר שלתוכנית הגרעינית הצבאית תהייה חסינות immunity בפני התקפה צבאית, וכי אף פעם לא המערב ולא ישראל ידעו יותר מה מתרחש באמת בתוכנית הגרעינית האיראנית.
בשבת 7.1 דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה על ההכנות האמריקניות-הבריטיות-הישראליות, לקראת תקיפת איראן.
הכוחות האמריקנים אשר החלו מגיעים בימים האחרונים לישראל, יישארו בה לפחות עד סוף 2012, ואם יהיה צורך בכך אף מעבר לזה, כך אמרו ביום ו'  6.1, מקורות צבאיים בכירים אמריקניים לתיקדבקה. כמו כן אשרו המקורות, כי במסגרת ההיערכות של צבא ארה''ב וצה''ל לקראת התמודדות צבאית עם איראן, דבר שיכול להביא למלחמה אזורית, תוצב מול חופי ישראל נושאת מטוסים אמריקנית, שמטוסיה יפעלו ביחד עם מטוסי חיל האוויר. בסך הכול יוצבו בתוך וליד ישראל בשבועות הקרובים כ-9,000 חיילים אמריקנים, רובם, טייסים, מפעילי טילי יירוט נגד טילים, מרינס, אנשי חיל הים, טכנאים, וקציני מודיעין.
באורח רשמי כל הכוח האמריקני הזה מגיע להשתתף  בתרגיל הצבאי אתגר חמור 12 Austere Challenge. אולם עצם העובדה כי שמו של התרגיל שונה מ-Juniper Stallion 2012, והעובדה כי מפקד הכוחות האמריקנים בתרגיל, מפקד הכוח האווירי מס' 3 גנרל פרנק גורנך US Third Air Force  Lt. Gen Frank Gorenc, כבר הדגיש בעת ביקורו בישראל לפני שבועיים  כי המדובר לא רק בתרגיל exercise, אלא בהיערכות מבצעית deployment, מצביעה על כך כי וושינגטון משתמשת בתרגיל כרקע להיערכות חדשה של כוחותיה במזרח התיכון למקרה ויוחלט לתקוף את תוכנית הגרעין האיראנית.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי פרסום ההודעה בישראל על  התרגיל הצבאי אתגר חמור 12 Austere Challenge, ביום חמישי 5.1 בשעת לילה מאוחרת, הוקדמה בכמה ימים לאחר התייעצויות קדחתניות שנערכו בין הדרגים המדיניים והצבאיים הגבוהים ביותר בוושינגטון ובירושלים, לאחר שהוברר כי איראן עומדת למסור באותו לילה הודעה על תרגיל צבאי וימי חדש במפרץ הפרסי ובמצרי הורמוז בשבוע הראשון של חודש פברואר, למרות שתרגיל דומה לזה הסתיים רק השבוע  ביום שני 2.1.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מוסרים, כי במגעים האלה השתתפו שרי ההגנה האמריקני והישראלי, ליאון פאנטה ואהוד ברק, וראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל מרטין דמפסי Gen. Martin Dempsey, והרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ. בהתייעצויות שותף גם שר ההגנה הבריטי  פיליפ המונד Phillip Hammond,  שהיה בבירה האמריקנית.
בטכסט כתוב של דברי שר ההגנה הבריטי שחולק לעיתונאים אמריקנים, אמר שר ההגנה הבריטי, כי 'בריטניה נערכת להכות באיראן to strike Iran, באם האיראניים יסגרו את מצרי הורמוז. אולם בהופעתו בפני העיתונאים השמיט פיליפ המונד את המשפט הזה לפי בקשה אישית ברגע האחרון של שר ההגנה האמריקני פאנטה. זו הייתה דוגמא נוספת כיצד ארה''ב מעדיפה לשמור את הכנותיה לתקוף את איראן בפרופיל נמוך.
המקורות הצבאיים והאיראניים של תיקדבקה מציינים, כי באותה שיטה נוקטים האיראנים. התמרונים הצבאיים שהם עורכים מידי כמה ימים, נועדו ליצור מצד אחד ביטחון בקרב דעת הקהל האיראנית כי להנהגה בטהרן יש תשובה צבאית להתקפה אמריקנית, או ישראלית על מתקני הגרעין האיראניים, אולם בעיקר הם נועדו להחזיק את חיילות היבשה, הים, והאוויר האיראניים בכוננות  מלחמתית, כך שברגע שאיראן תותקף בהפתעה כוחותיה יהיו מוכנים להדיפתה.   
המקורות הצבאיים האמריקנים אמרו עוד ביום ו', כי הכוחות האמריקנים והישראליים יתרגלו  ב'אתגר חמור 12', גם הדיפת התקפות טילים מצד סוריה, חיזבאללה, והחמס.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי זו לא פעם ראשונה שארה''ב תציב מול ישראל נושאת מטוסים שתפעל בתיאום עם חיל האוויר הישראלי.  כבר לפני שנתיים במסגרת ההיערכות האמריקנית-ישראלית מול איראן ובעלות בריתה, הוצבה בחשאי, ב-9 ליוני 2010,  מול חופי ישראל נושאת המטוסים האמריקנית 'טרומן' USS Truman , כאשר היא וכוח התקיפה הימי והאווירי שלה תרגלו בנגב תקיפת מטרות ביחד עם חיל האוויר הישראלי.
המקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה מציינים, כי למרות שוושינגטון וירושלים מנסות להציג כלפי חוץ כאילו כל הפעולות הצבאיות מול איראן מתואמות ביניהן, בעיקר באמצעות קצינים אמריקנים אשר יימצאו במפקדות צה''ל, וקצינים ישראליים אשר יוצבו במפקדות  המבצעיות האמריקניות באירופה U.S. European Command –EUCOM, הרי עדיין לא הושגה הסכמה אמריקנית-ישראלית לגבי כל הפרטים הקשורים לפעילות מבצעית-התקפית משותפת מול איראן. ההסכמה, בינתיים, היא רק לגבי  המערכת ההגנתית. 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות