איראן כן שיגרה את הטיל הבליסטי חורמשאהר Khoramshahr, למרות הפרסומים האמריקנים כי לא התקיים שיגור כזה

במצעד צבאי שנערך בטהרן, ביום שישי 22.9, הציגו האיראנים את הטיל הבליסטי החדש שלהם חורמשאהר Khoramshahr, שיש לו טווח של כ-2,000 ק"מ והוא מסוגל לשאת ראשי חץ מתפצלים.  למחרת ביום שבת  הודיע ראש זרוע האוויר במשמרות המהפכה האיראניים גנרל אמיר חאג'יזאדה Airspace chief, Gen. Amir Ahajizadeh, איש משמרות המהפכה האיראניים, כי איראן ביצעה שיגור ניסיוני של הטיל. בטלוויזיה הממלכתית האיראנית הוצגו תמונות שצולמו במרחק רב מאתר השיגור.
כעבור שלושה ימים, ביום ג' 26.9 פרסמו מקורות מודיעין אמריקנים, כי סרט הווידיאו של השיגור הוא סרט ישן משיגור שהתרחש ונכשל לפני קצת פחות מ-10 חודשים, בחודש ינואר השנה. לדברי המקורות האמריקנים הטיל האיראני התפוצץ זמן קצר לפני השיגור.  הם הגדירו את הידיעות האיראניות על השיגור כ'שקר'.
the video was more than seven months old and dated back to a failed launch in late January, which resulted in the missile exploding shortly after lift off.
המידע האמריקני הזה יצר את הרושם כי האיראניים לא ביצעו שיגור של טיל שמסוגל לשאת כמה ראשי חץ מתפצלים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי כמה גופי מודיעין מזרח-תיכוניים שבדקו את הטענות האמריקניות מול הדיווחים האיראניים הגיעו למסקנה הפוכה.
כן התבצע באיראן שיגור של הטיל חורמשאהר Khoramshahr, אולם הוא התבצע בתאריך יותר מוקדם משבת 23.9.  סרט הווידיאו שהאיראנים פרסמו, איננו סרט ישן מלפני כ-10 חודשים, אלא סרט של שיגור חדש שנערך לאחרונה. 
גופי המודיעין המזרח-תיכוניים מציינים, כי לא ברור לגמרי עד כמה הניסוי האחרון בשיגור הטיל הבליסטי הצליח, אולם לפי אחד המקורות 'הוא בהחלט לא היה כישלון'.    
המקורות מציינים עוד, כי גם הטענה של מפקדים איראניים כי הטיל הוא בעל יכולת דיוק בקליעה, כנראה נכונה, מאחר וישנן הוכחות לכך כי האיראנים הצליחו לפתח מערכות בקרה והכוונה חדשות ומתקדמות יותר a new control and guidance system, לטילים שלהם.
עוד מציינים המקורות, כי הטענה האיראנית שהטיל מסוגל לשאת ראשי חץ מתפצלים אין פירושה שהטיל מסוגל לשאת יותר משניים עד שלושה ראשי חץ מתפצלים.
אחת הסיבות העיקריות לכך שהצילומים האיראניים של שיגור הטיל בוצעו ממרחקים גדולים מאוד היא הרצון להסוות את האזור המדברי שבו שיגור הטיל בוצע.
המקורות המודיעיניים מציינים, כי ישנה עוד סיבה עיקרית נוספת לכך: האיראניים מפתחים עתה כלי רכב מיוחדים אשר יכולים לנוע עם הטיל במדבריות או לחילופין באזורים הרריים.
עם סיום הפיתוח של כלי הרכב המיוחדים האלה הטיל הבליסטי יהפוך להיות נייד, בדומה לטילים הצפון קוריאנים.
פיתוחים אלה נשמרים אצל האיראנים כסוד כמוס, ועד עתה הם הצליחו להסתיר נושאי טילים אלה מעיניים זרות.


Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות עבור “איראן כן שיגרה את הטיל הבליסטי חורמשאהר Khoramshahr, למרות הפרסומים האמריקנים כי לא התקיים שיגור כזה

 • ספט 27, 2017 @ 22:59 at 22:59
  Permalink

  Why isn't Israel developing and building massive amounts of ICBM's as well as other types of ballistic & cruise missiles that can be launched from both Silos & mobiles launch platforms and in overwhelming huge numbers with bigger warheads than the Iranians? Any idea

  Also what will Israel do to hit back against it's enemies if it doesn't have that capbility

  • אוק 1, 2017 @ 18:08 at 18:08
   Permalink

   israel has the submarines they are stationed in all the critical places on the globe and they have very destructive capability.

 • ספט 28, 2017 @ 18:08 at 18:08
  Permalink

  האיראנים הם אחד העמים הכי חכמים בעולם!!!!

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות